Urozmaicenia w seksie a przekraczanie granic. "Nie każda kobieta jest na to gotowa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Wprowadzanie w życie głęboko skrywanych fantazji seksualnych może okazać się przepustką do odnalezienia poczucia spełnienia w sypialni. Warto jednak pamiętać o tym, że łóżkowe eksperymenty często niosą za sobą konieczność przekraczania cielesnych i emocjonalnych granic. Co zrobić, by zdobywanie nowych doświadczeń wiązało się przede wszystkim z przyjemnymi doznaniami? Jak zachęcić partnera do wypróbowania niestandardowych pozycji seksualnych czy erotycznych gadżetów? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl odpowiedzi na te pytania udzielił seksuolog i psychoterapeuta, Andrzej Gryżewski.

Granice w seksie - z czego wynika potrzeba ich przekraczania?

Monotonia w sypialni to problem wielu par. Czasem nawet drobne urozmaicenia mogą sprawić, że stanie się on przeszłością. Trzeba jednak nauczyć się otwarcie mówić o swoich potrzebach i fantazjach. Zdarza się, że wprowadzanie zmian w życiu intymnym odbywa się bez zgody drugiej połówki. To błąd, bowiem seks powinien opierać się na zaufaniu, stanowić swoistą umowę pomiędzy partnerami. To, co jedna ze stron postrzega jako ciekawe doświadczenie, u drugiej osoby może wywoływać dyskomfort. Każdy wyznacza własne granice, a ich przekraczanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Doświadczony seksuolog nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

- Mężczyźni najczęściej odczuwają potrzebę przesuwania granic związanych z seksem analnym. W swoim Instytucie często spotykam pacjentów, którzy oglądają filmy pornograficzne i chcą sprawdzić, jakie emocje niesie za sobą tego rodzaju zbliżenie. Zastanawiają się nad tym, dlaczego właściwie w każdej produkcji pojawia się scena prezentująca penetrację analną. Tymczasem nie każda kobieta jest na to gotowa. Bywa, że partnerki wyrażają zgodę, bo też są ciekawe, ale to jest mniejsza grupa. Sporo pań decyduje się na takie eksperymenty, bo boi się rozstania i ma poczucie, że to mężczyzna odpowiada za inicjowanie nowości w seksie. Inne mówią, że nie chcą próbować, dopóki nie będą bardzo podniecone. Bez tego nie czują się komfortowo, mają myśli dotyczące higieny, nie są przygotowane fizycznie. Dopiero w stanie podniecenia dyskomfort i ból zwykle zmieniają się w przyjemność i łamanie społecznego tabu - wyjaśnia Andrzej Gryżewski, jednocześnie podkreślając, że nie tylko panowie wykazują silną potrzebę poszukiwania nowych doznań w sypialni.

- Jeśli chodzi o kobiety, to od kilku lat można u nich dostrzec silną fascynację literaturą erotyczną, chociażby książkami z cyklu "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w których nie brakuje inspiracji związanych z elementami BDSM-u (seksu opierającego się na relacji dominacja-uległość). Lektura takich publikacji może zachęcać do podduszania mężczyzny w łóżku, bicia go po twarzy, dawania mu klapsów, szczypania czy stymulowania go w okolicach odbytu. W obliczu takich pieszczot panowie często stają się niepewni. Ich zaskoczenie może przekładać się na zmniejszenie erekcji, a nierzadko także i potrzebę konsultacji z seksuologiem. Przekraczanie cielesnych granic w ramach niespodzianki to dość zaskakująca sytuacja, wprowadzająca dużo niepokoju, a nawet złości - zapewnia współautor bestsellerowej książki "Sztuka obsługi penisa", wymieniając kolejne rodzaje aktywności seksualnych, których nie warto próbować bez konsultacji z partnerem.

- Panowie coraz częściej namawiają do fistingu, czyli wprowadzania dłoni głęboko do pochwy czy odbytu partnerki. Nie zawsze spotyka się to z entuzjastyczną reakcją. Trójkąt z inną kobietą czy mężczyzną to także temat, który warto najpierw przedyskutować. Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła liczba mężczyzn, którzy są zachęcani do czegoś, czego nie lubią. Wcześniej to oni wykazywali chęć wprowadzania zmian, a teraz to się odwróciło, przynajmniej w kontekście próbowania gadżetów erotycznych czy niestandardowych form seksu - zauważa ekspert.

Jak komunikować swoje potrzeby w sypialni?

Współżycie powinno wiązać się z satysfakcją obu stron. Zaspokajanie własnych potrzeb kosztem bliskiej osoby może okazać się wstępem do poważnych problemów, dlatego każdą innowację warto wprowadzać za obopólną zgodą. Zaskakiwanie partnera w łóżku to nie najlepszy pomysł.

- Niespodzianki w sypialni często postrzegane są jako coś fascynującego. Z moich obserwacji wynika jednak, że zwykle kończą się one rozczarowaniem. Jeśli kobieta niespodziewanie włoży mężczyźnie palec do odbytu, bo będzie chciała pobudzić jego punkt G, ten najprawdopodobniej wyskoczy z łóżka jak oparzony. Podobnie będzie w sytuacji, gdy znienacka stanie on przed koniecznością wypróbowania rozmaitych zabawek erotycznych. Zamiast w sekrecie zaopatrywać się w gadżety w postaci wibratorów czy masażerów, warto zaproponować partnerowi wspólne zakupy. Takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne zwłaszcza dla panów, którzy poczucie bycia dobrym kochankiem opierają na swoich kompetencjach - przekonuje Andrzej Gryżewski, jednocześnie podkreślając, że płeć piękna także powinna pozostać wolna od presji w sypialni.

- My w seksuologii namawiamy kobiety tego, żeby nie ulegały namowom, gdy jest to wbrew ich preferencjom czy potrzebom. To negatywnie odbija się na seksualności i może skutkować problemami w przyszłości. Mam tu na myśli nie tylko nowe techniki, eksperymenty, ale także inicjację seksualną. Namawianie do pierwszego razu pod groźbą rozstania to fatalna motywacja. Trzeba pamiętać o tym, że działanie pod przymusem nie służy zbliżeniom - stwierdza współautor poradnika "Sztuka obsługi waginy".

Zdaniem eksperta, w znalezieniu wspólnego języka w sypialni pomocna pomoże okazać się analiza normy partnerskiej, opracowanej przez nestora polskiej seksuologii, Kazimierza Imielińskiego. Składają się na nią następujące wyznaczniki:

 1. Obie osoby, które decydują się na seks, są dorosłe.
  1. Aktywność seksualna nie szkodzi naszemu zdrowiu.
   1. Aktywność seksualna nie szkodzi społeczeństwu.
    1. Dwie osoby akceptują określone praktyki seksualne.
     1. Zbliżenie sprawia obydwu stronom satysfakcję.

      Przekraczanie cielesnych i emocjonalnych granic w sypialni bez wątpienia może okazać się bardzo przyjemnym doświadczeniem - pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Nie bez znaczenia pozostaje też świadomość tego, że pierwsza próba przełamania rutyny w życiu intymnym nie musi stanowić zapowiedzi coraz bardziej odważnych eksperymentów.

      - Upodobania seksualne są bardzo plastyczne, często się zmieniają. Po zaspokojeniu określonych potrzeb, wdrożeniu czegoś nowego, zwykle przychodzi okres nasycenia - podsumowuje Andrzej Gryżewski.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Magdalena Brzezińska

      Źródło zdjęcia głównego: Jon Feingersh Photography Inc/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

      Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

      Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

      Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

      Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

      Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
      Materiał promocyjny

      Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

      Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

      Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
      Materiał promocyjny

      Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
      Materiał promocyjny

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
      Materiał promocyjny

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
      Materiał promocyjny

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
      Materiał promocyjny

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
      Materiał promocyjny

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
      Materiał promocyjny

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
      Materiał promocyjny

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
      Materiał promocyjny

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas