Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych. "Faza bezobjawowa trwa często 20-30 lat"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Czy nasz mózg działa jak komputer?
Czy nasz mózg działa jak komputer?
Dieta dla mózgu
Dieta dla mózgu
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Czym jest neurofeedback?
Czym jest neurofeedback?
Demencja kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Tymczasem przypadłość coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Jakie mogą być pierwsze objawy demencji? Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neuropsycholog Karolina Jurga.

Co to jest demencja?

Mogłoby się wydawać, że demencja dotyka przede wszystkim naszych dziadków czy pradziadków. Tymczasem nie jest to do końca prawda i zachorować mogą na nią dużo młodsze osoby. - Demencja to jest zespół objawów. To nie jest tylko zapominanie. To nie jest tak, że my tylko zapominamy, gdzie coś odłożyliśmy, zapomnieliśmy o spotkaniu. Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych, czyli 40, 50 lat - powiedziała Karolina Jurga - psycholog, neuropsycholog, autorka bloga "Poznaj demencję".

Co ciekawe, pierwszymi objawami mogą być drobne pomyłki, błędy, które przytrafiają nam się np. w pracy. - Przykład pielęgniarki, która od lat pracowała na oddziale i podawała np. insulinę. Okazało się, że w pewnym momencie podaje jakoś inaczej, [...], oddziałowa zaczęła obserwować. My mówimy o tym: "czas na urlop", "czas odpocząć". Niekoniecznie. Mogą to być pierwsze wczesne objawy. Faza niema, czyli ta bezobjawowa trwa często 20-30 lat - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Demencja - przyczyny

Dzięki lepszej diagnostyce chorobę coraz częściej wykrywa się u osób poniżej 50. roku życia. Na występowanie demencji u młodych ludzi wpływają stres oraz nadmiar bodźców. - Pójdźmy do hipermarketu, [...], to przecież można oszaleć. Żyjemy bardzo szybko, nie koncentrujemy się na "tu i teraz" - powiedziała specjalistka.

Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji? Jak możemy trenować umysł? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana