Żółty śluz przed okresem - co oznacza żółta wydzielina z pochwy?

kobieta, która zmaga się infekcją intymną
Co oznacza żółta wydzielina z pochwy?
Źródło: Mintra Kwthijak/Getty Images

Nie każda żółta wydzielina z pochwy to powód do niepokoju. Może być konsekwencją kolejnych procesów hormonalnych następujących w czasie cyklu menstruacyjnego. Jednak żółte upławy przed okresem mogą być również symptomem infekcji, której nie należy lekceważyć.

Żółta wydzielina z pochwy przed okresem może wskazywać na zakażenie rzęsistkiem pochwowym, stan zapalny, nadżerkę albo zanikowe zapalenie pochwy. Jeżeli kobieta obserwuje u siebie objawy dodatkowe, takie jak: swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem i podjąć leczenie.

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Żółty śluz z pochwy przed okresem: fizjologia

Produkowana w szyjce macicy wydzielina oczyszcza pochwę z bytujących w niej bakterii i obumarłego naskórka. Konsystencja i zabarwienie śluzu szyjkowego wydzielanego z pochwy zmienia się w różnych fazach cyklu miesiączkowego, zależnie od poziomu hormonów płciowych - progesteronu i estrogenów. Jednak wygląd śluzu przed okresem uwarunkowany jest nie tylko czynnikami endokrynologicznymi, ale także nieodpowiednią dietą, silnymi emocjami i stresem, infekcjami, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej w wieku okołomenopauzalnym czy ciążą.

Prawidłowa wydzielina przed okresem jest na ogół przezroczysta lub lekko żółta, bezzapachowa, wodnista, jednolita i o umiarkowanej obfitości. Fizjologiczna wydzielina szyjkowa ma kwaśny odczyn pH. Dzięki temu okolice intymne są zabezpieczone przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych i ich namnażaniem, co ogranicza ryzyko infekcji.

W fazie folikularnej (pierwszej fazie cyklu miesiączkowego) śluz jest klarowny i bardzo rzadki, co ułatwia transport plemników i zapłodnienie - odpowiada za to wysokie stężenie estrogenu. W miarę upływu czasu obfitość wydzieliny szyjkowej wzrasta, by w czasie owulacji osiągnąć maksimum. Pojawiający się wówczas wyjątkowo wodnisty, przejrzysty śluz daje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Charakter śluzu po owulacji zmienia się. Kobieta jest w tym czasie niepłodna, a pojawiająca się wydzielina jest gęsta i mniej klarowna. Śluz przed okresem jest nieprzenikalny dla plemników. Ma też przeważnie białą lub żółtą barwę. Charakteryzuje się lepką i bardzo gęstą konsystencją, a jego ilość nie jest już tak duża, jak w dni płodne, w związku z tym kobieta może odczuwać suchość w pochwie.

Żółta wydzielina przed okresem może być też zjawiskiem fizjologicznym, kiedy dojdzie do zapłodnienia. Pojawiający się wówczas żółty śluz przed okresem jest związany z tzw. plamieniem implantacyjnym, które pojawia się mniej więcej 2 tygodnie po zapłodnieniu. Jest to związane z zagnieżdżeniem zarodka w macicy.

Co oznacza żółty śluz z pochwy?

Systematyczna obserwacja śluzu wydzielanego z szyjki macicy, szczególnie pod kątem potencjalnych zakażeń okolic intymnych, pozwala odpowiednio wcześnie zareagować na występujące objawy i rozpocząć leczenie.

Żółta gęsta wydzielina z pochwy jest często pierwszym symptomem schorzeń intymnych tym bardziej, gdy zmienia się też jej konsystencja - z gładkiej na pełną grudek lub skrzepów. Ponadto, jeżeli wydzielinie towarzyszą świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach, a dodatkowo nieustanne poczucie wilgoci czy ból podczas oddawania moczu, może to być sygnał, że w organizmie rozwija się infekcja.

Zakażenie bakteryjne lub grzybicze może objawiać się wydzielaniem sporej ilości wydzieliny o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Pieczenie lub swędzenie okolic intymnych oraz gęsta, żółta wydzielina z pochwy lub mlecznobiały śluz mogą być spowodowany atakiem grzybicy.

Istnieje też możliwość podbarwienia się wydzieliny na żółto w wyniku zakażenia rzęsistkowicą. Przenoszący się na ogół podczas stosunków seksualnych rzęsistek pochwowy wywołuje obfity, pienisty, żółty, gęsty śluz przed okresem, któremu towarzyszy ból przy oddawaniu moczu i świąd.

Żółte wodniste upławy mogą wskazywać na zanikowe zapalenie pochwy. Jest to schorzenie dotykające kobiety z niskim poziomem estrogenów lub w okresie menopauzy. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest również zaczerwienienie warg sromowych i świąd.

Nadżerka również może przyczyniać się do zabarwienia śluzu z pochwy na żółto. Dodatkowo pojawiające się upławy mają nieprzyjemny zapach, a kobieta może odczuwać pieczenie bądź swędzenie sromu. Jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie wyleczona, to w wyniku zaawansowania choroby mogą pojawić się plamienia, krwawienia międzymenstruacyjne oraz ból podczas stosunków seksualnych.

Stosunkowo często u kobiet w ciąży żółta wydzielina pojawia się w wyniku przyjmowania dopochwowych tabletek z luteiną. Kobiety są wówczas uprzedzane o możliwości zaobserwowania żółtych upałów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości