Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę

1 na 500 dzieci rodzi się z nieprawidłowym zwrotem jelit. Naukowy znaleźli wstępną przyczynę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badania prenatalne. Dlaczego są tak ważne?
Badania prenatalne. Dlaczego są tak ważne?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Nieprawidłowy zwrot jelit to wada wrodzona przewodu pokarmowego. Występuje z częstością 1 na 500 urodzonych dzieci. Amerykańscy badacze odkryli wstępną przyczynę zaburzenia.

Nieprawidłowy zwrot jelit - co to?

Nieprawidłowy zwrot jelit (niedokonany zwrot jelit, malrotacja jelit) to anomalia, która powstaje we wczesnym okresie ciąży. Jak podaje cdlsworld.org, wówczas jelita dziecka nie układają się prawidłowo w jamie brzusznej i dochodzi do ich nieprawidłowego poskręcania, co może spowodować niedrożność. Wada jest najczęściej diagnozowana w okresie niemowlęcym.

Dokładana przyczyna tej nieprawidłowości nie jest znana. Natomiast ostatnie badania amerykańskich naukowców rzucają nowe światło.

Nieprawidłowy zwrot jelit - przyczyna. Odkrycie naukowców

Amerykańscy badacze odkryli, że narażenie na atrazynę (związek chemiczny - przyp. red.) może zakłócić rozwój rotacji jelit u zarodków żab, których wnętrzności rozwijają się podobnie jak u ludzi.

- Żaby i ludzie mają wspólnego przodka i mają wiele podobnych cech anatomicznych, w tym jelito, które obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara - wyjaśnia Nanette Nascone-Yoder, naukowiec zajmujący się biomedycyną molekularną z North Carolina State University.

Jak podaje sciencealert.com, zespół skupił się na atrazynie jako potencjalnej przyczynie po tym, jak odkrył, że po podaniu jej żabom zwiększyła się u nich częstotliwość rotacji jelit w złym kierunku. Narażenie ich na ten związek w warunkach laboratoryjnych spowodowało brak równowagi metabolicznej w zarodkach płazów, co uniemożliwiało komórkom prawidłowy podział, wzrost i zmianę układu, a dalej zakłóciło kilka procesów komórkowych w jelitach. Co więcej, ich tkanki stały się trudniejsze do rozciągania, co spowodowało krótszą rurkę jelitową.

- Zaburzanie tych samych komórkowych procesów metabolicznych, na które wpływa atrazyna, na przykład poprzez narażenie na inne substancje chemiczne w środowisku i/lub zmiany genetyczne wpływające na metabolizm, może przyczynić się do nieprawidłowego obrotu jelit u ludzi - tłumaczy Nanette Nascone-Yoder.

Badanie opublikowano w czasopiśmie "Development".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości