granice

  Webinary organizowane przez Fundację TVN i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę to wyjątkowa forma wsparcia dla rodziców i ich pociech.

  "Córka potrafiła się uprzeć i zimą iść do przedszkola w adidaskach"

  Minister zdrowia Belgii Frank Vandenbroucke poinformował, że nowy wariant B.1.1.529 koronawirusa SARS-CoV-2 dotarł z RPA do Europy. Polityk przekazał również informację o prewencyjnych działaniach rządu. 

  Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?

  Stopniowo zmieniają się zasady w podróżowaniu i wjazdu do krajów sąsiadujących z Polską. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby swobodnie wjechać lub przylecieć na terytorium Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy.

  Rząd rozważa częściowe zamknięcie granic. Dotyczy to przede wszystkim tych, które znajdują się na południu kraju. O swoich planach Rada Ministrów ma poinformować w przyszłym tygodniu. Granice będą otwarte dla osób, które wykażą się negatywnym wynikiem testu.

  Norwegia ogłosiła zamknięcie granic z powodu wykrytej na swoim terenie brytyjskiej odmiany koronawirusa. Obostrzenie wejdzie w życie o północy z czwartku na piątek i ma dotyczyć osób, które nie mieszkają w tym kraju. O sprowadzenie nowych przypadków patogenu posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że granice z Polską i Litwą zostaną zamknięte, a te z Ukrainą zostaną poddane zwiększonej kontroli.

  Czy wakacje 2020 będziemy mogli spędzić poza Unią Europejską? Bruksela rekomenduje państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych Wspólnoty po 30 czerwca. Wydane właśnie wytyczne wskazują też, że 15 czerwca powinny być zniesione kontrole wewnątrz Unii.

  Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, a w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania 22 czerwca. Tymczasem polskie MSZ nadal zaleca obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

  Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas spotkania z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy mówił dziennikarzom między innymi o możliwości otwarcia granic w Polsce. - Jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził.

  Dziś w Dzień Dobry TVN przekonaliśmy się o tym, że miłość nie zawraca sobie głowy odległością i różnicami kulturowymi. W studiu gościliśmy Paris Maziarską - modelkę, która przygotowuje się właśnie do hinduskiego ślubu, a z kamerą DDTVN wybraliśmy się na spotkanie z Tsuyoshim Kitamikado i Joanną Koryciarz-Kitamikado, mieszkającym w Polsce polsko-japońskim małżeństwem.

  O swoim kulturowym „docieraniu” się w związku i perypetiach z tym związanych opowiedzieli nam dziś Joanna Pawlik i jej partner Lude Victor Reno pochodzący z Martyniki, oraz Maja Ney i jej mąż Patrick, który urodził się w Wielkiej Brytanii.

  W związku z napływem imigrantów i zamachami terrorystycznymi w Paryżu coraz głośniej w Unii Europejskiej o ograniczeniu swobodnego przepływu osób. W Dzień Dobry TVN dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedziała nam o decyzjach, jakie niedawno zapadły na szczycie Rady Europejskiej zwołanym przez Francję. Jak teraz będą wyglądały kontrole na granicy osób, które przyjeżdżają spoza Unii Europejskiej? A co z kontrolą wewnętrzną?

  Ma kształt serca i leży na Bałkanach, jego twórcą i prezydentem jest czeski polityk Vit Jedlicka. Liberland to nowe państwo na mapie Europy, o jego obywatelstwo stara się już około 300 tysięcy osób! O tym jaka przyszłość może czekać Liberland powiedziała nam, politolog, Marta de Zuniga, a o to co w tego typu inicjatywach przyciąga setki tysięcy spytaliśmy honorowego obywatela nowego państwa Marcina Tabinowskiego.

  O czym warto pamiętać planując podróż zagraniczną, które kraje nie wpuszczą nas bez ważnego paszportu i jak, w łatwy sposób, zabezpieczyć się na wypadek kradzieży dokumentów? W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dziennikarkę Julię Lachowicz i Rafała Sobczaka z Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.