Styl życia

Jakie tajemnice skrywa nasz mózg? "Uczy się złych rzeczy"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Czy nasz mózg działa jak komputer?
Czy nasz mózg działa jak komputer?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dean Burnett jest cenionym neurobiologiem oraz autorem bestsellera „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o nowej książce, która w całości dedykowana jest zdrowiu psychicznemu. Porusza w niej także temat logiki psychiki. Co znaczy to sformułowanie?

Książka o logice psychiki

Dean Burnett jest autorem wielu bestsellerów m.in.: "Gupi muzg", "Happy mózg", niezliczonych wpisów na blogu, artykułów i innych prac. Poświęca je niesamowitym właściwościom ludzkiego mózgu. W programie Dzień Dobry TVN opowiedział o tym na ile poznaliśmy już jego możliwości.

- Wiemy dużo więcej niż ludzie przypuszczają. Ludzie mają takie przekonanie, że mózg to jakiś wyjątkowo tajemniczy obiekt, a to wcale nie do końca tak jest. Mamy dużo informacji o tym, co się dzieje w mózgu. Wiemy jaka jest ogólna struktura, o pewnych połączeniach też wiemy. Ale pytanie, w jaki sposób i dlaczego nasz mózg robi to, co robi? Po co pewne rzeczy się dzieją? Niektóre części mózgu mają 30 różnych funkcji, które są wykonywane jednocześnie. Czyli wiemy, co mózg robi, ale nie zawsze wiemy dlaczego - powiedział Burnett.

To cały czas jest przedmiotem badań i nadal jest dużo do odkrycia. Autor książki podjął się rozważań na temat tego, w jaki sposób zmienia się mózg pod wpływem zaburzeń psychicznych.

- Faktycznie, można powiedzieć, że jak się ma dwadzieścia kilka lat to mózg przestaje się już rozwijać. W tym sensie, że jest dojrzały. To nie znaczy, że w ogóle się nie zmienia - podkreślił. - Jeżeli przechodzimy traumę i ogromne ilości stresu, jeżeli jest to nie tyle bardzo wysoki poziom stresu, ale długotrwały to mózg musi się dostosować. Robi to w ten sposób, że stara się przewidywać pewne konsekwencje, ale ma ograniczone możliwości. Stara się więc inaczej sobie poradzić ze stresem - dodał.

Mózg dostosowuje się do naszych myśli i pozostaje w nich, stąd bierze się depresja. Kiedy strach jest nieustanny, wówczas powstają lęki.

- Mózg uczy się złych rzeczy - zaznaczył Burnett.

Jak zapanować nad mózgiem?

Mózg jest bardzo elastyczny, dlatego możemy poznać i wykorzystywać metody radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Stosujemy różne sposoby żeby zaczął działać jak powinien.

- To jest powolny proces, potrzeba na to czasu, ale na tym polega taka terapia żeby nie powtarzać tych samych szablonów takiego myślenia, które jest dla nas niezbyt pozytywne. Nauczyć mózg nowych metod - powiedział Burnett.

Książka "Psycho-logika" to wymagająca pozycja, nad którą trzeba się skupić. To nie jest poradnik dotyczący poprawy samopoczucia. Autor bardzo szczegółowo wyjaśnia wiele mechanizmów, które w mózgu zachodzą.

- Trudno napisać mi książkę samopomocową, ponieważ nie znam konkretnego czytelnika. Nie wiem jaki problem ma dany czytelnik. Staram się zobrazować złożoność problemu, bo jest to złożony problem, chociażby z tego względu, że mózg jest najbardziej skomplikowanym narzędziem - podkreślił autor. - Nie ma prostych rozwiązań - dodał.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości