Wyprawka dla przedszkolaka. Czy jest potrzebna?
To, czy dziecko będzie potrzebowało wyprawki w dużej mierze zależy od tego, czy chodzi do przedszkola państwowego czy prywatnego. W pierwszym wypadku - zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - placówka ma obowiązek zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne narzędzia do nauki oraz zabawy. Jedyne o co musi zadbać rodzic to pidżama do leżakowania, kapcie oraz środki higieniczne (pasta i szczoteczka do zębów oraz chusteczki higieniczne).
Rodzice są zwolnieni z opłat także dzięki nowemu świadczeniu. Po złożeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą się oni starać nawet o 400 złotych dopłaty. Pieniądze te wypłacane są na dziecko do 36. miesiąca życia, ale nie trafiają do rodziców, tylko od razu przekazywane są placówce do której uczęszcza maluch.
W przypadku przedszkoli prywatnych jest inaczej. Bardzo często rodzice otrzymują od placówki listę niezbędnych przyrządów, które muszą zakupić we własnym zakresie. Niekiedy opiekunowie są proszeni także o dokonanie niewielkiej wpłaty. Z tak zebranych pieniędzy placówka kupuje potrzebne artykuły papiernicze.
Kto płaci za naukę dziecka w przedszkolach publicznych?
Zgodnie z tym, co napisało na swojej stronie Ministerstwo Edukacji i Nauki, "nauka w publicznych przedszkolach i szkołach jest bezpłatna". Zasada ta została wyrażona na poziomie ustawy zasadniczej, i jako taka nie podlega wykładni (interpretacji). Warto dodać, że to zadaniem gminy jest zakładanie, prowadzenie, a także finansowanie przedszkoli i szkół. Otrzymują one na ten cel środki z budżetu państwa.
Ustawa - Prawo oświatowe określa także to, z czego musi wywiązać się placówka w ramach bezpłatnej opieki przedszkolnej. Do jej obowiązków należą:
- zapewnienie warunków działania przedszkola, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
- wykonywanie remontów obiektów przedszkolnych i szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
- wyposażenie przedszkola/szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych oraz wykonywania innych zadań statutowych.
Rodzice są obciążani jedynie kosztami za jedzenie. Muszą też dopłacać jeśli ich pociecha zostaje w przedszkolu dłużej niż ustawowe - bezpłatne - 5 godzin. Za każdą kolejną godzinę trzeba zapłacić złotówkę. Przepis ten dotyczy dzieci do 6. roku życia.
Wniosek: jeżeli przedszkole publiczne wymaga od rodziców przygotowania wyprawki, to robi to niezgodnie z prawem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Dobry Start", czyli dodatkowe 300 złotych na dziecko. Kiedy wypłaty? Jak złożyć wniosek?
- Ma 7 lat i demencję. Jej mama: "Choroba córki zaczęła się od częstych infekcji ucha"
- 10-latek zaplanował przyjęcie dla całej klasy. Zapomniał powiedzieć o tym mamie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mamadu.pl/rodzinaipraca.gov.pl/
Źródło zdjęcia głównego: Evgeniia Siiankovskaia/Getty Images