"Ciągle myślę, że jest gorąco, moje włosy przerzedzają się i jestem bardzo zmęczona".
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet w Polsce. W ocenie specjalistów Polki mają świadomość choroby i coraz częściej decydują się na tzw. mastektomię profilaktyczną. Co to takiego i u których pacjentek się ją wykonuje?
Złośliwa zmiana utrudniała kobiecie codzienne życie.
Co uratowało jej życie?
Monika Kwiatkowska-Świgoń to strażaczka, która jakiś czas temu przeszła jednostronną mastektomię. To doświadczenie i spotkania z kobietami, które z powodu raka także straciły piersi sprawiły, że zdecydowała się na odważną sesję zdjęciową.
Edyta Olszewska o tym, że choruje na raka piersi, dowiedziała się przez przypadek. Jej stan okazał się na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się przeprowadzić podwójną mastektomię. Być może jej walka z chorobą wyglądałaby inaczej, gdy wcześniej wiedziała, że jest obciążona genetycznie nowotworem. Jak czuje się dzisiaj? Jak zachęciłaby innych do wykonywania badań genetycznych? O tym wszystkim Edyta opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Choroba nowotworowa może dotknąć każdego bez względu na wiek. Niedawno lekarze z Chile zdiagnozowali raka piersi u zaledwie siedmioletniej dziewczynki. Szacuje się, że jest najmłodszą pacjentką z tym rodzajem raka.
Paulina Młynarska opublikowała zdjęcie, które zrobiła kilkanaście dni po operacji podwójnej mastektomii z rekonstrukcją piersi. Dziennikarka, po tym, jak opowiedziała publicznie o tym fakcie, dostała tyle wiadomości od kobiet, że postanowiła wydać książkę "Okrutna jak Polka".
Wstyd, lęk, dezaprobata... Kobiety po mastektomii często omijają lustra. Kupno koronkowego stanika jest dla nich szczytem odwagi i spełnienia marzeń. Pacjentki onkologiczne miesiącami wstydzą się rozebrać przed mężem, rezygnują z seksu, bo nie akceptują swojego ciała. Wtedy z pomocą przychodzi pani Barbara Różycka-Pustkowska. To anioł, który w swoim gabinecie przeprowadza zabieg pigmentacji medycznej brodawki. Jej samej życie też nie oszczędza. To, co robi dla innych, traktuje jak terapię.
Paulina Młynarska przeszła mastektomię z rekonstrukcją piersi. Teraz w mediach społecznościowych wyznała: "Mam piękne nowe piersi i w ogóle już nie myślę, o tym, co było". To ważny kobiecy głos. Posłuchajcie.
Trzy kobiety, trzy historie, ta sama diagnoza: rak piersi. Połączyła je siła do walki i odwaga, aby pokazać jak wygląda ciało zmagające się z nowotworem. Ciało, które oprócz bólu, przynosi również radość i sprawia, że mimo wszystko można cieszyć się życiem, o które właśnie toczy się walka.
Paulina Młynarska jest zatrwożona stanem polskiej służby zdrowia w kontekście profilaktyki badania piersi. Dziennikarka poddała się ostatnio mastektomii. W trosce o zdrowie innych, zaapelowała o profilaktykę zdrowotną. Wiadomości, jakie dostała w odpowiedzi na swój wpis, są dla niej bardzo niepokojące.
O usunięciu obu piersi Paulina Młynarska poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę na profilaktykę raka piersi. Okazuje się jednak, że temat wywołał także wiele negatywnych emocji.
Kilka dni temu Paulina Młynarska wyznała w mediach społecznościowych, że poddała się profilaktycznej mastektomii. Dziennika w ten sposób zminimalizowała ryzyko rozwoju raka piersi. Kiedy warto rozważyć taki krok? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Magdaleną Smolińską, która przeszła podobny zabieg oraz dr. Danielem Maliszewskim, specjalistą chirurgii onkologicznej.
Paulina Młynarska poruszyła fanów wyjątkowo intymnym wyznaniem. Dziennikarka ujawniła, że przeszła podwójną mastektomię, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. W szczerym, emocjonalnym wpisie opowiedziała o trudnym procesie, jaki przeszła. Jednocześnie poprosiła wszystkich, zarówno kobiety i mężczyzn, żeby się regularnie się badali i dbali o swoje zdrowie.
O chirurg Kristi Funk świat usłyszał pięć lat temu, kiedy wykonała zabieg podwójnej mastektomii aktorce Angelinie Jolie. Jej pacjentką była również piosenkarka Sheryl Crow. Jak to się stało, że została chirurgiem gwiazd? Musiała namawiać Jolie na mastektomię? Jak ocenia fakt, że aktorka przyznała się do usunięcia piersi? Niedawno lekarka wydała poradnik o piersiach, który właśnie ukazał się w Polsce. Czy książka jest skierowana tylko do kobiet, które chorują na raka piersi? Jak można zminimalizować ryzyko choroby?
Kobiety po mastektomii mogą mieć zrekonstruowaną pierś przy pomocy implantów albo przy użyciu tkanek własnych. Na czym polega ta druga metoda? Kto się kwalifikuje do zabiegu? Ile trwa operacja rekonstrukcji piersi tą metodą? Ile czasu potrzebują kobiety na dojście do siebie po tym zabiegu? Czy jest on refundowany przez NFZ? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mikrochirurg, specjalistę rekonstrukcji piersi Aldonę Spiegel i dra Michała Lewandowicza z Breast Cancer Unit.
Według najnowszych badań w przypadku osób ze zmutowanymi genami BRCA1 i BRCA2 podwójna mastektomia po rozpoznaniu raka piersi nie ma wpływu na statystyki przeżywalności. Szanse na wyzdrowienie u ich nosicielek są takie same, jak u pozostałych kobiet walczących z rakiem. Czy w związku z tym podwójna mastektomia, jakiej poddała się swego czasu Angelina Jolie ma sens? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego. Jakie są szanse na wyleczenia nowotworu, kiedy jest wcześnie wykryty?
Gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Stachowicz, która jest po mastektomii obu piersi, zachęca do wykonywania badań genetycznych, jeżeli w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika. Ona miała 29 lat, gdy poddała się takim badaniom. Wtedy dowiedziała się, że w jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest duże. Jej siostra zachorowała na raka piersi, a jej ciotka zmarła tę chorobę. Profilaktycznej mastektomii podała się w Niemczech, bo w Polsce nie mogła takiego zabiegu wykonać. Gościem Dzień Dobry TVN był też onkolog prof. Cezary Szczylik, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana.
Dzięki zabiegowi mikropigmentacji brodawki sutkowej kobiety, które przeszły mastektomię piersi odzyskują swoją kobiecość. Na czym on polega? Ile kosztuje? Czy zabieg trzeba powtarzać? Kto - oprócz Amazonek - może z niego skorzystać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę makijażu permanentnego, linergistkę Agnieszkę Zapałę.
Jak przywrócić wiarę we własną kobiecość po przebytej chorobie nowotworowej piersi? Jak muzyka i taniec wpływa na terapię w czasie walki z rakiem? Co zmienia w życiu kobiet zabieg rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii? Ile trwa zabieg usunięcia piersi oraz jednoczesna rekonstrukcja? Dlaczego duża cześć chorych kobiet wciąż boi się zabiegu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr hab Agnieszkę Kołacińską z Fundacji Pełną Piersią, Magdalenę Łuczak-Rzewuską, która przeszła zabieg rekonstrukcji piersi i Marlenę Kazuń, psychoonkologa.
Katarzyna Michalak przyszła do programu "Sablewskiej sposób na modę", aby przejść metamorfozę związaną głównie z jej wyglądem zewnętrznym. Przekraczając próg atelier Mai Sablewskiej, nie wiedziała, że udział w programie tak bardzo zmieni jej życie. W szafie ma nową garderobę, na głowie nową fryzurę i do tego jeszcze... No właśnie. Zobaczcie, co dokładnie się stało?
Angelina Jolie poddała się obustronnej mastektomii. Matka aktorki chorowała na raka i zmarła w wieku 56 lat. Czy prewencyjna mastektomia może uratować życie? W studiu Dzień Dobry TVN goścmi były: Małgorzata Ciszewska – Korona oraz Fryderyka Falandysz - córka Barbary Falandysz.