ginekologia

  ginekologia

  28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.

  Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. Patogeneza tej choroby jest na dzień dzisiejszy nieznana. Czym jest teoria wstecznego miesiączkowania? Czy może to być przyczyna endometriozy? Choroba często przebiega bezobjawowo. Jak w takim razie rozpoznają ją lekarze? I czy jest to choroba uleczalna?

  Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?

  Z zespołem policystycznych jajników boryka się coraz więcej młodych kobiet. Czym jest PCOS i jakie daje objawy? Czy schorzenie można wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr Barbarą Grzechocińską, ginekologiem i endokrynologiem.

  Kilka lat temu amerykańska modelka Lauren Wasser po użyciu tamponu doznała wstrząsu toksycznego. W efekcie dziewczynie trzeba było amputować nogę. Z gościem Dzień Dobry TVN prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem porozmawialiśmy o TSS - jakie są jego objawy? Ania Kalczyńska zapytała również ginekologa o rzeczywiste zagrożenie jakie niesie ze sobą używanie tamponów higienicznych. Czy wszystkie kobiety powinny ich używać?

  W Indiach, w ciągu godziny gwałci się średnio trzy kobiety. Anna Dereszowska w dokumencie TVN Style „Trzy na godzinę” dotarła do w bestialsko zgwałconych dziewczynek. Bohaterki materiału przyjechały do Polski, by poddać sie operacji plastyki ścian pochwy. Zabieg przeprowadził dr Andrzej Barwijuk, ginekolog plastyk, którego zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN. Na czym polegał ginekologiczny zabieg? Czy operacja się udała? Jakie są rokowania? Czy dziewczynki kiedykolwiek będą mogły urodzić dziecko?

  Problem łysienia spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale także kobietom. W Dzień Dobry TVN doktor Izabela Tilszer - specjalistka medycyny estetycznej powiedziała o przyczynach wypadania włosów oraz najnowszych metodach leczenia łysienia.

  Rekonstrukcja błony dziewiczej, korekta warg sromowych większych i mniejszych. Operacja pochwy, plastyka wzgórka łonowego. Coraz większą popularnością cieszy się waginoplastyka. Jakie najczęściej wykonuje się zabiegi na tej partii ciała? Jakie są najczystsze przyczyny zmian w wyglądzie sfer intymnych u kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.

  Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?

  Prof. Ostrzeński jest odkrywcą Punktu G. W której warstiwe pochwy się on znajduje? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Markiem Litmanowiczem o ginekologii estetycznej. Kto się na te zabiegi decyduje i, dlaczego są one coraz bardziej popularne? A jakie zagrożenia ze sobą niosą?

  Rozstępy, skórka pomarańczowa, obwisły brzuch , "ludyczne" piersi, rozciągnięte krocze. Tak zmienia się ciało kobiety po ciąży. Jak sobie z tym poradzić? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ginekolog i położnik Witold Rogiewicz. Co zmienia się jeszcze w organizmie kobiety?

  W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wiek, w którym rozpoczyna się dojrzewanie u dziewczynek obniżł się do 10 roku życia. Dlaczego już kilkuletnie dziewczynki zaczynają dojrzewać? Czym spowodowane jest wcześniejsze pokwitanie? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosilśmy ginekologa Grzegorza Południewskiego i Anetę Zielińską, psychologa dziecięcego.

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, na łamach Gazety Wyborczej, wyraziła dość kontrowersyjną opinię: problemy z płodnością stały się powszechne, bo kobiety opóźniają zajście w ciążę. Czy ciąża przed 30. jest gwarancją poczęcia dziecka w sposób naturalny i owocuje brakiem problemów w życiu płodowym? Czy to prawda, że kobiety przed trzydziestką nie potrzebują in vitro? W studiu Dzień Dobry TVN o pragnieniu kontrolowania urodzin przez polityków rozwialiśmy z ginekologiem dr. Witoldem Rogiewiczem.

  Masz problemy z zajściem w ciążę? Możliwe, że wina leży po stronie twojego partnera. Naukowcy biją na alarm: gwałtownie spada płodność u mężczyzn. Jakie badanie najszybciej wykrywa męską bezpłodność i czy jest ona głównym wskazaniem do metody in vitro? Czy palenie tytoniu, picie alkoholu i przegrzewanie jąder obniża płodność mężczyzn? O skali zjawiska i jego przyczynach rozmawialiśmy studiu Dzień Dobry TVN z ginekologiem dr. n. med. Grzegorzem Południewskim.