W jakim wieku zrezygnować z alkoholu, by uniknąć demencji? Neurolog wskazuje konkretną liczbę

Jak alkohol wpływa na układ nerwowy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mała butelka, wielki problem
Mała butelka, wielki problem
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Alkohol jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. W ocenie brytyjskiego neurologa staje się on szczególnie groźny dla osób w pewnym wieku i zwiększa u nich ryzyko wystąpienia demencji. Kiedy powinniśmy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu?

Kiedy należy przestać pić alkohol?

Mimo ostrzeżeń lekarzy i licznych badań, które potwierdzają szkodliwość alkoholu, wiele osób nie potrafi się bez niego obejść. Neurolog dr Richard Restak w swojej książce pt. "How to Prevent Dementia: An Expert's Guide to Long-Term Brain Health" tłumaczy, że alkohol to toksyna, która zmienia budowę oraz funkcjonowanie układu nerwowego.

Te uszkodzenia mogą sprzyjać demencji. Specjalista jest zdania, że osoby w pewnym wieku - aby zmniejszyć ryzyko zachorowania - powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu.

- Zdecydowanie sugeruję, byś całkowicie wyeliminował alkohol ze swojej diety, jeśli masz 65 lat lub więcej - powiedział ekspert cytowany przez express.co.uk.

Demencja alkoholowa. Co to takiego?

Spożywanie alkoholu w dużych ilości może doprowadzić do zespołu Wernickiego-Korsakowa. To forma demencji wywołana niedoborem witaminy B1, czyli tiaminy. Związek ten ma olbrzymi wpływ na działanie układu nerwowego. Na tym jednak nie koniec. U osób, które nadużywają "napojów wyskokowych" czasem rozwija się tzw. "demencją alkoholową".

Choroba charakteryzuje się zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, tym samym często bywa mylona z chorobą Alzheimera. Pacjenci z demencją alkoholową mają problemy z zapamiętaniem nowych wiadomości, bywają też agresywni. Te objawy spowodowane są uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu. Warto dodać, że odpowiednio wczesne rozpoznanie i odstawienie alkoholu przez chorego daje szanse na zatrzymanie zachodzących zmian, a nawet ich cofnięcie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości