Fizzling - zjawisko powszechne zarówno w stałych związkach, jak i świeżych relacjach. "Czuję się zdezorientowana"

GettyImages-1042695972 (1)
Czy przytakiwanie jest receptą na udany związek? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Związki partnerskie wbrew pozorom nie są wcale łatwą sprawą, wymagają ogromnej i nieustannej pracy. Choć w filmach i książkach przedstawiane są jako sielanka pełna uczuć, namiętności i spokoju, w rzeczywistości wyglądają zupełnie inaczej. Co robić, gdy w naszej relacji pojawia się fizzling? Czym jest to zjawisko i jak sobie z nim radzić? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl wyjaśnił to dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB. 

Fizzling dotyka coraz więcej par – czym jest?

Znacie to uczucie, kiedy w waszym związku zaczyna wiać chłodem? Z dnia na dzień coraz mniej jest czułych spojrzeń, dotyku czy seksu. Nagle zaczynacie żyć jak współlokatorzy, którzy tylko wymijają się w obowiązkach i spotykają wieczorem przy herbacie. Choć nie dzieje się w waszym związku nic, co miałoby doprowadzić do takiej sytuacji, ta przychodzi samoistnie, bez powodu. Oddalacie się od siebie, czujecie coraz mniej, aż w końcu zastanawiacie się, czy wasza relacja na w ogóle sens. Zjawisko ma nawet swój termin - fizzling. Dotyczy zarówno długoletnich związków, jak i nowych znajomości.

- To termin używany do opisania sytuacji, w której przestajemy interesować się dotychczas spotykaną osobą, ale zamiast z nią zerwać, stopniowo ograniczamy komunikację, powodując, że druga osoba czuje się zdezorientowana i zraniona – tłumaczył dr Mateusz Grzesiak.

Zastanawiacie się, czy to już to, czy może tylko błędne obserwacje? Zdaniem eksperta pierwsze symptomy flizzlingu to:

  • Brak fizycznego uczucia i intymności.
  • Unikanie konfliktów i trudnych rozmów.
  • Ograniczona komunikacja lub odpowiedzi zbywające, jednowyrazowe.
  • Brak zainteresowania wspólnym spędzaniem czasu.
  • Emocjonalne odrętwienie lub apatia.
  • Zachowanie pasywno-agresywne.

Fizzling - jak wpływa na związek?

Skutki wycofywania się z relacji mogą być poważne. Kiedy jeden z partnerów się wycofuje, drugi może czuć się zaniedbany, nieważny i niepewny. Zdaniem psychologa może to prowadzić do uczucia złości, urazy, a nawet depresji. Z biegiem czasu wycofanie się może podważyć zaufanie i intymność w związku, sprawiając, że partnerom coraz trudniej jest nawiązać emocjonalną więź. Może to prowadzić do poczucia beznadziejności i rozpaczy, ponieważ oboje partnerzy zaczynają czuć, że związku nie da się naprawić.

Kluczowe zostaje jednak pytanie, czy relację taką można jeszcze odratować. Czy jest sens ponownie zawalczyć o związek i bliskość oraz jak to zrobić?

- Poinformuj swojego partnera, że ​​chcesz porozmawiać. Zaplanuj powiedzenie mu, co zauważyłeś na temat jego zachowania, ale skup się głównie na zadawaniu pytań na temat tego, co się z nim dzieje i jak się czuje. Jeśli chce podzielić się tym, co się dzieje, naprawdę słuchaj, co mówi. Opowiedz o tym, co czujesz Ty. Zróbcie plan dla relacji: jak będziecie się do siebie zbliżać, co dokładnie zaczniecie dla siebie robić, czego naprawdę potrzebujcie – wyjaśnił Mateusz Grzesiak. Jak dodał, korzystnie na partnerów może wpłynąć wspólne skorzystanie z pomocy specjalisty, coacha albo terapeuty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości