Jak nauczyć się stawiania granic?
W Ameryce czytelnicy pokochali książkę Nedry Glover Tawwab. Autorka mieszka w Nowym Jorku i jest renomowaną, licencjonowaną terapeutką, a także ekspertką w zakresie relacji i związków.
- Ta książka jest dla każdego. Dla ludzi, którzy są w związkach, pracują, borykają się z różnymi życiowymi sytuacjami, mają problemy psychologiczne lub po prostu dla tych, którzy chcą zrozumieć pewne sytuacje, które dzieją się w ich życiu. Kiedy myślimy o stawianiu granic, myślimy o tych wielkich problemach, ale to nie zawsze są te wielkie problemy. Czasami może to być prosta kwestia, jak powiedzenie "nie" samemu sobie, czy zasygnalizowaniu drugiej osobie, że rani nasze uczucia - mówiła w Dzień Dobry TVN autorka.
W rozmowie z Marcinem Sawickim doświadczona terapeutka zauważyła, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, że ich granice są przesuwane. Rośnie też świadomość tego, czego nie powinno się mówić, co nie powinno się dziać.
Mówienie "nie" to część dbania o siebie
Nedra Glover Tawwab jest przekonana o tym, że mówienie "nie" to także dbanie o siebie. Nie musimy godzić się na wszystko i działać w pojedynkę, zdrowym podejściem jest delegowanie zadań na innych.
- Myślę, że najlepszym sposobem jest robienie tego w uprzejmy i jasny sposób. Czasami chcąc postawić granicę mówimy za dużo, rozwijamy problem, mówimy o sprawie, dlaczego mi się to nie podoba, dlaczego to zrobiłeś, ale tak naprawdę musimy mówić o granicy. Zakomunikować, czego potrzebujemy w danej sytuacji, wyjaśnić swoje oczekiwania i potrzeby - wyjaśniła terapeutka.
Nedra Glover Tawwab podkreśliła, że przekaz musi być jasny i klarowny. Ważne, by nie dać się ponieść emocjom. Nie powinniśmy się zrażać, jeśli zajdzie potrzeba powtarzania komunikatu. Czasami dla poprawy różnych relacji niezbędne są trudne rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czego najczęściej boimy się przed śmiercią? "Złapał mnie za rękę, ścisnął i odszedł"
- Czy dzieci powinny być szczepione przeciwko grypie? Ekspert nie ma wątpliwości
- Czy warto wypytywać partnera o jego eks? Psychoterapeutka: "Zalecam uważne słuchanie"
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN