Rozrost endometrium – objawy, leczenie, niebezpieczeństwo

Rozrost endometrium
Rozrost endometrium
Źródło: megaflopp/GettyImages
Rozrost endometrium wynika najczęściej z zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu. Zbyt duża ilość estrogenów w połączeniu ze zbyt niską ilością progesteronu może prowadzić do rozrostu błony śluzowej macicy. Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet po 55. roku życia. Jest pochodną zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem kobiety.

Rozrost endometrium sam w sobie nie jest niebezpieczny. Natomiast nieleczony, szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, może prowadzić do pojawienia się złośliwych zmian i w efekcie do rozwoju nowotworu. Tym bardziej ważne są więc regularne wizyty u ginekologa oraz cykliczne wykonywanie badania USG.

Co jest rozrost endometrium?

Rozrost z endometrium to nieprawidłowa zmiana w budowie jamy macicy związana z przerostem jej błony śluzowej. Przyczyny rozrostu endometrium nie są do końca znane, natomiast uważa się, że podstawową przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu kobiety. Przede wszystkich chodzi o niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu, które regulują w normalnym cyklu wzrost endometrium w trakcie dojrzewania pęcherzyka Graafa oraz złuszczenie błony po owulacji.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W przypadku zdrowych kobiet endometrium powinno wynosić:

  • u kobiet miesiączkujących – grubość od 10 do 12 mm,
  • u kobiet po menopauzie – grubość ok. 5 mm.

Każda zmiana w stosunku do tych wielkości powinna wzbudzić zainteresowanie lekarza prowadzącego. Zmianę, o której mowa, dzieli się na dwa typy:

  • rozrost endometrium bez atypii, rozrost endometrium z atypią.

Obydwie formy rozrostu endometrium mogą prowadzić do dolegliwości i krwawień z dróg rodnych, natomiast tylko rozrost endometrium z atypią uznawany jest za stan przednowotworowy, który może prowadzić do pojawienia się raka.

Rozrost endometrium – objawy

Rozrost prosty endometrium nie musi dawać objawów, dlatego przez bardzo długi czas może pozostać niezauważony. U części kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym, pojawić się mogą następujące objawy rozrostu endometrium:

  • ból brzucha, podbrzusza, jajników, zaburzenia krwawienia – zbyt obfite lub zbyt skąpe, skrzepy w krwi miesiączkowej, krwawienia między cyklami, pojawienie się krwawienia po dłuższym braku miesiączki (sugerującym przejście menopauzy), bolesność podczas stosunku płciowego, problemy z oddawaniem i trzymaniem moczu.

Diagnostyka rozrostu endometrium

Rozrosty endometrium badane są przede wszystkim z wykorzystaniem ultrasonografu. Badanie USG narządów rodnych jest pierwszym, które pozwala ustalić grubość endometrium. Wykonuje się biopsję endometrium. Często korzysta się również z histeroskopii, czyli badania określającego ogólny stan szyjki i jamy macicy. Pomaga ono, dzięki badaniu niewielkiej ilości komórek błony macicy, w ustaleniu, czy w organizmie doszło do zmian nowotworowych i na jakim ewentualnie są one poziomie rozwoju.

Rozrost endometrium – leczenie

Rozrost prosty endometrium, gdy jest on niewielki, można leczyć z wykorzystaniem terapii hormonalnej.

Leczenie rozrostu endometrium z atypią wygląda nieco inaczej. Złożony rozrost endometrium z atypią komórkową uznaje się za stan przedrakowy. Wystąpienie tego typu schorzenia wiąże się z ryzykiem rozwoju raka endometrium. Schorzenie to występuje najczęściej u pacjentek w wieku okołomenopauzalnym. Najczęściej objawia się plamieniem i krwawieniem z dróg rodnych.

Leczenie rozrostu endometrium z atypią u kobiet w wieku pomenopauzalnym polega najczęściej na chirurgicznym usunięciu macicy (histerektomia) oraz przydatków (jajniki, jajowody). Histerektomia w dużej części przypadków pozwala uniknąć groźnych następstw rozrostu endometrium z atypią. W przypadku stwierdzenia zmian nowotworowych po usunięciu macicy wdraża się:

  • radioterapię jako leczenie uzupełniające polegające na napromieniowaniu miejsca, w którym znajdował się guz, hormonoterapię jako leczenie uzupełniające przypominające leczenie endometrium z atypią, chemioterapię jako leczenie uzupełniające z wykorzystaniem cisplatyny, doksorubicyny, cyklofosfamidu, 5-fluorouracylu; celem substancji jest zniszczenie szybko dzielących się komórek nowotworowych.

Metody te stosuje się również w przypadkach nieoperacyjnych. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się radioterapię oraz hormonoterapię.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości