Rak piersi coraz częściej rozpoznawany w zaawansowanej postaci. "Profilaktyka to nasza jedyna broń"
Coraz więcej Polek choruje na raka piersi. Powodem tego była pandemia, w czasie której rzadziej się badały. Tymczasem w przypadku tego nowotworu liczy się czas i wczesne wykrycie pozwala całkowicie wyzdrowieć. Z danych przedstawionych w materiale magazynu "Polska i Świat" wynika, że prawie dwie trzecie mieszkańców naszego kraju nie wykonuje badań pod kątem raka.
Centrum Kryzysowe dla pacjentów onkologicznych. Jaką pomoc oferuje?
Diagnoza "rak" wywraca do góry nogami nie tylko życie pacjenta, ale również jego bliskich. W takich sytuacjach chorzy nie wiedzą, gdzie szukać informacji nie tylko o samej chorobie, ale i możliwych formach leczenia.
Miał raka piersi. "Myślałem, że to zmiana skórna. Guz miał wielkość główki szpilki"
Wiele osób uważa, że rak piersi dotyka tylko kobiet, a to nieprawda. Przykładem jest przypadek architekta Adriana Szałka, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak dowiedział się o rozwijającym się nowotworze i jak wyglądało leczenie.
Profilaktyka ma znaczenie. Jak przekonać kobiety do regularnych badań?
Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi. Przez te 31 dni kobiety zachęcane są do tego, aby wykonywały badania w kierunku zmian nowotworowych.
Myślała, że to siniak. "Na USG okazało się, że jest to jednak zmiana nowotworowa"
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W ramach wspólnej akcji z firmą LuxMed "Pier(w)si się badamy" każda kobieta może się zgłosić na badania profilaktyczne w kierunku zmian nowotworowych w piersi. Mimo że wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na pełne wyleczenie, to ogromna grupa kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlaczego tak się dzieje? Jak zachęcić kobiety do regularnego wykonywania badań?
Rak piersi: profilaktyka jest najważniejsza. Jak często należy się badać?
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Aby edukować kobiety i zachęcić je do regularnego wykonywania badań październik został ustanowiony Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Panie, które chcą sprawdzić swój stan zdrowia, mogą to zrobić w ramach akcji "Pier(w)si się badamy". Dlaczego warto skorzystać z takiej okazji?
Bielizna, seks i inne czynniki powodujące zmiany w obrębie brodawek sutkowych
Kobiece piersi nie są identyczne. Różnią się wielkością, a także wyglądem brodawki sutkowej. Co ciekawe, to jaki kształt ma ta ostatnia może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Jak może zmieniać się brodawka? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską - specjalistę ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM Clinic.
Gwiazda polskiego kabaretu zachorowała na raka piersi. Nam opowiedziała o ciężkiej walce z chorobą
Październik to miesiąc podnoszenia świadomości na temat profilaktyki i leczenia raka piersi. Każdego roku ponad półtora miliona kobiet z całego świata staje przed obliczem tej choroby, dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań umożliwiających wczesne wykrycie zmian nowotworowych.
"Troska o siebie jest też troską o nasze rodziny". Dlaczego warto regularnie badać piersi?
Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Nowotwór ten należy do jednych z najczęściej diagnozowanych u kobiet i wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Niestety panie zbyt rzadko się badają. Aby to zmienić, rozpoczęliśmy akcję "Pier(w)si się badamy", której celem jest zachęcenie kobiet do wykonania badania USG. Gdzie i kiedy będzie można się przebadać?
Czy implanty piersi mogą prowadzić do rozwoju raka?
Na powiększenie piersi poprzez wszczepienie implantów decyduje się ogromna grupa kobiet. Mimo że metoda jest bardzo popularna, to pojawiają się głosy, że implanty mogą się przyczynić do rozwoju raka piersi. Czy faktycznie? Głos w tej sprawie zaprała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.
Lekarz odmówił pacjentce mammografii mimo jej próśb. Niedługo później usłyszała tragiczną diagnozę
Philecia La'Bounty w 2018 roku wyczuła w lewej piersi guz. 29-latka udała się do lekarza, by sprawdzić, co jej dolega. Specjaliści dwukrotnie odmówili jej wykonania mammografii ze względu na jej wiek.
Opracowano nowy lek na raka piersi. "Przedstawione wyniki przyniosły owacje na stojąco"
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?
Małgorzata Pieńkowska o walce z rakiem. "Życie jest olbrzymim darem"
Małgorzata Pieńkowska ma za sobą trudne chwile. Aktorka w szczerym wywiadzie opowiedziała - choć stara się nie poruszać tego tematu - o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową. - Szef, tam na górze, zadecydował, że mam jeszcze pożyć - przyznaje.
Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi? To wideo może być pomocne
Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.
Diagnoza: rak piersi. "Nie akceptowałam odjęcia piersi. Mój mąż nie miał z tym żadnego problemu"
Ewa Grabiec-Raczak usłyszała diagnozę: rak piersi kiedy była młodą kobietą z małymi dziećmi. Badała się regularnie, biopsja nie wykazała, że jest to nowotwór złośliwy. Kiedy zgłosiła się na wycięcie niewielkiej zmiany dopiero na stole operacyjnym okazało się, że sprawa jest znacznie poważniejsza. Wtedy świat zwolnił. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską wspomina te traumatyczne wydarzenia.
Rozpoczęły się testy kliniczne szczepionki na raka piersi. "To może być prawdziwa forma profilaktyki"
W minionym roku 20 tys. Polek usłyszało diagnozę: rak piersi. Szczególnie niebezpieczny jest nowotwór potrójnie ujemny, który nie reaguje na dostępne terapie, a jedynym ratunkiem jest mastektomia. Teraz pojawiło się światełko w tunelu.
Dlaczego Polki nie chodzą na badania? "Są miejsca, w których raka piersi postrzega się jako dowód zdrady męża przez żonę"
Statystyki pokazują, że najprawdopodobniej co trzeci z nas zachoruje na raka. Mimo że medycyna potrafi go wyleczyć lub zmienić w chorobę przewlekłą, to cięgle strach przed nowotworem nas paraliżuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak odczarować raka i zachęcić do częstszego wykonywania badań profilaktycznych? Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.