Profilaktyka zdrowia

Rak prostaty. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Profilaktyka zdrowia

Profilaktyka rak prostaty i sposoby jego leczenia

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Choć wcześnie wykryty daje się skutecznie leczyć, to ogromna grupa panów unika badań profilaktycznych i trafia do specjalisty zbyt późno. U kogo diagnozowany jest najczęściej? Jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?

Rak prostaty – jak często występuje?

Rak prostaty – obok raka płuca i jelita grubego – jest najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Szacuje się, że każdego roku takie rozpoznanie słyszy od 16. do 19. tysięcy panów między 60. a 70. rokiem życia, bo to ich dotyka najczęściej.

Te statystyki wyglądałyby inaczej, gdyby mężczyźni regularnie odwiedzali lekarza urologa i wykonywali badania w kierunku raka prostaty. Niestety, jak pokazują badania, aż 41 proc. panów w wieku 55 - 64 lat i 22 proc. w wieku 65+ nigdy nie wykonało badania prostaty.

Jakie objawy daje rak prosty?

Rak prostaty może rozwijać się przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości zaczynają się pojawiać w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Do sygnałów, które powinny sprowokować do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, należą:

  • zwiększone parcie na mocz;
  • częste oddawanie moczu;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • nykturia (częste oddawanie moczu w nocy);
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu;
  • wydłużony czas oddawania moczu;
  • ból w okolicy miednicy mniejszej;
  • zaburzenia erekcji;
  • krew w moczu (ten objaw pojawia się jednak stosunkowo rzadko).

Rak prostaty. Jak go rozpoznać?

Ogromna grupa mężczyzn kojarzy diagnostykę w kierunku raka prostaty jedynie z badaniem per rectum (czyli przez odbytnicę), którego bardzo się obawiają. Tymczasem chorobę we wczesnym stadium można wykryć na kilka sposobów. Jednym z częściej wykonywanych jest badanie krwi. W pobranym od pacjenta materiale sprawdza się stężenie PSA - antygenu sterczowego, czyli specyficznego białka, które wytwarzane jest przez gruczoł krokowy u mężczyzn. Jego wysoki poziom może sugerować, że w organizmie rozwija się zmiana nowotworowa.

Kolejnym, a zarazem najdokładniejszym badaniem, które pozwala wykryć raka prostaty, jest rezonans magnetyczny.

Rak prostaty – jak wygląda leczenie?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, wyników badań, objawów oraz ogólnego stanu zdrowia. Jeśli choroba jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, może się zdarzyć, że lekarz zaleci jedynie obserwację. W praktyce oznacza to, że chory będzie musiał częściej wykonywać badania oraz spotykać się z lekarzem.

Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, chory może zostać zaklasyfikowany do operacji usunięcia guza. Następnie przyjmuje serię radio- lub chemioterapii. Ten model leczenia zazwyczaj stosuje się w sytuacji, gdy choroba nie zaczęła dawać jeszcze przerzutów.

Bardzo często w leczeniu raka prostaty stosuje się również hormonoterapię. Terapia ma na celu obniżyć poziom androgenów, czyli męskich hormonów (to dzięki nim rak może się rozwijać). Leki te mogą być podawane drogą podskórną, doustną lub w kroplówkach.

Choć w przypadku bardzo zaawansowanego raka prostaty wyleczenie nie jest możliwe, to dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można sprawić, że stanie się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć jeszcze przez wiele lat.

Warto dodać, że na leczenie mogą liczyć również ci, u których po operacji doszło do nawrotu choroby. Do tej pory mogli oni liczyć na leczenie tylko wtedy, gdy zaczęły pojawiać się przerzuty. Kampania "Liczy się każda chwila" wyraża sprzeciw wobec trwania w oczekiwaniu i podkreśla, że czas każdego pacjenta z rakiem prostaty jest tak samo ważny.

Co zrobić, aby nie zachorować?

W raku prostaty, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, niezwykle ważna jest profilaktyka. To dzięki niej można wykryć pierwsze niepokojące zmiany, a tym sam znacząco zwiększyć szanse na pełne wyleczenie. Niestety wielu mężczyzn obawia się badań. Aby zmienić ich podejście do własnego zdrowia, od wielu lat w Polsce organizowana jest akcja "Movember". W jej ramach panowie zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na męskie nowotwory, a także wykonują badania w kierunku raka prostaty oraz jąder (ten ostatni najczęściej dotyka młode osoby).

W ramach kampanii w wielu miastach Polski każdy mężczyzna może skorzystać z bezpłatnych badań – poziomu PSA we krwi oraz badania USG jąder.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości