Dlaczego zapominamy o ważnych sprawach? "To było, jest i będzie"

doktor Milena Marczak
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego zapominamy?
Dlaczego zapominamy?
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Zgubione klucze, zapodziane notatki czy niezłożone życzenia urodzinowe. Każdemu z nas czasem szwankuje pamięć. Jakie są tego przyczyny? Kiedy staje się to powodem do niepokoju? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to neuropsycholożka dr Milena Marczak.

Dlaczego zapominamy?

Pamięć bywa zawodna i każdemu z nas choć raz zdarzyło się zapomnieć o czymś istotnym. Natłok myśli, stres, zmęczenie czy bezsenność znacząco wpływają na skupienie człowieka. Neuropsycholożka doktor Milena Marczak mówiła, dlaczego tak często zapominamy o drobnych sprawach i czy powinien to być powód do niepokoju.

 - To, że zapominamy, jest całkowicie normalne, bo to było, jest i będzie. Pytanie, czy zdarza się nam to często i jak długo. [...] Najczęściej jesteśmy przemęczeni, niewyspani i robimy pięć rzeczy jednocześnie, a klucze gubimy, bo wchodząc do mieszkania, myślimy o czymś zupełnie innym – tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Jak polepszyć pamięć?

Jak zapewnia neuropsycholożka, współcześnie człowiek żyje w wymagających czasach, gdy musi wykonywać kilka zadań równocześnie. Wszechobecna technologia oraz presja czasu sprawiają, że mózg nie nadąża za przyswajanymi informacjami.

Osoby, które są zaniepokojone stanem swojej pamięci, powinny obserwować, czy zapominalstwo jest dla nich uciążliwe i powtarzalne. Według naukowczyni, w takim wypadku można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania i sprawdzi, czy za naszym roztargnieniem nie stoją niedobory snu, zła dieta czy nieprawidłowa suplementacja.

 - Im więcej się dzieje dookoła nas, ludzi, zdarzeń, czyli tych wszystkich bodźców, tym nasz mózg jest bardziej przeciążony. [...] Kiedyś życie było wolniejsze, po prostu nie było tylu bodźców, nie była tak rozwinięta technologia. [...] My myślimy, że skoro wszystko się dzieje tak szybko, to nasz mózg też będzie działał tak szybko, ale to nie jest prawda. [...] Technologia skoczyła do przodu, ale nasze ciało nie rozwija się tak szybko – podsumowała dr Milena Marczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości