Potężny wzrost zachorowań na podstępny nowotwór. Lekarze biją na alarm

GettyImages-1496561691
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!
Lekarze są zaniepokojeni wzrostem zachorowalności na raka trzustki u młodych kobiet. Od lat 90. XX wieku zwiększyła się ona aż o 200 procent. Przypuszcza się, że przyczyna może być związana z rosnącym wskaźnikiem otyłości, ale to nie wszystko.

Rak trzustki zagrożeniem dla młodych osób

Eksperci ds. nowotworów z Wielkiej Brytanii nie mają dobrych wieści. Od lat 90. XX wieku częstość występowania raka trzustki u kobiet w wieku poniżej 25 lat wzrosła aż o 200 procent. Oznacza to. że w ciągu roku kalendarzowego na tę chorobę zachoruje około 17 na 100 000 tys. osób.

Wskaźnik pięcioletniego przeżycia dla tej choroby wynosi 5 procent. Przypuszcza się, że przyczyną tendencji wzrostowej jest powiązania z rosnącym wskaźnikiem otyłości. Lekarzy zadziwia jednak fakt, że przyrost przypadków dotyczy młodych kobiet. Takich wyników nie odnotowano u mężczyzn w tym samym wieku.

Przyczyny zwiększonej zachorowalności na raka

Aby odkryć dokładną przyczynę niebezpiecznej tendencji, należy wykonać więcej badań.

- Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami w diecie, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich 20 lat. Na szczęście rak trzustki u młodych ludzi występuje rzadko, jednak jest to niepokojące. To pokazuje, że nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania - zaznaczył profesor Karol Sikora w rozmowie z MailOnline.

Anna Jewell, dyrektor ds. wsparcia, badań i wywierania wpływu w organizacji charytatywnej Pancreatic Cancer UK, dodała, że ​​chociaż to osoby starsze są bardziej narażone na raka trzustki, młodsze grupy też chorują.

- Aby zwiększyć wskaźniki przeżywalności w przypadku raka trzustki, musimy zapewnić każdemu, w każdym wieku, szybki dostęp do diagnostyki i leczenia - podusmowała.

Pancreatic Cancer UK szacuje, że należy zainwestować 35 milionów funtów rocznie w badania nad tym rodzajem nowotworu, aby odwrócić tę tendencję. Potrzebne są ponadto nowe metody leczenia. Nowotwór trzustki często nazywany jest "cichym zabójcą" ze względu na subtelne objawy, co oznacza, że ​​często wykrywane są dopiero w końcowym stadium. Choroba ta zabija co roku około 10 000 Brytyjczyków. 

Objawy raka trzustki

Potencjalne objawy nowotworu trzustki obejmują żółtaczkę - białka oczu i skóra żółkną, a także swędzenie skóry i ciemniejsze zabarwienie moczu. Inne możliwe symptomy to utrata apetytu, niezamierzona utrata masy ciała, zaparcia lub wzdęcia.

Gdy zauważymy takie objawy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, szczególnie jeśli występują od ponad czterech tygodni.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości