Zmiany w szkołach od nowego roku szkolnego 2023/2024. Co czeka uczniów i rodziców?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rankingoza bolączką polskiej szkoły
Rankingoza bolączką polskiej szkoły
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym naukę rozpoczną nie 1, a 4 września. Jednak to nie jedyna zmiana. MEiN podczas konferencji prasowej poinformowało o nadchodzących zmianach. A tych jest niemało. Sprawdź, co czeka uczniów, ich rodziców i nauczycieli od nowego roku szkolnego 2023/2024.

Zmiany w szkołach w roku szkolnym 2023/2024

Uczniów różnych poziomów czekają zmiany - zarówno na poziomie szkół podstawowych, liceów, jak i szkół branżowych. Wprowadzone zostały nowe przedmioty, test z wychowania fizycznego, bezpłatne laptopy, gry edukacyjne oraz mLegtymacje szkolne.

Zmiany, które zawitają do szkół już od nowego roku szkolnego przedstawiło kierownictwo MEiN podczas konferencji prasowej.

– Zaczynamy zatem rok szkolny 4 września pełni optymizmu, że będzie to rok rzeczywiście bardzo pomyślny i dla uczniów, i dla ich rodziców, i dla nauczycieli – powiedział Minister Edukacji i Nauki.

Zmiany w wykazie lektur szkolnych w roku 2023/2024 - dodane gry edukacyjne

Do wykazu lektur dołączony gry o walorach edukacyjnych. Oznacza to, że na języku polskim uczniowie będą mieli okazję zapoznać się nie tylko z książkami, ale również z grami, tj. "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów".

- Włączenie gier do procesu dydaktycznego będzie miało wpływ na efektywność nauczania. W „This War of Mine” uczeń zostaje osadzony w realiach wojny domowej. Bez gotowych rozwiązań, narzuconego sposobu interpretacji przedstawionych zdarzeń. Narracja jest kierowana przez gracza. Z kolei w „Grze szyfrów” uczestnik jest konfrontowany z realiami wojny polsko- bolszewickiej, walczy o przetrwanie. Musi podejmować decyzje w trudnym momencie. To pobudza do myślenia, kształtuje postawy, pokazuje konsekwencje podejmowanych decyzji - uzasadnia Ministerstwo.

Nowy przedmiot - Biznes i Zarządzanie

Uczniowie Kolejną zmianą jest wprowadzenie przedmiotu, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Jest nim Biznes i zarządzanie, w którym nacisk zostanie położony na pracę w grupach, rozwijanie kompetencji liderskich oraz tzw. business case study.

- Te zagadnienia to odpowiedź na wzywania współczesnego świata, wynikające m.in. z rozwoju nowych technologii czy przemian społeczno-gospodarczych - wyjaśnia MEiN.

Z tego przedmiotu uczniowie będą mogli przystąpić do matury na poziomie rozszerzonym od roku 2026/2027. Zakres podstawowy będzie obligatoryjny dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej.

Darmowe laptopy w roku szkolnym 2023/2024

We wrześniu uczniowie klas IV ponadpodstawowych otrzymają darmowe laptopy. Na sprzęcie zainstalowany będzie system operacyjny, a do tego uczniowie będą mieli bezpłatny dostęp do pakietu biurowego.

- W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników. Sprzęt zostanie objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii - podano w komunikacie.

Elektroniczna legitymacja szkolna od nowego roku szkolnego 2023/2024

Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli korzystać z mLegitymacji. Oprócz papierowego dokumentu, będzie można pobrać jego elektroniczną wersję na telefon przy użyciu aplikacji mObywatel.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki: Szkoły będą zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana pełnoletniemu uczniowi, a uczniowi niepełnoletniemu – jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.

Nowe zawody szkolnictwa branżowego

Uczniowie szkół branżowych od nowego roku szkolnego będą mieli możliwość rozpoczęcia kształcenia w nowych zawodach, tj.:

 1. administrator produkcji filmowej i telewizyjnej,
  1. animator rynku książki,
   1. operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego (zastępuje dotychczasowy zawód mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej),
    1. operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
     1. pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami,
      1. technik animacji filmowej,
       1. technik aranżacji wnętrz,
        1. technik gospodarki odpadami,
         1. technik przemysłu drzewnego.

          Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2023/2024?

          To nie koniec zmian czekających zarówno na uczniów, jak i nauczycieli, czy rodziców. W szkołach ponadpodstawowych dostępne będą Wirtualne Laboratoria Przyszłości, darmowe laptopy czekają też na nauczycieli, ruszy zupełnie nowe narzędzie - Nawigator Edukacji (zaawansowana wyszukiwarka studiów), otwarte zostaną kolejne Małe Centra Nauki Sowa, a także Branżowe Centra Umiejętności i wiele innych.

          O wszystkich zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki można przeczytać tutaj.

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Teofila Siewko

          Źródło: onet.pl/gov.pl

          Źródło zdjęcia głównego: Carbonero Stock/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości