Mam "motyle w brzuchu". Czy stan zakochania może trwać wiecznie?

Czym są "motyle w brzuchu"?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego czujemy motyle w brzuchu?
Dlaczego czujemy motyle w brzuchu?
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Lato sprzyja romantycznym uniesieniom. "Motyle w brzuchu" to niezwykłe wrażenie, które pojawia się, gdy się zakochujemy. Czym tak naprawdę jest to odczucie mówił w Dzień Dobry TVN Michał Sawicki - seksuolog, psycholog i autor książki "Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku?".

Czym są "motyle w brzuchu"?

Ekscytacja, stres, tęsknota. Gdy zauroczymy się drugą osobą, często pojawia się w nas odczucie "motyli w brzuchu". Nie mamy ochoty na nic innego jak rozmyślanie o obiekcie naszych westchnień a praca i obowiązki odchodzą na drugi plan. Jak tłumaczy Michał Sawicki, to zjawisko jest niczym innym jak reakcją chemiczną w naszym mózgu. - Związek fenyloetyloamina. Ona jest trochę podobna do narkotyku w budowie, dlatego jest nam dobrze, mamy więcej energii i nawet nie musimy spać, jeść, bo miłość nam wystarcza. Do tego dochodzi dopamina, czyli neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny za przyjemność. [...] To jest czysta biologia, więc tego nie przeskoczymy - stwierdził ekspert.

Według seksuologa stan "motyli w brzuchu" nie trwa zbyt długo. Jak stwierdził - chemia w organizmie z czasem się wyrównuje. Istnieją różne teorie na temat tego, przez jaki czas ekscytuje nas obecność nowego partnera - z jednej strony mogą to być nawet 2 lata, u innych osób - zaledwie przez pierwsze 3 kontakty seksualne.

Ile trwa stan zakochania?

Zakochanie to stan organizmu, który niestety po czasie mija. Wielu z nas tęskni za drżeniem serca i ekscytacją, choć brak tych wrażeń jest zupełnie naturalny. Będąc blisko drugiej osoby mogą "spaść nam różowe okulary", jednak podczas pracy nad relacją "miłosny ogień" nie musi gasnąć. Jak zapewnił seksuolog, z czasem możemy zauważać wady partnera, jednak w mózgu zaczyna wydzielać się oksytocyna, która powoduje przywiązanie oraz głęboka miłość. 

-To jest to, do czego ostatecznie dążymy i to nie jest tak, że jak kończy się zakochanie, to nic nas nie czeka, a wręcz - pojawia się gama możliwości - podsumował Michał Sawicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości