Seks jest lekarstwem na miesiączkę? Lekarz tłumaczy, kiedy powinniśmy się go wystrzegać

Autor:
Berenika
Olesińska
Kobieta i mężczyzna w łóżku, kobieta w bieliźnie trzyma się za podbrzusze

Zaletą seksu podczas okresu jest zmniejszenie bólów miesiączkowych. Dodatkowo krew menstruacyjna działa jak lubrykant, ułatwiając penetrację. O czym warto pamiętać, kochając się z partnerem w "te dni"? Higiena jest podstawą bezpieczeństwa, o czym w rozmowie z dziendobry.tvn.pl przypomina ginekolog i endokrynolog dr n. med. Małgorzata Nowicka.

Bezpieczny seks w trakcie miesiączki

Berenika Olesińska, dziennikarka serwisu dziendobry.tvn.pl: To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które mają ochotę na miłosne igraszki, ale obawiają się, że ich miesiączka jest przeszkodą w osiągnięciu seksualnego spełnienia. Czy lekarze odradzają zbliżenia w czasie krwawienia?

Dr n. med. Małgorzata Nowicka: Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas miesiączki. Dla niektórych par seks podczas miesiączki jest nie do zaakceptowania, w niektórych religiach stanowi wręcz temat tabu, a niektóre pary czerpią z niego przyjemność porównywalną do tej odczuwanej w innych fazach cyklu miesiączkowego.

Kto częściej decyduje się na stosunek płciowy w trakcie okresu? Można wyróżnić jakąś grupę pacjentek?

Kobiety starsze, będące w długotrwałych i stabilnych związkach. Jeśli zbliżenie odbywa się za obopólną zgodą partnerów, żadne nie odczuwa dyskomfortu związanego z sytuacją, nie ma przeciwwskazań do kontynuowania życia seksualnego.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie

Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauząDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W takim razie ta forma miłości fizycznej jest w pełni bezpieczna?

Podczas menstruacji należy wziąć pod uwagę ryzyko infekcji wstępującej. Krew stanowi doskonałe podłoże do namnażania się bakterii, a stosunek nie odbywa się w warunkach jałowych. Wprowadzone do pochwy drobnoustroje mogą drogą wstępującą spowodować infekcję na wyższych poziomach narządu rodnego, nawet doprowadzić do zapalenia przydatków (jajników i jajowodów) czy otrzewnej. Bakterie te to nie tylko flora tzw. endogenna, obecna w okolicy końcowego odcinka przewodu pokarmowego, ale też choroby przenoszone drogą płciową, w tym Chlamydie, HIV czy wirusy zapalenia wątroby. Stosowanie prezerwatyw znacznie zmniejsza ryzyko takich zakażeń.

Ponadto refluks krwi miesiączkowej do jajowodów i jamy otrzewnej podczas skurczów macicy przy orgazmie może zwiększać ryzyko endometriozy u kobiet podatnych

Higiena podstawą udanego seksu podczas menstruacji

Przyjmijmy, że kochankowie świadomie zgadzają się na zbliżenie. Jakie okoliczności będą im sprzyjały? Czy rekomendowane są konkretne pozycje seksualne?

Oprócz zachowania maksymalnej higieny, zarówno w celu zmniejszenia ryzyka infekcji, jak i odczuwania komfortu przez obojga partnerów, wszystko zależy od preferencji pary. 

Krwawienie powszechnie uznawane jest za naturalne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Czy rzeczywiście bez obaw można zrezygnować z antykoncepcji? 

Jeśli para nie chce mieć dziecka, należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji nawet podczas menstruacji, szczególnie w przypadku krótkich cykli miesiączkowych. Komórka jajowa żyje przez około 24 godziny, a plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przetrwać około 3 dni, więc stosunek w szóstym bądź siódmym dniu cyklu przy czasie jego trwania 22-25 dni może zakończyć się poczęciem. U każdej kobiety pod wpływem różnych czynników (podróż, choroba, stres, zaburzenia hormonalne) może dojść do wcześniejszego jajeczkowania, więc zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu. 

W jakich sytuacjach lepiej odpuścić seks w czasie miesiączki? Możemy podać konkretne przykłady?

Gdy któryś z partnerów nie czuje się komfortowo w związku z obecnością krwawienia. Kiedy przed miesiączką u kobiety występowały objawy infekcji pochwowej. Gdy miesiączka jest bardzo bolesna bądź pacjentka cierpi na endometriozę. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio, bymuratdeniz/Getty Images

Pozostałe wiadomości