Specjaliści z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące wpływu wykształcenia na sprawność umysłową i funkcje poznawcze. Okazało się, że nauka ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wyniki testów przeprowadzonych w grupie kobiet po 75. roku życia pozwoliły ekspertom wysnuć ciekawe wnioski na temat zależności pomiędzy poszerzaniem wiedzy a ryzykiem występowania objawów demencji.
Demencja a wykształcenie
Naukowcy z University of Nevada w Stanach Zjednoczonych pochylili się nad problemem występowania demencji u osób starszych. Przeprowadzili badania w grupie wysoko wykształconych i religijnych kobiet po 75. roku życia, by ocenić wpływ nauki na ryzyko występowania zespołu objawów związanych z nieprawidłową pracą mózgu.
Zdrowie
Zdrowie
Ocena zaburzeń funkcji poznawczych została przeprowadzona na podstawie danych dotyczących wieku, wykształcenia i poziomu apolipoproteiny E, czyli białka uznawanego za najsilniejszy genetyczny czynnik ryzyka choroby Alzheimera. Naukowcy doszli do wniosku, że "niektórzy ludzie mogą poradzić sobie ze zmianami w mózgu lepiej niż inni". Okazało się, że wyższy poziom wykształcenia ponad dwukrotnie zwiększał u nich szansę na odzyskanie funkcji poznawczych.
Demencja starcza - czym jest?
Demencja najczęściej dotyczy osób starszych. Wiąże się z pogorszeniem sprawności umysłowej i zaburzeniem funkcji poznawczych. Jednym z najczęściej występujących objawów schorzenia jest utrata pamięci. Dolegliwości zwykle nasilają się z upływem czasu. Chory stopniowo traci zdolność zapamiętywania niektórych informacji, nie radzi sobie z codziennymi czynnościami, może mieć także trudności z porozumiewaniem się. W końcowym stadium zaczynają pojawiać się urojenia.
Demencja to postępujący powoli proces, zalicza się do niej choroba Alzheimera, Picka i Parkinsona. Przyczyną rozwoju schorzenia mogą być między innymi urazy, infekcje, nadużywanie alkoholu, guzy mózgu, a nawet stres.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozchwiana Rozalia i znikająca Zenia. "Ta typologia pokazuje, jakie są najtrudniejsze zachowania teściowych"
- Chcesz pozbyć się szumów usznych? Rozluźnij szczękę i żuchwę
- Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki? "Za każdym dzieckiem, które sięga po narkotyki, kryje się podły dorosły"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: Roger Wright/Getty Images