7-latka choruje na raka piersi. To najmłodsza pacjentka z tym nowotworem

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
The Mirror
dziecko w szpitalu

Choroba nowotworowa może dotknąć każdego bez względu na wiek. Niedawno lekarze z Chile zdiagnozowali raka piersi u zaledwie siedmioletniej dziewczynki. Szacuje się, że jest najmłodszą pacjentką z tym rodzajem raka.

Zaskakująca diagnoza u 7-latki

Historię dziewczynki opisał brytyjski "The Mirror". Z materiału dowiadujemy się, że zmianę u Chilijki wykryła matka. Kobieta podczas kąpieli wyczuła w jej piersi niewielki guzek. Dziewczynka miała wtedy zaledwie pięć lat. W ciągu dwóch lat potwierdzono, że dziewczynka choruje na raka piersi, następnie, aby ratować jej życie, przeprowadzono mastektomię.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

- Podczas suszenia i nakładania kremu zauważyłam mały guzek pod jej sutkiem. Lekarz powiedział mi, że to nie jest normalne i że będzie się powiększać, jeśli zostanie pozostawione na długi czas, ale nigdy mi nie powiedział, że do tego dojdzie. Moja córka jest teraz okaleczona i muszę z tym żyć - powiedziała mama 7-latki.

Obecnie rodzina czeka na wyniki badań. Jeśli stan dziecka nie zacznie się poprawić i okaże się, że nowotwór daje przerzuty, 7-latka najprawdopodobniej trafi na dalsze leczenie w Barcelonie. Pracują tam specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu małych pacjentów z chorobą onkologiczną.

Rak piersi - jakie daje objawy?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Wywodzi się z nabłonka gruczołu sutkowego. Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Jedynym niepokojącym sygnałem jest obecność guza w piersi. Z czasem, wraz z rozwojem choroby obserwuje się m.in. zmianę w wyglądzie piersi, wyciągnięcie skóry na piersiach, zmiany skórne w obrębie piersi tj. zaczerwienienie, wgłębienia, usztywnienie skóry, owrzodzenie, wyciek z brodawki sutkowej, świąd oraz ból bez wyraźnej przyczyny.

Należy podkreślić, że wcześnie wykryty nowotwór daje szanse na pełne wyleczenie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: The Mirror

Źródło zdjęcia głównego: FS Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości