Kiedy należy przestać pić alkohol?
Mimo ostrzeżeń lekarzy i licznych badań, które potwierdzają szkodliwość alkoholu, wiele osób nie potrafi się bez niego obejść. Neurolog dr Richard Restak w swojej książce pt. "How to Prevent Dementia: An Expert's Guide to Long-Term Brain Health" tłumaczy, że alkohol to toksyna, która zmienia budowę oraz funkcjonowanie układu nerwowego.
Te uszkodzenia mogą sprzyjać demencji. Specjalista jest zdania, że osoby w pewnym wieku - aby zmniejszyć ryzyko zachorowania - powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu.
- Zdecydowanie sugeruję, byś całkowicie wyeliminował alkohol ze swojej diety, jeśli masz 65 lat lub więcej - powiedział ekspert cytowany przez express.co.uk.
Demencja alkoholowa. Co to takiego?
Spożywanie alkoholu w dużych ilości może doprowadzić do zespołu Wernickiego-Korsakowa. To forma demencji wywołana niedoborem witaminy B1, czyli tiaminy. Związek ten ma olbrzymi wpływ na działanie układu nerwowego. Na tym jednak nie koniec. U osób, które nadużywają "napojów wyskokowych" czasem rozwija się tzw. "demencją alkoholową".
Choroba charakteryzuje się zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, tym samym często bywa mylona z chorobą Alzheimera. Pacjenci z demencją alkoholową mają problemy z zapamiętaniem nowych wiadomości, bywają też agresywni. Te objawy spowodowane są uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu. Warto dodać, że odpowiednio wczesne rozpoznanie i odstawienie alkoholu przez chorego daje szanse na zatrzymanie zachodzących zmian, a nawet ich cofnięcie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skuteczne sposoby na kaca. Czy tłuste potrawy złagodzą skutki picia alkoholu?
- Farmaceuci chcą wprowadzić specjalną usługę. Jaką?
- Jak piją kobiety? "Dużo dłużej starają się trzymać fason"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: medonet.pl/pulsmedycyny.pl
Źródło zdjęcia głównego: webphotographeer/Getty Images