Miała pożyć jeszcze tylko kilka lat. Dziś ma już 92
Gdy 11-letnie dziecko słyszy, że nie pozostaje mu więcej niż kilka lat życia, jego świat burzy się na kawałki. Tak też było w przypadku Libby, która w tym wieku dowiedziała się, że dożyje maksymalnie do 15. urodzin.
- Byłam zdenerwowana, ale zaakceptowałam to. Rok po roku oczekiwałam nadejścia śmierci - mówiła Libby Lashansky w wywiadzie dla "Washington Post".
Zdrowie
Tak właśnie wyglądała rzeczywistość osób, które w latach 40.-50. usłyszały, że cierpią na cukrzycę typu 1. Choć w tamtym czasie insulina funkcjonowała jako lekarstwo, to wciąż chorzy nie mieli zbyt wielu szans na przeżycie.
Libby po prostu skupiła się na tym, by skorzystać z czasu, który jej pozostał. Trzymała się wyznaczonej przez lekarzy diety, jednak nie odmawiała sobie wysiłku fizycznego. W tamtych czasach wierzono, że sport może pogorszyć stan chorego. Dopiero po latach badania dowiodły, że jest zupełnie inaczej. Być może to właśnie ruch był jednym z czynników, który sprawił, że Libby wcale nie umarła jako nastolatka. Niedawno świętowała 92. urodziny.
Niesamowita historia Libby Lashansky
Kobieta postanowiła iść na studia medyczne, by pomagać osobom, które tak jak ona cierpią na cukrzycę typu 1. Jak podkreśla, nigdy nie zdradziła swoim pacjentom, że sama się z nią zmaga. Libby wyszła za mąż i wydawało się, że mimo dramatycznej diagnozy, którą usłyszała w młodości, wszystko układa się jak najlepiej. Niestety lekarze przyszli z kolejną rozczarowującą informacją. Małżonkowie mieli nie doczekać się potomstwa, ponieważ chora na cukrzycę kobieta mogłaby przepłacić ciążę życiem. Mimo wszystko para zdecydowała się na potomstwo.
- Bałam się trochę, że Benny musiałby wychowywać je sam, jednak wszystko poszło dobrze. Nie miałam problemów podczas żadnej z moich ciąży - wspominała 92-latka.
Lekarka doczekała się dwójki dzieci, siedmiorga wnuków i trzech prawnuków. Jest najdłużej żyjącą osobą z cukrzycą typu 1 na świecie. Dziś dzięki rozwojowi medycyny długość życia dla zmagających się z tą chorobą wynosi między 65 a 72 lat.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- "To nie koniec marzeń o dziecku". Jak leczy się niepłodność?
- Maluje obrazy bakteriami. Polka wyróżniona w prestiżowym konkursie
- O czym w święta marzą samodzielne matki? "Wolałabym, żeby w ogóle nie przyjeżdżał"
Źródło: TVN24/WashingtonPost
Źródło zdjęcia głównego: Clementa Moreno/Getty