Mechanizm powstawania cukrzycy
Od dłuższego czasu było wiadomym, że nadmiar glukozy we krwi powoduje uszkodzenie komórek wyspowych trzustki. W efekcie dochodzi do zaburzenia działa insuliny. Nie było jednak wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Zioła - naturalne metody leczenia
Według ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyczyną nie jest sama glukoza, ale związki, jakie powstają podczas jej przemiany. Odpowiedzialne one są za uszkadzanie komórek w trzustce. Według badań przyczyną uwalniania niewystarczającej ilości hormonu insuliny jest metabolit glukozy uszkadzający funkcję komórek beta trzustki. Eksperymenty prowadzone były na hodowlach komórkowych i modelach zwierzęcych.
Wpływ rozkładu glukozy na cukrzycę typu II
Jak podaje portal ox.ac.uk 90 proc. przypadków cukrzycy to tzw. typ II, czyli cukrzyca nabyta. To przy niej komórki beta trzustki niezdolne są do produkcji odpowiedniej ilości insuliny. W efekcie podwyższa się poziom glukozy we krwi. Według badania prowadzonego przez dr Elizabeth Haythorne i profesor Frances Ashcroft z Wydziału Fizjologii, Anatomii i Genetyki Uniwersytetu Oksfordzkiego hiperglikemia powoduje niewydolność tych kluczowych komórek.
- Zdaliśmy sobie sprawę, że w następnej kolejności musimy zrozumieć, w jaki sposób glukoza uszkadza funkcję komórek beta, abyśmy mogli zastanowić się, jak możemy to powstrzymać i spowolnić pozornie nieubłagany spadek funkcji komórek beta w T2D - powiedziała dr Haythorne.
Dzięki odkryciu mechanizmowi wpływania metabolitów glukozy na komórki beta trzustki zauważono, że niewydolności można zapobiegać poprzez spowolnienie metabolizmu samej glukozy. Przeprowadzone przez zespół badania wskazują, że przyczyną powstawania cukrzycy typu drugiego jest przedłużająca się hiperglikemia. W efekcie dochodzi do uszkodzenia komórek beta, te zmniejszają ilość wydzielania insuliny, a to powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi, a to oznacza dalszy spadek funkcji komórek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cukrzyca. Jakie objawy daje choroba?
- Cukrzyca. Czy wirusy mogą aktywować chorobę?
- Cukrzyca. Jak wygląda codzienne życie z chorobą?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia/ox.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: artursfoto/Getty Images