Coraz więcej Polek choruje na raka piersi. Powodem tego była pandemia, w czasie której rzadziej się badały. Tymczasem w przypadku tego nowotworu liczy się czas i wczesne wykrycie pozwala całkowicie wyzdrowieć. Z danych przedstawionych w materiale magazynu "Polska i Świat" wynika, że prawie dwie trzecie mieszkańców naszego kraju nie wykonuje badań pod kątem raka.
Rak piersi w Polsce
Kobiety, które zachorowały na raka piersi podkreślają, że ważne są regularne kontrole. - Gdybym zbadała się w pandemii i wykryła go we wczesnym etapie, nie musiałabym przechodzić chemioterapii, którą musiałam przejść – powiedziała w materiale magazynu "Polska i Świat" Elżbieta, która o raku piersi dowiedziała się niedawno. Jak przyznała, zupełnie nie spodziewała się takiej diagnozy.
Jak dbać o piersi?
Jak dbać o piersi?
Z analizy liczby osób badających się w ostatnich latach, widać, że w roku, w którym wybuchła pandemia było najmniej przebadanych osób. Wówczas dostęp do lekarzy był utrudniony. Warto wspomnieć, że kobiety w wieku 50-69 lat w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą wykonywać mammografię co dwa lata, a co roku jest dostępna dla tych, w których rodzinach były osoby z tym nowotworem.
Badania profilaktyczne
Magdalena Kardynał z Fundacji Omealife przyznała w materiale magazynu "Polska i Świat", że rośnie liczba rozpoznanych nowotworów w zaawansowanej postaci. - To jest wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat – obawia się dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Profesor Sylwia Grodecka-Gazdecka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu powiedziała, że obecnie najczęściej rejestrowanym nowotworem złośliwym na świecie jest właśnie rak gruczołu piersiowego.
- Siedzący tryb życia, mało sportu, mało aktywności fizycznej, otyłość jest też przyczyną zwiększonego zachorowania na raka piersi – tłumaczyła dziennikarzom "Polska i Świat" dr Joanna Kufel-Grabowska z Kliniki Onkologii Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niestety ilość pacjentek potrzebujących pomocy jest ogromna, a brakuje personelu. Dlatego wydłuża się czas oczekiwania na operację. Wyniki raportu "Dlaczego się nie badamy?" są zatrważające. 64 procent Polaków nie bada się regularnie w kierunku wykrycia nowotworu.
- Profilaktyka to nasza jedyna broń w tym momencie – powiedziała w materiale Agnieszka Pomarańska.
Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie TVN 24.
Zobacz także:
- Zaczyna się kilka godzin po śmierci. Potem obejmuje całe ciało
- Polacy nadużywają leków. Nadchodzi rewolucja w aptekach
- Czy skład flory bakteryjnej ma związek z rozwojem cukrzycy? Badacze mają ciekawą teorię
Autor: Daria Pacańska, Adrianna Otręba
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: pixelfit/Getty Images