W szkołach brakuje tysięcy nauczycieli. Trwa kryzys w systemie edukacji

Karolina Słowik
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nauczyciele pilnie poszukiwani
Nauczyciele pilnie poszukiwani
Kto będzie uczył nasze dzieci?
Kto będzie uczył nasze dzieci?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Kryzys w systemie polskiej edukacji to problem, który pogłębia się od lat. Mirka Walaszkowska to jedna z bohaterek reportażu Dzień Dobry TVN, która po latach oddanej pracy, musiała zrezygnować z zawodu nauczyciela. Zarówno ona, jak i tysiące pedagogów codziennie zdaje sobie pytanie, czy nastąpi systemowa zmiana naprawiająca sytuację w szkole. O kryzysie w świecie nauczycieli opowiedziała Karolina Słowik – dziennikarka specjalizująca się w tematyce związanej ze szkolnictwem.

Trudna sytuacja nauczycieli

Problemy związane z kondycją polskiej edukacji trwają od lat. Program nauczania wzbudza wiele kontrowersji, kolejne reformy wprowadziły chaos w szkołach, a z miesiąca na miesiąc coraz więcej pedagogów podejmuje decyzję o odejściu z pracy. Jedną z takich nauczycielek jest Mira Walaszkowska, która pożegnała się ze szkołą po 18 latach pracy.

- System edukacyjny, który w moim przekonaniu kuleje. Na pewno przepracowanie i ogromny stres. Przynosiło się pracę do domu, dużo papierologii - tłumaczyła swoją decyzję nauczycielka hiszpańskiego.

Robert Górniak to anglista i wicedyrektor szkoły w Sosnowcu. Nauczyciel na bieżąco monitoruje sytuację wakatów w branży pedagogicznej. Według jego informacji najbardziej brakuje m.in.: matematyków, polonistów, anglistów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

- Zaczniemy rok szkolny z brakami nauczycieli i te braki przez cały rok w dużej części będą się utrzymywać – podsumował Robert Górniak.

Brak nauczycieli i nowe przedmioty

Wraz z pierwszym dniem nowego roku szkolnego okaże się, jak braki kadrowe wpłyną na jakość kształcenia młodzieży. O tym, jak wygląda sytuacja polskiej edukacji, mówiła w Dzień Dobry TVN Karolina Słowik – dziennikarka "Gazety Wyborczej" specjalizująca się w tematyce związanej ze szkolnictwem. Według ekspertki, nauczyciele już teraz są przeciążeni, nie mają czasu na wypoczynek, a przepełnione klasy utrudniają nawiązanie współpracy z bardziej wymagającymi uczniami.

- Od 1 września mamy około 7 tysięcy wakatów w banku ofert pracy. [...] Nauczyciele biorą nadgodziny, tych nadgodzin jest bardzo dużo. Matematycy w Warszawie na przykład mają po 2,5 etatu już - stwierdziła ekspertka.

Mimo braków kadrowych w szkołach nie brakuje nowości programowych. W szkołach podstawowych, jeśli dyrektor wyrazi zgodę i znajdzie pracownika - możliwa będzie nauka łaciny, zaś w szkołach średnich pojawi się nowy przedmiot - biznes i zarządzanie.

- Będzie dużo praktyki i pracy w grupach. To będzie przedmiot maturalny. [...] Nauczyciele mieli mało czasu, by zapoznać się z nową podstawą programową. [...] Ten przedmiot zastępuje podstawy przedsiębiorczości - dodała dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości