Najczęstszą przyczyną drżenia rąk jest drżenie samoistne, a także drżenie fizjologiczne, nasilające się w stresujących sytuacjach. Jeśli drżeniu rąk towarzyszą takie objawy jak niedowład, zaburzenia czucia, sztywność, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to świadczyć o uszkodzeniu nerwów.
Zdrowie
Przyczyny drżenia rąk
Przyczyn drżenia rąk jest wiele, najczęstsze z nich nie są groźne i nie wymagają interwencji lekarskich, mogą jednak powodować u pacjenta znaczny dyskomfort.
Drżenie rąk a niedobór magnezu. Drżenia mięśniowe dłoni i towarzyszące im niekontrolowane tiki powiek, a także zaburzenia pracy serca, mogą być skutkiem niedoboru ważnego dla organizmu pierwiastka, jakim jest magnez, który zmniejsza pobudliwość komórek.
Samoistne drżenie rąk to najczęstsza przyczyna drżenia patologicznego. Dotyczy już osób w młodym wieku, jednak dolegliwości zaczynają przeszkadzać choremu dopiero w okolicy 70. roku życia. Często powoduje problemy w sytuacjach społecznych, jest przyczyną wcześniejszego udania się na emeryturę. Samoistne drżenie rąk dotyczy obu rąk i jest najbardziej widoczne w rękach wyciągniętych przed siebie.
Drżenie rąk a nerwica. Zaburzenie to pojawia się często również u osób z zaburzeniami lękowymi, w tym przypadku ma źródło w psychice. Cechami drżenia psychogennego są: nagły początek, spontaniczne ustępowanie objawów, zmienny wygląd drżenia. Zostaje wygaszone przy odwróceniu uwagi pacjenta.
Drżenie rąk a stres. Objaw ten pojawia się fizjologicznie podczas sytuacji stresowych. Jeśli drżenie zdarza tylko w niepokoju, pod wpływem kofeiny lub zmęczenia, nie jest konieczna diagnostyka.
Drżenie rąk po alkoholu. Zdarza się, że nadużywanie alkoholu lub narkotyków jest przyczyną drżenia dłoni. Pojawić się może również w wyniku odstawienia napojów wysokoprocentowych po długotrwałym ciągu, jest także składową zespołu abstynencyjnego.
Drżenie rąk po wysiłku spowodowane jest nadmiernym treningiem, który obciąża mięśnie, może rozpocząć się już podczas trwania ćwiczeń. Jeśli takiemu drżeniu towarzyszy niedowład, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Drżenie rąk – kiedy zgłosić się do lekarza?
Drżenia rąk mogą być wynikiem uszkodzenia nerwów, czyli neuropatii oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson. Jeśli oprócz tego objawu pojawiają się dolegliwości, takie jak niedoczulica, sztywność, spowolnienie ruchowe, problemy z utrzymaniem przedmiotów w ręce lub wykonaniem czynności, takich jak zapięcie kurtki, należy pilnie zgłosić się do lekarza, szczególnie gdy objawy te pojawią się w sposób nagły. Drżenie jednej ręki również może świadczyć o uszkodzeniu nerwów.
Drżenia rąk w młodym wieku, szczególnie drżenia rąk u niemowlaków, mogą świadczyć o zaburzeniach genetycznych, chorobach mitochondrialnych oraz chorobach metabolicznych. Małe dzieci z takim objawem powinny być natychmiastowo kierowane do neurologa.
Nagłe osłabienie i drżenie rąk, szczególnie u osób starszych, z dodatkowo pojawiającymi się zaburzeniami mowy i niedowładami, mogą świadczyć o zachodzącym niedokrwieniu mózgu i jest to stan, który wymaga niezwłocznego stawienia się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub wezwania karetki.
Drżenie rąk – leczenie
Przed podjęciem leczenia drżenia dłoni należy wdrożyć postępowanie diagnostyczne ustalające przyczynę zaburzeń. W przypadku niedoborów magnezu konieczne jest jego uzupełnianie w postaci rozszerzenia diety o produkty zawierające ten pierwiastek lub suplementy diety. Miernie nasilone samoistne drżenie rąk może zmniejszać się po spożyciu małej ilości alkoholu – co najwyżej dwóch jednostek na dobę. W przypadku psychogennego drżenia rąk ulgę przynieść może psychoterapia oraz leczenie przeciwlękowe.
Większość leków na drżenie rąk jest na receptę i przepisuje je lekarz neurolog. Leki na drżenie rąk bez recepty nie są dostępne ze względu na oddziaływanie substancji na układ nerwowy, jedyne dostępne preparaty to uspokajające tabletki ziołowe.
Jak opanować drżenie rąk w stresie?
Trzęsące się ręce przed ważnym egzaminem lub wystąpieniem publicznym to nie lada problem. By zredukować jego natężenie, warto zadbać o odpowiedni odpoczynek przed stresującym wydarzeniem, zastosowanie technik relaksacyjnych, wyspanie się, odpowiednie nawodnienie, głębokie, lecz nie za szybkie oddychanie. Warto też skoncentrować swoje myśli na czymś innym, takie działanie wyciszy i pozwoli na opanowanie emocji.
Bibliografia: 1. P. Crawford, Różnicowanie i rozpoznawanie drżenia , "Lekarz rodzinny" 9/2011.
Zobacz także:
- Masaż sposobem na stres i złe myśli. "Najprościej jest zająć się stopą"
- "Efekt drzwi", czyli dlaczego pamięć nas zawodzi? "Mózg starzeje się zdecydowanie szybciej niż ciało"
- Kobiety, które czują za bardzo, czyli osoby wysoko wrażliwe. "Duszenie swoich uczuć to jest droga do choroby"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Portra Images/Getty Images