Prababcia Anny Marii Jopek zginęła na Titanicu. "Tragiczny rejs pokrzyżował jej ten plan"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Plejada.pl
Anna Maria Jopek

Historię Titanica zna prawie każdy. Podczas tragicznego rejsu do Ameryki w 1912 roku statek zderzył się z górą lodową. W wyniku katastrofy zginęło około 1500 osób. Wśród nich była m.in. prababcia Anny Marii Jopek.

Prababcia Anny Marii Jopek zginęła na Titanicu

Katastrofa Titanica to historia, która do dziś budzi wielkie emocje. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku brytyjski transatlantyk zderzył się z górą lodową i zatonął. Szacuje się, że zginęło wtedy około 1500 osób. Na statku znajdowali się również Polacy, a tragedia spowodowała m.in. nowelizację przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa morskiego.

Trudne historie

Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobietDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak się okazuje, Titaniciem płynęła wówczas m.in. prababcia piosenkarki Anny Marii Jopek, która kilka lat temu w rozmowie z Agencją WBF opowiedziała m.in. o losie rodziny od strony swojego ojca. Podkreśliła, że historia jej pradziadków była tajemnicą, którą dziadek artystki zdecydował się rozwiązać na własną rękę.

- Kiedy pradziadkowie chcieli dorobić się w Kanadzie, mój dziadek został oddany pod opiekę Polakom mieszkającym pod Lwowem. To oni go wychowali, ponieważ po pradziadkach słuch zaginął - tłumaczyła piosenkarka. Dopiero jako już dorosły człowiek dowiedział się, że jego mama zginęła na Titanicu.

Tragiczny rejs prababci artystki

Historie Polaków znajdujących się na statku postanowił zgłębić m.in. pisarz Ryszard Paradowski. Opis zdarzeń pojawił się w artykule w Dzienniku Łódzkim, opublikowanym w 2001 roku. Dowiadujemy się z niego, że gdy dziadek Anny Marii Jopek miał 2 lata, jego mama przywiozła go do Lwowa i zostawiła na jakiś czas u zaprzyjaźnionej rodziny.

Dopiero wiele lat później mężczyzna dowiedział się, że nie został on porzucony, ponieważ jego matka zginęła właśnie na Titanicu. Dlaczego kobieta znalazła się na pokładzie statku? - Płynęła do Ameryki, by spotkać się tam ze swym ukochanym. Prawdopodobnie po urządzeniu się na Alasce planowała wrócić i zabrać syna. Tragiczny rejs pokrzyżował jej ten plan - czytamy na portalu Plejada.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Plejada.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości