Czy bycie w związku zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

osoba, która sprawdza poziom cukru we krwi
Czy bycie w związku ma związek z rozwojem cukrzycy?
Źródło: vgajic/Getty Images
Bycie w związku i mieszkanie z partnerem ma korzystny wpływ na zdrowie. Badacze z Luksemburga i Kanady dowiedli, że osoby po 50. roku życia, które dzielą życie z kimś bliskim mają niższy poziom glukozy we krwi, a także ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest u nich znacznie mniejsze. Jak to możliwe?

Co wpływa na poziom cukru we krwi?

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy bycie w związku (zarówno małżeńskim, jak i partnerskim) przekłada się na stężenie glukozy w krwi wśród starszych dorosłych. W tym celu naukowcy przejrzeli dane zgromadzone w bazie English Longitudinal Study of Ageing (ELSA), następnie wybrali 3335 osób między 50. a 89. rokiem życia, u których wcześniej nie zdiagnozowano cukrzycy.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Wytypowane osoby zostały zaproszone na badania. Sprawdzono im poziom cukru we krwi, a także zapytano o relacje z mężem, żoną czy partnerem/partnerką, z którą mieszkają. Uczestnicy odpowiadali również na pytania dotycząc dochodów, zatrudnienia, aktywności fizycznej czy sięgania po używki (np. palenie papierosów).

Jak relacje wpływają na poziom glukozy we krwi?

Zebrane dane pokazały, że u osób, których związki się rozpadły, obserwowano niepokojące zmiany w stężeniu cukru we krwi, a tym samym ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego było u nich znacznie wyższe. Co ciekawe, na stan zdrowia nie wpłynęła jakość relacji. Badani, którzy byli w związku, nie mieli takich wahań. W ocenie naukowców kwestia bycia we "wspierającym" lub "napiętym" związku jest mniej istotna niż kwestia bycia w jakimkolwiek związku w ogóle.

- Zwiększone wsparcie dla osób starszych, które doświadczają utraty związku w wyniku rozwodu lub śmierci (bliskiej osoby), jak również obalenie negatywnych stereotypów dotyczących relacji miłosnych w późniejszym okresie życia, mogą stanowić punkt wyjścia do zajęcia się ryzykiem rozwoju chorób, a w szczególności pogarszającym się poziomem cukru we krwi, związanym ze zmianą sytuacji partnerskiej w starszym wieku - powiedziała główna autorka badania Katherine Ford z Carleton University w Ottawie.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!