Już wkrótce rozpoczęcie roku szkolnego, a to oznacza dodatkowe wydatki dla wielu rodziców. Oprócz 300 zł z "Dobrego Startu", przysługuje im także dodatkowe świadczenie - tzw. dodatek szkolny. Ile wynosi, kto i kiedy może się o niego ubiegać? Poznaj szczegóły.
Komu przysługuje dodatek szkolny?
Dodatek szkolny jest świadczeniem dla rodziców bądź opiekunów dziecka, ale także osób uczących się, na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego bądź nauki w tzw. zerówce, czyli ostatniego roku w oddzialne przedszkolnym.
- Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego - podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na stronie gov.pl.
Co ważne, dodatek ten przysługuje osobom, które mają przyznane prawo do zasiłku rodzinnego.
Ile wynosi dodatek szkolny?
Dodatek szkolny wynosi 100 zł na dziecko i przysługuje raz na rok szkolny.
Jak ubiegać się o dodatek szkolny?
- Wniosek o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego trzeba złożyć do 31 października tzn. do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo przygotowanie dziecka do szkoły w „zerówce" - czytamy na stronie empatia.mpips.gov.pl.
Wniosek można składać przez portal Emp@tia, a wzór formularzu można znaleźć tutaj.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie świadczenia na dziecko przysługują w 2023?
- Bezwarunkowy dochód podstawowy. Co to za świadczenie?
- Kiedy trzeba oddać 500 plus? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby nie płacić odsetek
Autor: Teofila Siewko
Źródło: empatia.mpips.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Taras Grebinets/Getty Images