wykrycie raka piersi

  Zdradziła, jak zareagowała na diagnozę.

  Joanna Górska

  Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.

  Ewa Grabiec-Raczak usłyszała diagnozę: rak piersi kiedy była młodą kobietą z małymi dziećmi. Badała się regularnie, biopsja nie wykazała, że jest to nowotwór złośliwy. Kiedy zgłosiła się na wycięcie niewielkiej zmiany dopiero na stole operacyjnym okazało się, że sprawa jest znacznie poważniejsza. Wtedy świat zwolnił. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską wspomina te traumatyczne wydarzenia.

  Lekarz: "To wy wyczujecie pierwsze zmiany".

  19-letnia gwiazda adaptacji "Ani z Zielonego Wzgórza" zachęca kobiety do badań

  "Strach jest tak paraliżujący, że kobiety rezygnują z badań".

  Media obiegła szokująca informacja. Dorota Gardias ujawniła, że zmaga się z chorobą nowotworową, a już wkrótce przejdzie operację. Gwiazda postanowiła podzielić się z opinią publiczną tą wiadomością, by zmobilizować kobiety do badań. Rozmawiała także z redaktorem dziendobry.tvn.pl, Oskarem Netkowskim.

  Dzięki polskim naukowcom powstało pierwsze na świecie urządzenie, które zwiększa możliwość wykrycia raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jest to tester firmy BRASTER. Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kiedy urządzenie będzie dostępne na rynku? Czy z jednego urządzenia będzie mogło korzystać kilka kobiet? Jak wyglądają zmiany nowotworowe wykryte przez tester? W Dzień Dobry TVN gościliśmy kierownika Działu Telemedycznego firmy BRASTER dr Ingę Hryniewiecką i dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego.