Cykl miesiączkowy - jak liczyć, jakie ma fazy, ile trwa?

kalendarz, kobieta oblicza cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy - jak wyliczyć cykl miesiączkowy?
Źródło: Isabel Pavia/Getty Images
Cykl menstruacyjny kobiety trwa zazwyczaj od 24 do 34 dni. Początek cyklu miesiączkowego przypada na pierwszy dzień krwawienia miesięcznego. Cykl kończy się w pierwszym dniu następnego krwawienia. Istnieje kilka metod, by szybko obliczyć długość cyklu miesiączkowego. Czy znajdą zastosowanie również w przypadku kobiet karmiących piersią i przed menopauzą?

Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy - przedowulacyjną, owulacyjną, poowulacyjną (tzw. lutealną) oraz krwawienie miesięczne. Ile trwa cykl miesiączkowy? W przypadku zdrowej, młodej kobiety, która miesiączkuje regularnie i nie karmi piersią, wyliczenie długości cyklu jest bardzo proste - liczy się on od pierwszego dnia krwawienia do pierwszego dnia następnej miesiączki.

Nieco trudniejsze może okazać się wyznaczenie momentu owulacji - zazwyczaj ma ona miejsce w środku cyklu, a więc pomiędzy 13. a 16. dniem. Najpewniejsza metoda uchwycenia momentu owulacji opiera się na obserwacji śluzu, który w chwili największej płodności powinien być przezroczysty, o wodnistej konsystencji, temperatury ciała (niższa niż po owulacji) i szyjki macicy, która powinna stać się rozwarta i miękka. Śluz w cyklu miesiączkowym to ważny czynnik, na który powinno zwracać się uwagę podczas obserwacji własnego ciała.

W fazie poowulacyjnej następuje zagęszczenie śluzu, wzrost temperatury ciała, a szyjka staje się twardsza. Są to tzw. dni bezwzględnej niepłodności, czyli okres, w którym niemożliwe jest zajście w ciążę.

Problem z tym, jak liczyć cykl miesiączkowy, mogą mieć natomiast kobiety karmiące piersią lub przed menopauzą. Ich cykle miesiączkowe charakteryzują się tym, że może nie wystąpić u nich regularne krwawienie.

Cykl miesiączkowy. Co trzeba o nim wiedzieć?

DD_20211021_Doktor_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?

Długość cyklu miesiączkowego a problemy z płodnością

Prócz możliwości określenia dni płodnych i niepłodnych, badania cyklu mogą wskazać też na problemy z płodnością. Brak wzrostu temperatury, występowanie jedynie nieprzejrzystego, nieciągliwego śluzu oraz częste krwawienia śródcykliczne to oznaka, że może nie dochodzić do owulacji. W takim wypadku należy udać się do lekarza i podjąć dalszą diagnostykę.

Niewielka ilość wydzielanego śluzu może świadczyć natomiast o problemach z szyjką macicy. Uwagę należy na to zwrócić, szczególnie jeśli pojawia się jedynie skąpy śluz niepłodny. Problemy z szyjką macicy mogą utrudnić zajście w ciążę.

Kolejną przyczyną problemów może być skrócona faza poowulacyjna, z którą związana jest specyfika zachowania się ciałka żółtego. Skrócenie tej fazy, jej wahania oraz objawy pozornej płodności po wyraźnej owulacji (szyjka macicy nie staje się twarda i uniesiona, pojawia się śluz płodny) mogą być objawami problemów z płodnością.

W razie takich problemów należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

W przypadku kobiet z wyraźnymi problemami z płodnością określenie dokładnego momentu owulacji bez pomocy lekarza może być niemożliwe z uwagi na mało charakterystyczne objawy fazy płodnej. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy testów owulacyjnych, o ile problem z płodnością nie ma podłoża hormonalnego.

Cykl miesiączkowy w trakcie karmienia piersią

Po okresie połogu organizm kobiety potrzebuje czasu na uregulowanie swojego zegara biologicznego. Większość mam karmiących piersią przeżywa pierwsze, mało obfite krwawienie 6–8 tygodni po porodzie. Nie oznacza to jednak, że doszło do pełnego cyklu miesięcznego - jest to tzw. pseudomiesiączka, przed którą nie doszło do owulacji.

Kobiety karmiące piersią często miesiączkują nieregularnie lub nie miesiączkują wcale. Ich płodność zmniejsza się, niekiedy w ogóle nie dochodzi do owulacji do chwili, gdy dziecko zostanie odstawione od piersi. Nie jest to jednak reguła, wobec czego, jeśli nie planujemy kolejnego potomka, nie należy rezygnować z antykoncepcji w tym okresie. O odpowiedniej metodzie antykoncepcji należy porozmawiać z ginekologiem, gdyż niektóre formy antykoncepcji nie są wskazane dla kobiet w trakcie laktacji.

Z zasady te mamy, które utraciły wcześnie pokarm lub świadomie przeszły na mleko modyfikowane, szybciej zaczynają miewać pełne, regularne okresy.

Cykl miesiączkowy, dni płodne - testy owulacyjne

Przed owulacją dochodzi do nagłego wzrostu hormonu luteinizującego. Dodatni wynik testu oznacza, że do owulacji właśnie dochodzi lub dojdzie w przeciągu 24 do 72 godzin. Jest to najprostszy sposób na określenie momentu owulacji w cyklu miesiączkowania. Testy owulacyjne zazwyczaj zawierają instrukcje odnośnie tego, w którym momencie cyklu (a więc którego dnia po rozpoczęciu ostatniej miesiączki) należy je wykonywać - jest to wartość zależna od długości cyklu kobiety.

W momencie owulacji płodność jest największa, testy owulacyjne stosują więc głównie pary starające się o dziecko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości