Odczuwasz poczucie wstydu, że powodzi się lepiej? To wszystko może wywodzić się z twojego dzieciństwa.
Kiedyś mieli być stereotypowo męscy: niezadbani, silni fizycznie, groźni. Od rana w garniturze lub w stylu retro dżentelmena. Wraz ze zmianami w świecie i społeczeństwie, zmieniają się też ideały męskości i tego, czego szukamy w partnerze. Według najnowszych trendów na TikToku to "fruity boyfriends" mogą być nowym ideałem mężczyzny, którego pragnie generacja Z. Po czym zatem poznać "owocowego chłopaka"?
Psycholog wyjaśnia, jak sobie z nim radzić.
Lato sprzyja romantycznym uniesieniom. "Motyle w brzuchu" to niezwykłe wrażenie, które pojawia się, gdy się zakochujemy. Czym tak naprawdę jest to odczucie mówił w Dzień Dobry TVN Michał Sawicki - seksuolog, psycholog i autor książki "Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku?".
Aktorka opublikowała odważne, półnagie zdjęcie.
Każda relacja zaczyna się od rozmowy. Na początkowych etapach znajomości to idealny sposób na poznanie drugiego człowieka, jego preferencji, charakteru czy zainteresowań. Niestety doświadczenie pokazuje, że coraz więcej par kończy swoją znajomość po intensywnym "talking stage". Na czym polega trend? To wyjaśnił dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
"Jak komuś ucieknie owca, to żeby pomógł".
"Szybko przykrywa ból".
Znany trener mentalny Jakub B. Bączek na łamach magazynu "Replika" zrobił coming out. Dlaczego zdecydował się na ten krok właśnie teraz i czy to jest potrzebne w dzisiejszych czasach? Na naszych kanapach podzielił się swoimi przemyśleniami.
Marek Kościkiewicz poruszył w swojej twórczości temat męskości. Na naszej scenie zaprezentował nowy singiel, a także opowiedział nieco więcej o "męskich sprawach". Jakie emocje towarzyszą współczesnym panom, czego się obawiają, a co uważają za normę? Swoimi doświadczeniami podzielili też się muzyk oraz aktor Mateusz Banasiuk.
Wbrew pozorom nie tylko ludzie okazują sobie uczucia. Na chwile czułości pozwalają sobie również zwierzęta. Czy wszystkie? Jak wyrażają miłość? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Jacek Karczewski, przyrodnik, autor książek o ptakach.
Blokada może wynikać ze wstydu, nieśmiałości lub obawy: "co ludzie powiedzą".
"Badania dosyć konsekwentnie pokazują".
"Każda emocja ma inny wyraz".
Po opublikowaniu filmiku na młodą kobietę spadła lawina hejtu. Dziś tłumaczy, jak poradzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach.
- Możliwe jest także to, że winę za wszelkie trudności w związku będzie przerzucał na drugą stronę - wskazuje psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć.
"Te uczucia, myśli mogą być jednak też źródłem pokory, jak i inspiracji do zgłębiania wiedzy".
Czy choroba wpływa na związek?
Miłość od pierwszego wejrzenia, wielkie zauroczenie i romantyczna miłość. Nagle do związku wkradają się kłamstwa, zgrzyty, rozczarowanie, brak zaufania i w końcu przychodzi nienawiść. Jest równie silna, co więź, która łączy dwoje ludzi. Co robić w sytuacji, gdy nasze uczucia są ambiwalentne, gdy męczymy się, a nie potrafimy zakończyć relacji? O tym opowiedziała nam Monika Machnicka, psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Rozpoczęcie roku szkolnego to wyjątkowy czas dla najmłodszych, który może wiązać się ze stresem. Szczególnie, gdy nasze dziecko jest wysoko wrażliwe. O tym, jak rozpoznać WWO u dzieci, a także, jak możemy ułatwić im pierwszy dzień w szkole, porozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz.
Monika Richardson w 2012 roku pożegnała młodszego brata. Filip Pietkiewicz został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Po latach dziennikarka opowiedziała o tragicznych okolicznościach jego śmierci oraz o swoim współuzależnieniu.
Roksana Węgiel w tym roku ma dość napięty grafik. Wokalistka nie tylko wydała swoją płytę i daje koncerty, ale także ma za sobą egzaminy maturalne i pracę przy dubbingu.
Złość to bardzo silna emocja, którą - niestety - część z nas tłumi w sobie. Nie wiemy, w jaki sposób ją rozładować i uwolnić od napięcia. Jak można sobie z nią poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie, coach.
"Nie możemy zmusić kogoś, żeby nas kochał".
W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o niebezpiecznym obliczu romantycznych uniesień opowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn.
Pierwsza miłość zwykle zapisuje się w pamięci na całe życie. Młodzieńcze uniesienia są niczym emocjonalny drogowskaz, który kształtuje nasze podejście do bliskości, a co za tym idzie także i umiejętność budowania kolejnych relacji. Czasem stanowią one przeszkodę w odnalezieniu spełnienia, ale zdarza się i tak, że pozwalają lepiej zrozumieć własne potrzeby. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o ich wyjątkowym potencjale opowiedziała terapeutka Ewelina Bazyluk.
"Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę".
Antropolożka ewolucyjna Anna Machin twierdzi, że miłość jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Co zrobić, aby uczucie było gorące i wieczne? W rozmowie z Marcinem Sawickim przybliżyła swoją teorię.
"To zmienia się na naszych oczach".
Radość, złość, czy gniew to stany, które odczuwa każdy z nas. Choć są zupełnie naturalne, to od najmłodszych lat uczy się nas, aby ich nie okazywać. W konsekwencji nie potrafimy sobie z nimi radzić. Niektórzy, aby dać upust swoim emocjom, zostawiają w sieci nieprzyjemne komentarze. Czy taka postawa faktycznie daje ulgę? Jak nauczyć się radzić sobie z emocjami? Jak dawać im upust? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutą.