Trudna sytuacja nauczycieli
Problemy związane z kondycją polskiej edukacji trwają od lat. Program nauczania wzbudza wiele kontrowersji, kolejne reformy wprowadziły chaos w szkołach, a z miesiąca na miesiąc coraz więcej pedagogów podejmuje decyzję o odejściu z pracy. Jedną z takich nauczycielek jest Mira Walaszkowska, która pożegnała się ze szkołą po 18 latach pracy.
- System edukacyjny, który w moim przekonaniu kuleje. Na pewno przepracowanie i ogromny stres. Przynosiło się pracę do domu, dużo papierologii - tłumaczyła swoją decyzję nauczycielka hiszpańskiego.
Robert Górniak to anglista i wicedyrektor szkoły w Sosnowcu. Nauczyciel na bieżąco monitoruje sytuację wakatów w branży pedagogicznej. Według jego informacji najbardziej brakuje m.in.: matematyków, polonistów, anglistów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
- Zaczniemy rok szkolny z brakami nauczycieli i te braki przez cały rok w dużej części będą się utrzymywać – podsumował Robert Górniak.
Brak nauczycieli i nowe przedmioty
Wraz z pierwszym dniem nowego roku szkolnego okaże się, jak braki kadrowe wpłyną na jakość kształcenia młodzieży. O tym, jak wygląda sytuacja polskiej edukacji, mówiła w Dzień Dobry TVN Karolina Słowik – dziennikarka "Gazety Wyborczej" specjalizująca się w tematyce związanej ze szkolnictwem. Według ekspertki, nauczyciele już teraz są przeciążeni, nie mają czasu na wypoczynek, a przepełnione klasy utrudniają nawiązanie współpracy z bardziej wymagającymi uczniami.
- Od 1 września mamy około 7 tysięcy wakatów w banku ofert pracy. [...] Nauczyciele biorą nadgodziny, tych nadgodzin jest bardzo dużo. Matematycy w Warszawie na przykład mają po 2,5 etatu już - stwierdziła ekspertka.
Mimo braków kadrowych w szkołach nie brakuje nowości programowych. W szkołach podstawowych, jeśli dyrektor wyrazi zgodę i znajdzie pracownika - możliwa będzie nauka łaciny, zaś w szkołach średnich pojawi się nowy przedmiot - biznes i zarządzanie.
- Będzie dużo praktyki i pracy w grupach. To będzie przedmiot maturalny. [...] Nauczyciele mieli mało czasu, by zapoznać się z nową podstawą programową. [...] Ten przedmiot zastępuje podstawy przedsiębiorczości - dodała dziennikarka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak odprawić dzieci do szkoły i nie zwariować? "To kwestia zarządzania sobą w czasie"
- Jak nauczyć dziecko pisania? "Bez mięśni posturalnych i kondycji fizycznej się nie da"
- Gwiazdy na zdjęciach ze szkolnych lat. Jak się zmieniły?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: M. Buchla, A. Grzymkowska, B. Dajanowski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN