rak piersi

  rak piersi

  Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.

  Ewa Grabiec-Raczak usłyszała diagnozę: rak piersi kiedy była młodą kobietą z małymi dziećmi. Badała się regularnie, biopsja nie wykazała, że jest to nowotwór złośliwy. Kiedy zgłosiła się na wycięcie niewielkiej zmiany dopiero na stole operacyjnym okazało się, że sprawa jest znacznie poważniejsza. Wtedy świat zwolnił. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską wspomina te traumatyczne wydarzenia.

  Statystyki pokazują, że najprawdopodobniej co trzeci z nas zachoruje na raka. Mimo że medycyna potrafi go wyleczyć lub zmienić w chorobę przewlekłą, to cięgle strach przed nowotworem nas paraliżuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak odczarować raka i zachęcić do częstszego wykonywania badań profilaktycznych? Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.

  Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

  Shannen Doherty, niezapomniana Brenda z kultowego serialu "Beverly Hills 90210” kilka lat temu otrzymała druzgocącą diagnozę – nowotwór piesi. Chorobę udało się pokonać, jednak dwa lata później aktorka ponownie zachorowała. Choć obecnie jest w 4. stadium raka, gwiazda się nie poddaje, przez co stanowi inspirację dla innych kobiet, będących w podobnej sytuacji. 

  Sarah Harding od niemal roku zmagała się z nowotworem piersi. Wokalistka popularnego zespołu Girls Aloud wydała nawet książkę, w której opisała trudy walki z chorobą. Niestety, kilka miesięcy po jej publikacji, życie napisało bolesne dla jej bliskich i fanów zakończenie. 39-letnia piosenkarka zmarła, o czym poinformowała jej mama.

  Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak jej wykonać?