"Mimo że byłem ekspertem na temat HIV, to i tak nie uniknąłem zakażenia".
Poznaj porady specjalistki.
Ginekolożki postanowiły wykorzystać nowy trend na TikToku, by obalić mity związane z ich zawodem.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 10% kobiet w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. Jeśli chodzi o Polskę, problem ten dotyka około 3 mln kobiet. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?
Użycie gadżetu może pomóc wielu kobietom.
"Ten konkretny probiotyk nie został szczególnie dobrze zbadany w odniesieniu do zdrowia pochwy".
Istnieje kilka metod, by szybko obliczyć długość cyklu miesiączkowego. Czy znajdą zastosowanie również w przypadku kobiet karmiących piersią i przed menopauzą?
Kobieta odkryła swoją przypadłość przez przypadek.
Jak się okazuje, lista ginekologicznych grzechów Polek jest dość długa.
Rozrost endometrium wynika najczęściej z zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu. Zbyt duża ilość estrogenów w połączeniu ze zbyt niską ilością progesteronu może prowadzić do rozrostu błony śluzowej macicy. Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet po 55. roku życia. Jest pochodną zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem kobiety.
Wydzielina z pochwy jest zupełnie naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Jej wygląd i zapach jest zależny w głównej mierze od fazy cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, jak wygląda normalna, prawidłowa wydzielina z pochwy, a jaka świadczy o stanie zapalnym i wymaga leczenia.
Szacuje się, że nawet 20 proc. pań może cierpieć na zaburzenia statyki narządów rodnych Jak je rozpoznać i jak leczyć? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską, specjalistę ginekologii i położnictwa.
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
"Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem".
Jedną globulkę aplikuje się dopochwowo na trzy dni, po tym czasie stosuje się dzień przerwy, aż do wykorzystania całego opakowania. Czy to bezpieczne - odpowiada lekarz.
W sierpniu tego roku lekarze ginekolodzy odwiedzili Tanzanię. Wśród specjalistów, którzy pomagali w najbiedniejszym kraju Afryki, byli medycy z Karkowa. Robert Jach i Andrzej Zmaczyński mieli szczególną misję.
Kończy się kontrakt NFZ. "Kobiety będą rezygnowały z profilaktycznych badań, bo nie będą miały pieniędzy"
W ramach kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstaje pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z inicjatorką jego utworzenia, profesor Agnieszką Drosdzol-Cop, która jest jedną z pięciu polskich specjalistek w tej dziedzinie.
Leczenie niepłodności zostało usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia na najbliższe 5 lat. Szacuje się, że z tym problemem w Polsce może borykać się około 1,2 miliona par. Czy w związku z tym zostały one pozbawione ostatniej deski ratunku?
28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezwonna oraz białawo-przezroczysta. Jeśli pojawią się w niej białe grudki, nieprzyjemny zapach bądź świąd, może to świadczyć o infekcji grzybiczej.
Podczas rutynowej wizyty u ginekologa zastosowanie mają wzierniki ginekologiczne. Dzięki nim lekarz może obserwować wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy.
Pierwsza wizyta u ginekologa jest źródłem dużego stresu. Dziewczęta często martwią się, czy badanie ginekologiczne boli, zastanawiają, co widzi ginekolog podczas badania lub jak wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy. Przed badaniem warto dowiedzieć się więc, jak ono wygląda i jak przygotować się do badania ginekologicznego. Ułatwi to przezwyciężenie wstydu i złagodzi stres.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
Z zespołem policystycznych jajników boryka się coraz więcej młodych kobiet. Czym jest PCOS i jakie daje objawy? Czy schorzenie można wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr Barbarą Grzechocińską, ginekologiem i endokrynologiem.
Kilka lat temu amerykańska modelka Lauren Wasser po użyciu tamponu doznała wstrząsu toksycznego. W efekcie dziewczynie trzeba było amputować nogę. Z gościem Dzień Dobry TVN prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem porozmawialiśmy o TSS - jakie są jego objawy? Ania Kalczyńska zapytała również ginekologa o rzeczywiste zagrożenie jakie niesie ze sobą używanie tamponów higienicznych. Czy wszystkie kobiety powinny ich używać?
W Indiach, w ciągu godziny gwałci się średnio trzy kobiety. Anna Dereszowska w dokumencie TVN Style „Trzy na godzinę” dotarła do w bestialsko zgwałconych dziewczynek. Bohaterki materiału przyjechały do Polski, by poddać sie operacji plastyki ścian pochwy. Zabieg przeprowadził dr Andrzej Barwijuk, ginekolog plastyk, którego zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN. Na czym polegał ginekologiczny zabieg? Czy operacja się udała? Jakie są rokowania? Czy dziewczynki kiedykolwiek będą mogły urodzić dziecko?
Problem łysienia spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale także kobietom. W Dzień Dobry TVN doktor Izabela Tilszer - specjalistka medycyny estetycznej powiedziała o przyczynach wypadania włosów oraz najnowszych metodach leczenia łysienia.
Rekonstrukcja błony dziewiczej, korekta warg sromowych większych i mniejszych. Operacja pochwy, plastyka wzgórka łonowego. Coraz większą popularnością cieszy się waginoplastyka. Jakie najczęściej wykonuje się zabiegi na tej partii ciała? Jakie są najczystsze przyczyny zmian w wyglądzie sfer intymnych u kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.
Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?