Rak jelita grubego uznawany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. U 20 proc. pacjentów choroba jest wykrywana, dopiero kiedy przechodzi w stadium rozsiewu. Natomiast odkrycie naukowców może to zmienić. Co wykazało ich badanie?
Rak jelita grubego - objawy
Nowotwór jelita grubego może rozwijać się latami. Co więcej, według National Cancer Institute rak ten jest najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych poniżej 50. roku życia. Do podstawowych objawów zalicza się:
- krew w stolcu,
- zmiany rytmu wypróżniania,
- skurcze brzucha,
- a także liczne biegunki i zaparcia.
Niestety, u wielu pacjentów rak jelita grubego rozwija się całkowicie bezobjawowo.
Rak jelita grubego - przełomowe odkrycie naukowców
Podczas spotkania United European Gastroenterology 2023 naukowcy zaprezentowali kluczowe badania, które wskazują na powiązanie raka jelita grubego z mikrobiomem jelitowym. Uczeni przyjrzeli się 8208 przypadkom biopsji okrężnicy wykonanej w ciągu ostatnich 50 lat. Następnie przeanalizowali funkcję i skład mikrobiomu jelitowego osób ze zmianami przednowotworowymi jelita grubego - diagnozowanych pomiędzy 2000 a 2015 rokiem - oraz tych, u których zmiany rozwinęły się po pobraniu próbek kału w latach 2015–2022. Następnie badania porównali z prawidłowymi wynikami kolonoskopii.
Wyniki eksperymentu były zdumiewające. U pacjentów, u których wystąpiły patologiczne zmiany, stwierdzono większą różnorodność mikrobiomu jelitowego w porównaniu z osobami zdrowymi. Co więcej, skład mikrobiomu różnił się w zależności od rodzaju pojawiających się zmian. Dodatkowo w mikrobiomie chorych wykryto bakterie B. fragilis, które już wcześniej łączono ze zmianami przednowotworowymi. Obecność wskazanych mikroorganizmów uznano za zapowiedź tych zmian.
- To interesujące badanie, które może pozwolić na analizę mikrobiomu jelitowego danej osoby w celu przewidzenia ryzyka zachorowania na raka okrężnicy – powiedział dr Babak Firoozi, gastroenterolog w MemorialCare Orange Coast Medical Center w Kalifornii.
- Jeśli wyniki uda się potwierdzić podczas kolejnych testów, będzie to "ogromny przełom". Nie tylko usprawniający badania przesiewowe, ale też umożliwiający wytypowanie pacjentów z grup ryzyka i wczesną terapię z wykorzystaniem probiotyków - dodał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Domowe testowanie nigdy nie zastąpi wizyty u lekarza". Czy warto sięgać po testy apteczne?
- Odkrył tajemnicę wiecznej młodości. Czy upływający czas da się zatrzymać?
- Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka? Lekarz wyjaśnia
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages