Dlaczego część pań powinna się zdecydować na ten zabieg? Jak wygląda taka operacja?
Rak jajnika to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet w Polsce. Lek na ten nowotwór jest bardzo drogi, kosztuje miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wcześniej był refundowany i ma taki być ponownie, jednak teraz jest swoista "dziura" w przepisach. Jedna z pacjentek, aby mieć pieniądze na ratujące życie leczenie, zdecydowała się na sprzedaż mieszkania.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje przykład Hanny Potrykus, nowotwór bywa mylony z torbielą. Jak to się stało, że lekarz podczas badania uznał groźnego guza za cystę?
Według badań w Polsce jest ok. 100 tysięcy kobiet, które dotknięte są mutacją genu BRCA1, który może spowodować rozwój raka piersi i jajników. Czy powinny one rozważyć profilaktyczne usunięcie atrybutów kobiecych? W jaki sposób mogą sprawdzić, czy mają mutację genu BRCA1? Czy są w Polsce programy opieki nad osobami z predyspozycją dziedziczną do nowotworów? Czy kobiety, które usunęły piersi i jajniki mogą być w 100% pewne, że nowotwór się nie rozwinie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN onkologa Ewę Kilar.