Rozrost endometrium sam w sobie nie jest niebezpieczny. Natomiast nieleczony, szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, może prowadzić do pojawienia się złośliwych zmian i w efekcie do rozwoju nowotworu. Tym bardziej ważne są więc regularne wizyty u ginekologa oraz cykliczne wykonywanie badania USG.
Co jest rozrost endometrium?
Rozrost z endometrium to nieprawidłowa zmiana w budowie jamy macicy związana z przerostem jej błony śluzowej. Przyczyny rozrostu endometrium nie są do końca znane, natomiast uważa się, że podstawową przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu kobiety. Przede wszystkich chodzi o niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu, które regulują w normalnym cyklu wzrost endometrium w trakcie dojrzewania pęcherzyka Graafa oraz złuszczenie błony po owulacji.
Zdrowie
W przypadku zdrowych kobiet endometrium powinno wynosić:
- u kobiet miesiączkujących – grubość od 10 do 12 mm,
- u kobiet po menopauzie – grubość ok. 5 mm.
Każda zmiana w stosunku do tych wielkości powinna wzbudzić zainteresowanie lekarza prowadzącego. Zmianę, o której mowa, dzieli się na dwa typy:
- rozrost endometrium bez atypii, rozrost endometrium z atypią.
Obydwie formy rozrostu endometrium mogą prowadzić do dolegliwości i krwawień z dróg rodnych, natomiast tylko rozrost endometrium z atypią uznawany jest za stan przednowotworowy, który może prowadzić do pojawienia się raka.
Rozrost endometrium – objawy
Rozrost prosty endometrium nie musi dawać objawów, dlatego przez bardzo długi czas może pozostać niezauważony. U części kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym, pojawić się mogą następujące objawy rozrostu endometrium:
- ból brzucha, podbrzusza, jajników, zaburzenia krwawienia – zbyt obfite lub zbyt skąpe, skrzepy w krwi miesiączkowej, krwawienia między cyklami, pojawienie się krwawienia po dłuższym braku miesiączki (sugerującym przejście menopauzy), bolesność podczas stosunku płciowego, problemy z oddawaniem i trzymaniem moczu.
Diagnostyka rozrostu endometrium
Rozrosty endometrium badane są przede wszystkim z wykorzystaniem ultrasonografu. Badanie USG narządów rodnych jest pierwszym, które pozwala ustalić grubość endometrium. Wykonuje się biopsję endometrium. Często korzysta się również z histeroskopii, czyli badania określającego ogólny stan szyjki i jamy macicy. Pomaga ono, dzięki badaniu niewielkiej ilości komórek błony macicy, w ustaleniu, czy w organizmie doszło do zmian nowotworowych i na jakim ewentualnie są one poziomie rozwoju.
Rozrost endometrium – leczenie
Rozrost prosty endometrium, gdy jest on niewielki, można leczyć z wykorzystaniem terapii hormonalnej.
Leczenie rozrostu endometrium z atypią wygląda nieco inaczej. Złożony rozrost endometrium z atypią komórkową uznaje się za stan przedrakowy. Wystąpienie tego typu schorzenia wiąże się z ryzykiem rozwoju raka endometrium. Schorzenie to występuje najczęściej u pacjentek w wieku okołomenopauzalnym. Najczęściej objawia się plamieniem i krwawieniem z dróg rodnych.
Leczenie rozrostu endometrium z atypią u kobiet w wieku pomenopauzalnym polega najczęściej na chirurgicznym usunięciu macicy (histerektomia) oraz przydatków (jajniki, jajowody). Histerektomia w dużej części przypadków pozwala uniknąć groźnych następstw rozrostu endometrium z atypią. W przypadku stwierdzenia zmian nowotworowych po usunięciu macicy wdraża się:
- radioterapię jako leczenie uzupełniające polegające na napromieniowaniu miejsca, w którym znajdował się guz, hormonoterapię jako leczenie uzupełniające przypominające leczenie endometrium z atypią, chemioterapię jako leczenie uzupełniające z wykorzystaniem cisplatyny, doksorubicyny, cyklofosfamidu, 5-fluorouracylu; celem substancji jest zniszczenie szybko dzielących się komórek nowotworowych.
Metody te stosuje się również w przypadkach nieoperacyjnych. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się radioterapię oraz hormonoterapię.
Zobacz także:
- Pracuje w szkole i projektuje modę. "Radzi sobie w każdej roli"
- Rak prostaty. Co zrobić, aby uniknąć choroby?
- Roberta Fleck ma poważne problemy ze zdrowiem. Gwiazda może nigdy nie wrócić na scenę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: megaflopp/GettyImages