choroba nowotworowa

  choroba nowotworowa

  Magdalena Breguła choruje na raka piersi. Diagnoza choroby nowotworowej zmieniła jej życie, jednak nie odebrała motywacji do działania.

  W obliczu wojny ukraińskie dzieci nie miały szans na leczenie onkologiczne w swoim kraju. W Polsce dostały szansę na pokonanie choroby.

  Roman Kostrzewski nie żyje. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiego metalu za kilka dni miał obchodzić urodziny. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

  "Problem wynika z deficytu specjalistycznych kadr medycznych".

  Każdego roku blisko 2000 osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Taka diagnoza stawiana jest zwykle u osób powyżej 60. roku życia, jednak zdarza się, że choroba dotyka także młodszych pacjentów. Nowotwór atakuje określone komórki wewnątrz kości, wywołując szereg poważnych objawów. Procedura jego leczenia została w ostatnich latach rozszerzona o nowe możliwości, wśród nich wyróżnia się terapia, polegająca na podawaniu leków podskórnie. 

  "Jesteś przykładem dla innych"

  Kilka miesięcy temu podczas rutynowych badań, 11-letnia Zuzia usłyszała diagnozę – złośliwy nowotwór kości udowej. W krótkim czasie okazało się, że są przerzuty na płuca. Aby pomóc jej w walce z chorobą, tata dziewczynki wpadł na wyjątkowy pomysł. Wiedząc, że córka jest wielką fanką Harry'ego Pottera, stworzył dla niej magiczny świat Hogwartu. O swoim przedsięwzięciu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Ania Iwaniuk zachorowała w 2014 roku na raka. Miała wówczas 28 lat. Od tamtej pory zmaga się z nowotworem piersi, jednak 3 miesiące temu udało jej się zostać matką. Teraz walczy o życie. Nowo narodzony syn jest dla niej największą motywacją.

  Stanley Tucci jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych aktorów Hollywood. Gwiazdor "Diabeł ubiera się u Prady", "Julie i Julia", "Supernova", "Piękna i Bestia" czy "Submission" podzielił się teraz poruszającym wyznaniem. Okazało się, że mężczyzna walczył z rakiem.

  Michael Nader, który największą popularność zyskał dzięki roli w kultowej operze mydlanej "Dynastia", zmarł na nowotwór w wieku 76 lat. O chorobie dowiedział się zaledwie kilka dni przed śmiercią. Smutne wieści przekazała światu żona aktora.

  Natalia Dawidowska w 2019 roku zdobyła popularność dzięki udziałowi w programie "Big Brother". Nic wówczas nie wskazywało na to, że młoda i silna kobieta będzie musiała stawić czoła poważnej chorobie - nowotworowi piersi. Choć zakończyła chemioterapię, dalej musi się leczyć. W jakim jest teraz stanie?

  Jak dowiodły najnowsze badania, statyny mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu najgroźniejszej odmiany nowotworu piersi - potrójnie ujemnego raka sutka TNBC. Doświadczenie było przeprowadzone przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston przy współpracy z Baylor College of Medicine, a brała w nim udział Polka - Małgorzata K. Nowakowska.

  Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Wzmacnia kości oraz odporność. Poprawia również przemianę materii. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie pokazują, że jej suplementacja przez pacjentów onkologicznych może wspomóc leczenie paliatywne i zmniejszyć zapotrzebowanie na silne leki przeciwbólowe tzw. opioidy.

  Regularne jedzenie grzybów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prawie o połowę – czytamy w nowym badaniu opublikowanym w Advances in Nutrition. Odpowiada za to m.in. ergotioneina, czyli aminokwas o silnym działaniu przeciwutleniającym.

  Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.

  Rok temu odeszła siedmioletnia Kaja, siostrzenica Kamila Mokrzyckiego. Wokalista towarzyszył jej w chorobie do samego końca. Po śmierci dziewczynki podjął wyjątkową inicjatywę. Zaangażował się w budowę Domu Aniołków, miejsca, które będzie pełnić rolę hospicjum, ale przede wszystkim ma być właśnie domem dla chorych dzieci i rodzin, które muszą je pożegnać.

  Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Dzięki badaniu cytologicznemu chorobę można wykryć na wczesnym etapie. Od niedawna lekarze dysponują nowym urządzeniem - EVA Visual Check - które ma jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć rozpoznawanie raka.

  Bartek i Szymon zmagają się chorobą nowotworową. Chłopy poznali się w szpitalu i bardzo zaprzyjaźnili. Więź, która się między nimi zrodziła zaowocował niecodziennym projektem. Chłopcy nagrali piosenkę, która ma dać upust emocjom, które się w nich kłębią. Swoim utworem chcą dać wsparcie innym dzieciom, które także walczą z ciężką chorobą.

  Anna Markowska była uczestniczką 7. edycji "Top Model". Szybko zdobyła sympatię jurorów i widzów. Okazało się, że przez kilka lat dziewczyna walczyła z rakiem. Udało jej się pokonać poważną chorobę, a teraz przypomina, jak ważna jest profilaktyka i apeluje do innych, żeby się badali.

  Zmarł Wojciech Pszoniak, informuje magazyn "Więź". Wybitny aktor miał 78 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową.

  28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.

  Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali i opatentowali dwa typy nowych związków o właściwościach przeciwnowotworowych. Substancje te hamują podział komórek nowotworowych skuteczniej niż dotychczas stosowane cytostatyki. - Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii - powiedział jeden z badaczy.

  Anna Puślecka ponad rok temu publicznie przyznała, że choruje na nowotwór. Dziennikarka podjęła walkę, a do ówczesnego ministra wystosowała list, w którym zwróciła się z prośbą o wpisanie leku na raka na listę środków refundowanych. Prośba pacjentki została wysłuchana. Producentka dobrą nowiną podzieliła się w mediach społecznościowych.

  Andrzej Strzelecki przyznał, że cierpi na chorobę nowotworową płuc i oskrzeli. Ratunkiem dla niego może okazać się kosztowne leczenie, które przekracza jego możliwości. Aktor poprosił więc o wsparcie finansowe w tym trudnym momencie.

  Sześcioletni Filip zmaga się z rakiem siatkówki oka. Obecnie leczy się w Stanach Zjednoczonych. Do USA musi wylatywać nawet kilkanaście razy w roku. Jedna z kontrolnych wizyt wypadła już w czasie pandemii. Na szczęście, dzięki staraniom rodziny, chłopiec mógł się tam udać mimo zamknięcia granic.

  Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć odmienny kształt, wielkość i zabarwienie. Znamiona. Czy każde znamię jest niebezpieczne i należy je usuwać? Jak chronić je przed słońcem? I jak często powinniśmy znamiona sprawdzać u dermatologa? O znamionach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.

  Procowała w szkole, wychowywała trzy córki, kończyła studia, miała wiele pasji... Pewnego dnia dowiedziała, że choruje na nowotwór wewnątrzrdzeniowy. Po dwóch ratujących życie operacjach i wycięciu stale rosnącego guza jest sparaliżowana. Kiedy poznała diagnozę jej dzieci miały 11, 18 i 20 lat. Przekazanie informacji dzieciom o chorobie to dla każdego rodzica niezwykle trudne zadania. Oto historia Joanny Konkel.

  Wielokrotnie gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Pięć lat temu Szymon Styrczula-Maśniak zachorował na raka. W czasie leczenia nie zrezygnował jednak ze swoich pasji. Oto jego historia.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?

  W 2015 roku rodzice 4-letniej Helenki usłyszeli, że ich córeczka choruje na białaczkę. Po 30 miesiącach walki o każdy dzień, w połowie listopada 2017 roku, lekarze oznajmili, że dziewczynka jest zdrowa. Zobaczcie, jaką imprezę rodzice Helenki zorganizowali z okazji zwycięstwa nad rakiem. Był na niej dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.