Co przeżywają opiekunowie osób chorych na Alzheimera? "Pojawia się złość, niechęć i straszne myśli"

Kiedy myślimy o Alzheimerze, myślimy o osobie chorej, którą trzeba się zaopiekować. Tak naprawdę w tej chorobie są dwie osoby równie ważne - opiekun i chory. O tym pierwszym i jego ciężkiej pracy często zapominamy. Karolina Jurga napisała książkę "Idealny opiekun nie istnieje", która mówi właśnie o tym trudzie.

Co przechodzą opiekunowie osób chorych?

Książka "Idealny opiekun nie istnieje" to przede wszystkim osobisty przewodnik, którego celem jest dać czytelnikowi wiedzę, konkretne wskazówki, otuchę i spokój.
- Zanim spotka nas sytuacja opieki mamy wyobrażenie siebie jako osoby pełni troski, cierpliwości i opieki. Każdy chciałby, żeby tak było. Ale jak przychodzi ten trud, pojawia się złość, niechęć, straszne myśli. To normalne - takie myśli i emocje mogą się pojawiać - powiedziała Karolina Jurga, psycholog geriatryczny, neuropsycholog.

Alzheimer a demencja

Karolina Jurga od 14 lat spotyka się z osobami z demencją i ich rodzinami. Realizuje wizyty domowe w domach opieki oraz w domach dziennego pobytu. Ponadto prowadzi zajęcia aktywizujące dla osób chorych, diagnostykę neuropsychologiczną, konsultacje z rodzinami, kursy i szkolenia dla opiekunów zawodowych. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, czym różni się Alzheimer od demencji.
- Demencja jest to zespół objawów. To uszkodzenie mózgu, które powoduje zaburzenia w sferze pamięci, mowy i myślenia. Nie istnieje jednostka chorobowa jak demencja starcza. Myślimy sobie, że babcia, która ma 80 lat może zapominać, bo już jest w takim wieku. Nic bardziej mylnego, to proces chorobowy - mówiła ekspertka.
- Alzheimer prowadzi do demencji. Alzheimer to nie tylko zapominanie - osoba nie rejestruje zdarzeń, które się dzieją - dodała.
Zobacz też:
Autor: Oskar Netkowski
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości