Profilaktyczna mastektomia. Co trzeba wiedzieć o zabiegu?
Marlena Sturlis przeszła mastektomię prewencyjną. Kobieta zmiany w piersi wykryła dzięki naszemu programowi. - Była pani onkolog. Pokazywała na sztucznych piersiach, co jest niepokojącego, co bije na alarm, czyli m.in. wciągnięcie skóry, pomarańczowa skórka. Jak to usłyszałam, stwierdziłam: "przecież ja to mam, ja to mam już od dłuższego czasu". Myślałam przede wszystkim, że to od karmienia piersią. Rozpłakałam się bardzo. Zadzwoniłam do mojej pani ginekolog. Umówiła mnie na drugi dzień do lekarza na USG. Udałam się tam i dostałam odpowiedź taką, że muszę natychmiast jechać do szpitala onkologicznego, że to na pewno jest guz. Okazało się, że to rak piersi złośliwy i czeka mnie operacja, i dalsze leczenie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marlena Sturlis.
Po operacji, której celem było usunięcie guza, kobiecie zlecono wykonanie badań genetycznych. Ich wyniki pokazały, że posiada mutację w genie BRCA1, która predysponuje do rozwoju choroby nowotworowej. - Po konsultacji z naprawdę wspaniałymi lekarzami, którzy mi podpowiedzieli, że jeśli chcę żyć dłużej, muszę zrobić profilaktykę. Muszę zlikwidować ogniwa tej choroby, czyli usunąć piersi, usunąć jajniki, usunąć jajowody i tak zrobiłam - wyznała nasza rozmówczyni.
- W momencie, kiedy mamy stwierdzone obciążenie pod postacią uszkodzonych genów, które są związane z tą chorobą, czyli BRCA 1, BRCA2, CHEK, PALB - jest ich kilka - są dwie ścieżki - tłumaczył prof. dr hab. N. med. Cezary Szczylik. Pierwsza zakłada "patrzenie i obserwowanie". - Proponujemy pacjentce zagęszczenie badań tak mniej więcej, żeby co pół roku było jakieś badanie obrazowe wykonywane i w ten sposób można ją prowadzić, dlatego, że nowotwór nie musi się wydarzyć następnego dnia. Mówimy o prawdopodobieństwie wystąpienia nowotworu, o wysokim prawdopodobieństwie, do 70. roku życia - wyjaśnił specjalista.
Druga ścieżka to operacja - profilaktyczna mastektomia oraz usunięcie jajników. Wiele kobiet obawia się zabiegu i utraty atrybutów kobiecości. Tymczasem te obawy są zupełnie bezpodstawne. - Są dwie wersje tego zabiegu. Gdy usuwa się cały gruczoł piersiowy, zostawia się tylko tkankę nad, ale pytanie jest do kobiety: "czy zostawiamy otoczkę i brodawkę". Generalnie przywraca jej się kobiecy kształt piersi. To nie jest całkowite okaleczenie i pozbawienie jej pięknych kobiecych cech, tylko to jest po prostu decyzja o tym, jak pozbyć się choroby - podkreślił specjalista.
Dlaczego Polacy unikają badań profilaktycznych?
Badania pokazują, że choć Polacy (ponad 60 proc.) obawiają się choroby nowotworowej, to nie wykonują badań profilaktycznych. - Z tego samego badania "Polki i Polacy, a choroby i zdrowie" wynika, że podstawowe badanie krwi robi 75 proc., ale już tylko połowa robi jakiekolwiek inne badanie - powiedziała Agnieszka Dolna z Fundacji Alivia.
Warto dodać, że panie mogą bezpłatnie wykonać - w ramach NFZ - mammografię oraz cytologię. - Z danych NFZ na 1 października wynika, że tylko 31 proc. kobiet, którym przysługuje to badanie, poddało się mammografii i tylko 11 proc. [wykonało - przyp. red.] cytologię - dodała.
Dlaczego unikamy badań? Dlaczego badania genetyczne w kierunki mutacji m.in. w genie BRCA1 powinni wykonywać także mężczyźni? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Raka piersi można pokonać. Dowiedz się dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne
- Czym jest i na czym polega terapia celowana?
- W przypadku tych nowotworów objawy mogą pojawić się 15 lat po pierwszej mutacji. Jak się chronić?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News