Psychologia

Kobiety, które czują za bardzo, czyli osoby wysoko wrażliwe. "Duszenie swoich uczuć to jest droga do choroby"

Psychologia

W dzisiejszym świecie na każdego z nas oddziałuje bardzo wiele bodźców. Niektórzy są na nie jednak bardzo wyczuleni. Według badań aż 20 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Co to znaczy i czym się objawia? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz oraz projektantka biżuterii Małgorzata Podgórska.

Kim są osoby wysoko wrażliwe?

Wysoka wrażliwość jest specyficzną cechą ośrodkowego układu nerwowego, niezależną od tego, jak nas wychowano. To specyficzny rodzaj odbierania rzeczywistości. Według pierwszej i głównej badaczki wysokiej wrażliwości, dr Elaine Aron, dotyczy aż 20 proc. populacji.

- Dla mnie to znaczy mieć bardzo dużo wewnętrznych uczuć, przemyśleń . Po prostu tego jest taki ogrom, że czasem najlepszą dla mnie strategią jest na chwilę się wycofać. To jest taka osobista definicja - wytłumaczyła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Podgórska.

Jako osoba wysoko wrażliwa źle czuje się, kiedy przeżywa relacje, a także w miejscach, w których jest dużo dźwięków i ludzi.

- Zawsze to czułam w sobie i też pewnie dlatego wybrałam sobie taką, a nie inną pracę, gdzie mogę wiele godzin sama siedzieć i przetrawić wszystko to, co mam w sobie - dodała projektantka biżuterii.

Najczęściej osobami wysoko wrażliwymi są artyści, a także ludzie szczególnie czuli i wrażliwi na uczucia innych.

- Często tak jest, że rzeczywiście osoby artystycznie usposobione są wysoko wrażliwie, bo mają bardzo duże wyczulenie na muzykę, na dźwięki. Potrafią się w tym zatracać, dlatego że takie pogłębione przetwarzanie to jest właśnie cecha wysokiej wrażliwości. (...) Ale też się mówi, że zawody pomocowe to zawody osób wysoko wrażliwych. Bo jedną z głównych cech tego przebodźcowania jest też ogromna empatia - więc lekarze, często psycholodzy i psychoterapeuci - wymieniała w naszym programie Katarzyna Kucewicz, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo".

Jak sobie radzić z wysoką wrażliwością?

Niektórzy wiedzą od dziecka, że są osobami wysoko wrażliwymi. Inni mają co do tego wątpliwości. Mogą wówczas zrobić sobie testy, które są dostępne w różnych książkach poświęconych temu zagadnieniu. Warto jednak pamiętać, że to nie jest choroba i nie trzeba iść do lekarza po diagnozę - jest to po prostu cecha. Jak sobie z nią poradzić?

- Dla mnie kluczowa jest akceptacja tej cechy. Ja dlatego książkę napisałam, żeby ludzie mogli zaakceptować to, że czasami jest dla nich za dużo stymulacji, za dużo bodźców i to nie znaczy, że są słabeuszami, że coś jest z nimi nie tak , tylko że po prostu mają taki układ nerwowy i nic z tym nie zrobią oprócz pokochania, ale też dostosowania swojego życia trochę pod kątem tej cechy - tłumaczyła w naszym programie Katarzyna Kucewicz.

Nie można jednak za wszelką cenę walczyć z tym zjawiskiem, ponieważ przynosi to całkiem odmienne rezultaty.

- Walka z tym to droga donikąd. Duszenie swoich uczuć to jest droga do jakiejś choroby - stwierdziła projektantka biżuterii, Małgorzata Podgórska.

Trzeba też pamiętać, że osoba wysoko wrażliwa to nie jest tylko introwertyk zamknięty w sobie. Sprawa dotyczy również mężczyzn, którzy najczęściej zakładają maski i nie chcą się przyznawać do swojej wrażliwości.

- Elaine Aron, twórczyni pojęcia wysokiej wrażliwości, twierdzi, że najlepiej z wysoko wrażliwym dogada się tylko wysoko wrażliwa osoba. Moim zdaniem byłoby to tworzenie bardzo hermetycznego środowiska, w związku z tym pary są różne. I tutaj, tak jak we wszystkich sytuacjach z parami, najważniejsza jest komunikacja, czyli to, żeby szanować siebie nawzajem - zaznaczyła autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo".

Ekspertka podkreśliła także, że nie można mylić osoby wysoko wrażliwej z tą nadwrażliwą, ponieważ jest to spora różnica.

- Nadwrażliwość zazwyczaj jest sytuacyjna, czyli związana z jakimś wydarzeniem, (...) natomiast wysoka wrażliwość to jest bycie wrażliwym na bodźce od dzieciństwa - wyjaśniła Katarzyna Kucewicz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości