wrażliwość dziecka

    wrażliwość dziecka

    Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.

    Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.

    Wielkimi krokami zbliża się Halloween, a więc czas przebieranych przyjęć. Dlaczego dzieci tak bardzo lubią się przebierać? W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Marta Bąkowska zdradziła, że okres przedszkola jest przez psychologów nazywany "magicznymi latami". Dzieci w tym czasie dużo fantazjują. Dzieciaki przypisują przedmiotom nieograniczone możliwości. Czy potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości? Jak pomóc wybrać dziecku strój na Halloween? Jak zdradziła pani psycholog, dorośli muszą uważnie obserwować emocje i wrażliwość dziecka. Wybierając strój pamiętajmy, że u dziecka jest bardzo cienka granica między strachem i przerażeniem.