neurolog

  Karolina Pisarek kilka dni temu wyznała, że boryka się z silnymi bólami głowy. Menedżerka, Małgorzata Leitner poinformowała media o aktualnym stanie zdrowia swojej podopiecznej.

  Dzień Wiedzy o Zespole Möbiusa przypada na 24 stycznia. Jest to rzadka choroba, która powoduje upośledzenie mięśni twarzoczaszki, przez które utrudnione jest między innymi uśmiechanie się, marszczenie brwi czy mrużenie oczu. Dlaczego obchodzi się go w tym dniu? Co to za choroba?

  "Najmłodszy pacjent miał kilkanaście miesięcy".

  Karolina Gruszka jest jedną z najlepszych polskich aktorek. Artystka od pewnego czasu ma kłopoty ze zdrowiem. W Dzień Dobry TVN pierwszy raz opowiedziała o zmaganiach ze stwardnieniem rozsianym i o tym, jak schorzenie zmieniło jej życie.

  Mijają 4 lata odkąd zalegalizowano medyczną marihuanę w Polsce. Choć rok później pierwsze preparaty trafiły do aptek, niestety dziś są niedostępne. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dziennikarka Anna Kalita oraz neurolog dr Marek Bachański.

  "Czas jest najważniejszy".

  Z badań opublikowanych w piśmie "Neurology Clinical Practice" wynika, że chodzi o wydarzenia związane z dysfunkcyjnością rodziny.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Wszystkim od czasu do czasu dokucza ból głowy. Jego przyczynami mogą być m.in. stres, zapalenie zatok i bóle zębów. Co jeszcze? Czy można zdiagnozować źródło bólu na podstawie jego umiejscowienia? Jakie objawy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: lekarz neurolog dr Magdalenę Podbrożną.

  Nie od dziś zastanawiamy się, co wpływa na orientację seksualną i co ją kształtuje. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą dość rewolucyjnej tezy. Dziennikarz Marcin Sawicki rozmawiał z dr Malviną Skorską, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który przeprowadził badania na temat orientacji seksualnej. Dlaczego te badania są przełomowe? Na co wpływają i co powodują specjalne przeciwciała ciężarnych matek? Czy to prawda, że geje średnio mają więcej starszych braci niż heteroseksualni mężczyźni? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z ekspertką od orientacji seksualnej.

  Epilepsja jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzująca się napadami padaczkowymi. Jak wygląda życie cierpiących na to schorzenie? Jak pomóc osobie, która ma właśnie atak padaczki? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN neurolog dr Magdalena Podbrożna.

  Z powodu wypadku komunikacyjnego główna bohaterka serialu Diagnoza - Anna cierpi na amnezję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy neurolog dr Magdalenę Podbrożną, aby zapytać, z jakich powodów dochodzi do zaniku pamięci, jak leczyć amnezję i czy istnieje lek na amnezję.

  Twoje dziecko skarży się na ból głowy? Nie bagatelizuj tego. To może być migrena. Skąd się bierze migrena u dzieci i jak duża grupa dzieci odczuwa bóle migrenowe? Czy za migreny mogą być odpowiedzialne geny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Magdaleną Chrościńską-Krawczyk, neurologiem ze Szpitala Klinicznego w Lublinie.

  W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Jak długo zdrowy organizm przyzwyczaja się do tego? Co zrobić, aby ta zmiana była dla nas jak najmniej dolegliwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską.

  Istnieją aż 272 opisane rodzaje migreny. Na napadowy ból głowy cierpi aż 15% ludzi na świecie. Osoby odczuwające tak duży ból przyjmują ogromne ilości leków, które z kolei szkodzą między innymi na wątrobę i układ trawienny.Dodatkowo pacjenci uodparniają się na farmaceutyki. Niedawno na rynku pojawiła się innowacyjna metoda w walce z bólem - neurostymulacja. Czy jest bezpieczna? O rewolucji w dziedzinie neurologii porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lek. med. Adamem Górką.

  Woda solankowa dzięki właściwościom termicznym i chemicznym jest wykorzystywana w profilaktyce i terapii wielu chorób. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy neurologa Bartosza Chudzika i specjalistkę chorób wewnętrznych Krystynę Dąbkowską, aby zapytać o dobrodziejstwa solanki i jej zastosowanie. Jaki jest skład wody solankowej? Czy można ją "przedawkować"?

  W medycynie komórki macierzyste wykorzystuje się od lat. Mają one ogromny potencjał do namnażania się oraz duże zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki tym właściwościom wykorzystuje się je w odbudowywaniu lub zastępowaniu uszkodzonych komórek. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o prowadzonych w Polsce terapiach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Kto może zakwalifikować się do eksperymentalnej terapii? Jak uzyskuje się komórki macierzyste? Naszymi gośćmi byli: prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych dr Jakub Baran oraz neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

  Ostatnio głośno było o dyscyplinarnym zwolnieniu z Centrum Zdrowia Dziecka neurologa i pediatrę dr Marka Bochańskiego. Zarzucono mu, że prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki medyczną marihuaną "bez planu dawkowania leków i badań kontrolnych, bez rzetelnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w dokumentacji medycznej pacjentów". O trudnościach związanych z terapiami eksperymentalnymi rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Górskim i prof. Henrykiem Skarżyńskim, których gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Występuje nagle, często powoduje utratę przytomności i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Mowa o krwawieniu śródczaszkowym, które jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem, a konsekwencje jego wystąpienia mogą być tragiczne. Jakie sygnały organizmu powinny nas zaniepokoić? Jak można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania krwawienia wewnątrzczaszkowego? Jakie badania należy wykonać, aby stwierdzić istnienie tętniaka? Czy każdy tętniak kwalifikuje się do leczenia? Jakie są metody leczenia? Jak reagować, kiedy podejrzewamy, że u ktoś pojawił się nagle problem z naczyniami krwionośnymi? O tym goście Dzień Dobry TVN: neurolog dr Adam Kobayashi i ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  Nasza wrażliwość na ból zależy nie tylko od pogody, poziomu cukru w organizmie, ale także od sposobu oddychania czy stopnia napięcia mięśni karku. Czy jedynym sposobem na uporczywy ból głowy są tabletki przeciwbólowe? Nie - wyjaśnia neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, gość Dzień Dobry TVN, która podpowiada, jak radzić sobie z bólem głowy nie korzystając z farmakologii. Czy przyczyną migreny może być zbyt małe nawodnienie organizmu?

  Migrena jest chorobą, która nie spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją - mówił w Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Dawid Słomianko. Jak traktować osobę, która ma atak migreny? Do czego można porównać ból głowy, który towarzyszy migernie? O tym neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.

  Światłowstręt, nadwrażliwości na dźwięki, nudności i wymioty, pulsujący silny ból głowy to oznaki migreny. Cierpi na nią co trzecia kobieta w Polsce. Czy migrena jest chorobą dziedziczną? Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?