Rozrost endometrium wynika najczęściej z zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu. Zbyt duża ilość estrogenów w połączeniu ze zbyt niską ilością progesteronu może prowadzić do rozrostu błony śluzowej macicy. Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet po 55. roku życia. Jest pochodną zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem kobiety.
Fiona Williams swego czasu narzekała na bolesne miesiączki, które okazały się serią poronień. Ich powodem była poważna choroba. Lekarze uznali, że kobieta nigdy nie zostanie mamą. Mimo tej diagnozy urodziła troje dzieci.
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
Na raka endometrium, czy raka trzonu macicy stale rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku zachorowało na niego ponad 7 tysięcy Polek. Jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie wiadomo, ile tak naprawdę kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy, gdyż nie prowadzi się statystyk na ten temat, a średni czas od wystąpienia objawów do diagnozy trwa ok. 8-12 lat. - Lekarze często nie wiedzą jak pomóc, a przecież miesiączka nie musi boleć - powiedziała PAP prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska Wojtas.
Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.
Historia Wiktorii Skrzeczyńskiej porusza. Siedem lat czekała na właściwą diagnozę. Siedem lat pełnych bólu, diagnostyki, szukania właściwego lekarza. Młoda kobieta nie poddaje się. Nie chce dłużej leżeć w łóżku, wyjąc z bólu co 26 dni. Chce żyć normalnie, bez cierpienia. I co najważniejsze, chce być matką. Pomimo endometriozy.
Mary Komasa, a właściwie Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, to polska wokalistka, która solidaryzuje się z kobietami i często zabiera głos na tematy społeczne. Ostatnio udzieliła szczerego wywiadu, w którym opowiedziała o swojej walce z chorobą. Czym jest endometrioza?