Od dzieciństwa zmagał się z drżeniem rąk. "Przez 18 lat tak żyłem"

Samoistne drżenie rąk. Jak można je leczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym jest drżenie samoistne?
Czym jest drżenie samoistne?
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Drżenie rąk najczęściej kojarzone jest z chorobą Parkinsona. Zdarza się jednak, że ten objaw pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Skąd się bierze drżenie samoistne? Jak można je leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli neurochirurdzy dr n. med. Paweł Gutowski i lek. Mikołaj Raźniak oraz Przemysław Stranc, który zmaga się samoistnym drżeniem rąk.

Drżenie samoistne, czyli co?

Przemysław Stranc od dziecka choruje na samoistne drżenie rąk. - Po sprawdzeniu tego u neurologów to się nie pogarszało, natomiast też nie ustępowało. Przez 18 lat tak żyłem, po kolejnych takich konsultacjach w Trójmieście potwierdziła się diagnoza takiego drżenia samoistnego i w zeszłym roku [...] szukałem w internecie, czy coś w mojej diagnozie się zmieniło, czy jest jakaś nowa metoda, okazało się, że jest - powiedział w Dzień Dobry TVN Przemysław Stranc.

Nasz rozmówca wyznał, że drżenie nasilało się w sytuacjach stresowych. - To sprawiało, że traciłem kontrolę nad swoim ciałem, ludzie bardzo mocno zwracali uwagę na to, czy ja się mocno denerwuję - dodał.

Jak można leczyć samoistne drżenie rąk?

Pacjentom z samoistnym drżeniem rąk może pomóc metoda MRg FUS. - Jest wprowadzona przez pana prof. Mirosława Ząbka, [...], trzeba też pamiętać, że 20 lat temu pan profesor wprowadził też inne metody leczenia zabiegowego, mianowicie głębokiej stymulacji mózgu. To nie są metody, które rywalizują o pacjenta, one się uzupełniają. Jedna metoda będzie najlepsza dla jednego pacjenta, ale u drugiego pacjenta ta metoda może być najmniej właściwa i najmniej może dostać z niej korzyści - wyjaśnił neurochirurg lek. Mikołaj Raźniak.  

Na głowie osoby, która jest leczona metodą MRg FUS, umieszcza się specjalny hełm. Znajdują się w nim elementy, które wytwarzają wiązki albo fale ultradźwiękowe. - Te fale spotykają się w jednym miejscu, w jednym obszarze, to my decydujemy przed leczeniem, w którym miejscu chcemy, żeby te fale się spotkały i spowodowały, że tkanka ulegnie uszkodzeniu. To jest celowe uszkodzenie, które ma spowodować, że drżenie ustąpi - tłumaczył neurochirurg dr n. med. Paweł Gutowski.

Jak po zabiegu zmieniło się życie Przemka? U kogo można zastosować metodę MRg FUS? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości