Niespodziewanie zaczął mówić z obcym akcentem. Winny był rak prostaty

mężczyzna u lekarza
Mężczyzna zaczął mówić z obcym akcentem
Źródło: Chinnapong/Getty Images
Pewien mężczyzna po przebudzeniu niespodziewanie zaczął mówić z obcym akcentem. Okazało się, że przyczyną tej zmiany była choroba nowotworowa. Ten niezwykły przypadek opisano w jednym z prestiżowych magazynów medycznych.

Mężczyzna zaczął mówić z obcym akcentem

Przypadek Amerykanina, który pewnego dnia - tuż po przebudzeniu - zaczął mówić z irlandzkim akcentem (mężczyzna nigdy nie był w Irlandii) opisało czasopismo "British Medical Journal". Amerykanin nie doznał wcześniej żadnego urazu, nie miał też problemów psychicznych. Zdaniem lekarzy tę zmianę spowodowała choroba nowotworowa, z którą od pewnego czasu zmagał się mężczyzna.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

GARDIAS1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Mężczyzna chorował na raka prostaty. Przez 20 miesięcy przyjmował terapię hormonalną, która miała zatrzymać wydzielanie męskich hormonów płciowych - androgenów. Przeszedł też radioterapię. W ocenie naukowców z Duke University Health System u pacjenta rozwinęło się paranowotworowe zaburzenie neurologiczne (PND). Schorzenie bardzo rzadko pojawia się u osób chorych na raka. Charakteryzuje się ono tym, że układ odpornościowy - zamiast zwalczać zmiany nowotworowe - z jakiegoś powodu zaczyna atakować komórki układu nerwowego. Zdarza się, że prowadzi to do problemów z koordynacją czy pamięcią.

Autorzy analizy dodali, że mężczyzna chorował na neuroendokrynnego raka prostaty (NEPC) - agresywną odmianę tego nowotworu. Co ciekawe, to właśnie u pacjentów z tym nowotworem często obserwuje się syndrom obcego akcentu.

Zespół obcego akcentu. Co to za schorzenie?

Syndrom obcego akcentu to rodzaj zaburzenia mowy. Sprawia ono, że dana osoba zaczyna mówić w obcym języku lub z innym akcentem. Przypadłość najczęściej dotyka osoby po udarze lub z guzem mózgu. Niekiedy rozwija się u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Do tej pory odnotowano zmiany akcentu z japońskiego na koreański, brytyjskiego angielskiego na francuski, z amerykańsko-angielskiego na brytyjski angielski i z hiszpańskiego na węgierski.

Warto dodać, że pierwszy przypadek zmiany akcentu został opisy w 1907 roku. Łącznie dolegliwość rozpoznano w sumie u ok. 150 osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości