Dziecko wysoko wrażliwe - jak rozpoznać?
Wrażliwość to nieodłączny element naszej natury. Jednak jej stopień jest bardzo indywidualną sprawą. - Przeciętnie nasza wrażliwość jest na średnim poziomie. Są osoby, które mają jej mniej i ci, u których ta wrażliwość sensoryczna jest bardzo wysoka - wyjaśniła psycholożka Katarzyna Kucewicz.
Amerykańska badaczkę Elaine Aron w swoich badaniach dowiodła, że wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem ani chorobą, tylko zespołem pewnych cech. - Są to osoby bardzo wrażliwe na bodźce, czyli w sposób szczególny reagują na mocne światło, niewygodne ubrania i dźwięki - wypunktowała nasza ekspertka.
- Osoby WWO także bardzo często biorą wszystko do siebie, przetwarzają głęboko, zastanawiają się i mają trudność z podejmowaniem decyzji. Także to uwrażliwienie jest nie tylko na bodźce, ale także na różne sytuacje (...). Co istotne, musimy pamiętać, że wysoka wrażliwość to jest cecha, a nie choroba - dodała.
Psycholożka podkreśliła, że dzieci wysoko wrażliwe jeszcze szybciej reagują zmęczeniem i przestymulowaniem na mało wymagające bodźce, jak np. jasne światło w sklepie.
Dziecko wysoko wrażliwe idzie do szkoły
Psycholożka Katarzyna Kucewicz jest autorką książki "Marcelinka", która ma wesprzeć dzieci WWO i ich rodziców. - Moja Marcelinka, moja książka jest o dziewczynce, która właśnie idzie do pierwszej klasy i próbuje sobie poradzić z różnymi trudności. Zagubiona jest nie tylko główna bohaterka, ale także jej mama, która reprezentuje tych rodziców, którzy też czasami nie rozumieją wysoko wrażliwych dzieci - wyjaśniła psycholożka.
- Podstawą wsparcia dla każdego dziecka jest empatia i zrozumienie. Ważna jest także nasza życzliwość wobec ich potrzeb - podsumowała Katarzyna Kucewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Jesteśmy ojcami na pełny etat tylko dlatego, że kobiety zaczęły się realizować". Strasburger, Błach i Świderski o tacierzyństwie
- Komunikacja międzykulturowa i jej rodzaje, czyli dialog zamiast nieporozumień
- "Miałam psychiatrę, terapeutkę, a i tak byłam na totalnym dnie". Dorota Szelągowska jakiej nie znacie
Autor: Anna Gondecka