choroba nowotworowa

  choroba nowotworowa

  Kilka miesięcy temu podczas rutynowych badań, 11-letnia Zuzia usłyszała diagnozę – złośliwy nowotwór kości udowej. W krótkim czasie okazało się, że są przerzuty na płuca. Aby pomóc jej w walce z chorobą, tata dziewczynki wpadł na wyjątkowy pomysł. Wiedząc, że córka jest wielką fanką Harry'ego Pottera, stworzył dla niej magiczny świat Hogwartu. O swoim przedsięwzięciu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Wzmacnia kości oraz odporność. Poprawia również przemianę materii. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie pokazują, że jej suplementacja przez pacjentów onkologicznych może wspomóc leczenie paliatywne i zmniejszyć zapotrzebowanie na silne leki przeciwbólowe tzw. opioidy.

  Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.

  28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.

  Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali i opatentowali dwa typy nowych związków o właściwościach przeciwnowotworowych. Substancje te hamują podział komórek nowotworowych skuteczniej niż dotychczas stosowane cytostatyki. - Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii - powiedział jeden z badaczy.

  Anna Puślecka ponad rok temu publicznie przyznała, że choruje na nowotwór. Dziennikarka podjęła walkę, a do ówczesnego ministra wystosowała list, w którym zwróciła się z prośbą o wpisanie leku na raka na listę środków refundowanych. Prośba pacjentki została wysłuchana. Producentka dobrą nowiną podzieliła się w mediach społecznościowych.

  Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć odmienny kształt, wielkość i zabarwienie. Znamiona. Czy każde znamię jest niebezpieczne i należy je usuwać? Jak chronić je przed słońcem? I jak często powinniśmy znamiona sprawdzać u dermatologa? O znamionach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.

  Procowała w szkole, wychowywała trzy córki, kończyła studia, miała wiele pasji... Pewnego dnia dowiedziała, że choruje na nowotwór wewnątrzrdzeniowy. Po dwóch ratujących życie operacjach i wycięciu stale rosnącego guza jest sparaliżowana. Kiedy poznała diagnozę jej dzieci miały 11, 18 i 20 lat. Przekazanie informacji dzieciom o chorobie to dla każdego rodzica niezwykle trudne zadania. Oto historia Joanny Konkel.

  Wielokrotnie gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Pięć lat temu Szymon Styrczula-Maśniak zachorował na raka. W czasie leczenia nie zrezygnował jednak ze swoich pasji. Oto jego historia.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?

  W 2015 roku rodzice 4-letniej Helenki usłyszeli, że ich córeczka choruje na białaczkę. Po 30 miesiącach walki o każdy dzień, w połowie listopada 2017 roku, lekarze oznajmili, że dziewczynka jest zdrowa. Zobaczcie, jaką imprezę rodzice Helenki zorganizowali z okazji zwycięstwa nad rakiem. Był na niej dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Przemek Ignaszewski postanowił pomóc chorej na nowotwór Sylwii Okoniewskiej i zorganizował zbiórkę pod hasłem "Golę brodę na pomoc". Obiecał, że zgoli brodę, jeżeli uda się zebrać 10 tys. zł na rzecz Sylwii. Udało się już po kilkunastu godzinach. Po tygodniu było już 21 tys. zł. Przemek marzy jednak o tym, żeby uzbierać dla Sylwii aż 30 tys. zł. Czy to uda się? Co chory na raka musi opłacać z własnych pieniędzy?

  Kiedy Joachim miał 19 lat, lekarze postawili diagnozę: guz mózgu. Po udanej operacji jego ojciec, Robert Czerniak, został rehabilitantem na pełen etat. Kiedy Joachim zaczął chodzić, postanowili, że wyruszą do Australii (rozmawialiśmy z nimi przed samym wyjazdem). Przejechali na rowerach 10 tys. kilometrów. Napisali książkę "Podróże do granic". Ojca i syna zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.

  Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.

  28 marca zmarł ksiądz Jan Kaczkowski, założyciel Hospicjum św. Ojca w Pucku. Od kilku lat zamagał się z chrorobą nowotworową, jednak choroby nie traktował jak wyroku, a o kapłaństwie mówił, że to "najpiękniejsze, co mu się mogło przydarzyć". W swojej kapłańskiej pracy ks. Jan poświęcił się pomocy chorym i ubogim. Przypominamy fragment rozmowy z ks. Janem Kaczkowskim o umieraniu i oswajaniu się ze śmiercią, wyemitowany w Dzień Dobry TVN w 2013 roku. Będzie nam brakowało ks. Jana...

  Jerzy Stuhr opowiedział nam w studiu Dzień Dobry TVN o roli swojego życia... o pomaganiu innym, tym którzy podobnie jak on doświadczyli choroby nowotworowej. Aktor, wraz z żoną, zaangażował się w wybudowanie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii, które otwarto w 2014 roku, za co Jerzy Stuhr odbierze wkrótce "Gwiazdę Dobroczynności". Jaką pomoc mogą uzyskać w tym centrum chorzy na raka? Czym zajmuje się psychoonkologia? Co jest najtrudniejsze w walce z chorobą nowotworową? Czy dobrze się żyje Jerzemu Stuhrowi w Polsce po 25 października?