wrażliwość

  Dzieci orchidee są wysoko wrażliwe, delikatne i wyczulone na otoczenie. Szacuje się, że stanowią około 20% populacji. Co je cechuje? Jak je wspierać, by rozkwitały? Na co zwrócić uwagę?

  Temperament to wrodzona właściwość człowieka, która uwarunkowana jest genetycznie oraz środowiskowo. Pierwsze definicje temperamentu związane są z postacią Hipokratesa i Galena, a współcześnie jedną z najbardziej popularnych koncepcji jest regulacyjna teoria temperamentu (RTT) autorstwa Strelaua.

  Katarzyna Glinka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, gdzie chętnie dzieli się ze swoimi fanami wiadomościami ze swojego życia. Ostatnio na Instagramie aktorka postanowiła poruszyć ważny, choć trudny temat. W swoim poście wyjawiła, że jest osobą z wysoką wrażliwością, przez co często jej zachowanie jest niewłaściwie odbierane. Gwiazda wyjaśniła, jak zachowują się takie osoby i dlaczego postanowiła podzielić się tym wyznaniem z fanami.

  Echoizm uznawany jest za przeciwieństwo narcyzmu. To specyficzna postawa polegająca na rezygnowaniu z własnych potrzeb i koncentrowaniu się na zachciankach innych osób. I choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. O cechach tej postawy i zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.

  W dzisiejszym świecie na każdego z nas oddziałuje bardzo wiele bodźców. Niektórzy są na nie jednak bardzo wyczuleni. Według badań aż 20 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Co to znaczy i czym się objawia? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz oraz projektantka biżuterii Małgorzata Podgórska.

  Monika Mrozowska niedawno została po raz czwarty mamą. Doświadczona rodzicielka w mediach społecznościowych chętnie opowiada swoim obserwatorom o kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci. Nie boi się mocnych słów i mówi nie tylko o pięknych momentach, ale też tych ciężkich i trudnych. Teraz odniosła się do urlopu macierzyńskiego.

  Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.

  Jakie reakcje wzbudza w nas dziecko pozostawione bez opieki? Zobaczcie, jak reagujemy na widok błądzącego ulicami dziecka, a jak na dziecko, które błąka się po centrum handlowym. Rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.