"Miałam 2,5-letnią dziewczynkę, to był 2. lub 3. raz". Dlaczego na bieliźnie małego dziecka pojawia się krew?

dziewczynka w szpitalu
Co może wywołać krwawienie u małej dziewczynki?
Źródło: Frank and Helena/Getty Images
Krwawienie z narządów rodnych u małych dziewczynek w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli jednak rodzice zauważą na bieliźnie dziecka ślady krwi, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Co może być przyczyną krwawienia? Jak skutecznie je leczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Agnieszką Drosdzol-Cop, ginekologiem dziecięcym.

Krwawienie u dziewczynek. Co może je spowodować?

Krwawienie u dziewczynek, które nie weszły jeszcze w wiek dojrzewania – choć zdarza się stosunkowo rzadko – powinno skłonić rodzica do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Najczęściej towarzyszy ono infekcjom. Zdarza się, że dzieci, które odczuwają silny świąd, drapią się tak mocno i intensywnie, że uszkadzają skórę sromu i krocza. W konsekwencji na bieliźnie mogą pojawiać się ślady krwi. Co u małej dziewczynki może wywołać infekcję? W ogromnej większości są one spowodowane tym, że dziecko dotyka swoich części intymnych brudnymi rękami. Obecne na dłoniach patogeny po przedostaniu się do pochwy mogą doprowadzić do rozwoju infekcji.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Inną przyczyną krwawienia może być obecność ciała obcego w pochwie. – W takich przypadkach rozwija się też infekcja. Zazwyczaj nie chce ona ustąpić i nie reaguje na leczenie – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekolog dziecięcy.

W skrajnych przypadkach krwawienie stanowi objaw choroby nowotworowej. – Mięsak groniasty występuję bardzo rzadko. Dotyka najczęściej dziewczynki między 2. a 6. rokiem życia oraz te, które skończyły 12 lat. Obok krwawienia, wewnątrz narządów rodnych dziecka pojawiają się zmiany, które przypominają winogrona. Nowotwór bardzo szybko się rozwija, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie można odkładać wizyty u specjalisty – tłumaczyła ginekolożka. Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są znane.

Krew na bieliźnie dziecka może być również sygnałem, że dziecko krwawi z odbytu lub rozwinęło się u niego zapalenie pęcherza (wtedy krew pojawi się również w moczu). – W takich przypadkach konieczna jest diagnostyka różnicowa oraz konsultacja z gastrologiem czy urologiem – dodała.

Krwawienie pojawia się również u dziewczynek, które zaczęły przedwcześnie dojrzewać. – Miałam przypadek 2,5-letniej dziewczynki, krwawiącej 2. lub 3. raz – dodała nasza rozmówczyni. Co ciekawe, miesiączka u tak małego dziecka nie jest pierwszym sygnałem, że dziewczynka rozwija się zbyt szybko. W pierwszej kolejności powiększają się piersi oraz pojawia owłosienie łonowe.

Dlaczego dziewczynki przedwcześnie dojrzewają?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Bardzo często przedwczesne dojrzewanie ma podłoże idiopatyczne. Oznacza to, że nie udaje się wskazać czynnika, który je wywołał. Czasem przyczyną problemu są zmiany zlokalizowane w obrębie jajników, a także przysadki mózgowej lub podwzgórza. Dlatego u dziewczynek, które zaczęły zbyt wcześnie dojrzewać, konieczne jest wykonanie badań obrazowych ośrodkowego układu nerwowego. – Należy pamiętać, że przedwczesnemu dojrzewaniu towarzyszy wysoki poziom estrogenów, a to hamuje wzrost kości i sprawia, że dziecko przestaje rosnąć. Dlatego tak ważne jest wyhamowanie tego procesu – tłumaczyła specjalista.

Przedwczesne dojrzewanie może także towarzyszyć niektórym zespołom genetycznym. – Jednym z nich jest np. zespół McCune’a-Albrighta (u chorych na skórze pojawiają się zmiany, które swoim kolorem przypominają kawę z mlekiem - café au lait). Dziewczynki nim dotknięte powinny być obserwowane i w razie konieczności leczone w kierunku przedwczesnego dojrzewania – mówiła specjalista.

Problemy ginekologiczne u dziewczynek. Gdzie szukać pomocy?

Zdaniem specjalistki w takich sytuacjach trzeba działać wielotorowo. – Choć w pierwszej kolejności pomocy należy poszukać u pediatry, to warto równolegle poprosić o opinię ginekologa dziecięcego i endokrynologa. Niekiedy – w celu wykonania pogłębionych badań – konieczna może być hospitalizacja – dodała prof. Agnieszka Drosdzol-Cop.

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie nowotworu, wykonuje się badanie USG przez brzuch, a także rezonans magnetyczny i badanie ginekologiczne. Podczas tego ostatniego pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Dopiero na podstawie wyników lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Zazwyczaj konieczny jest zabieg usunięcia zmian, następnie dziecko przechodzi serię chemio- lub radioterapii.

W przypadku przedwczesnego dojrzewania stosuje się analogi GnRH, które blokują ten proces. – Później ok. 12 roku życia odstawia się leki i pozwala dziewczynkom normalnie się rozwijać. Jeśli przyczyną problemu jest guz OUN (ośrodkowego układu nerwowego) – niezbędna będzie konsultacja z neurologiem i leczenie przyczynowe – dodała ginekolożka.

Warto dodać, że wczesne dojrzewanie np. z powiększeniem się gruczołów piersiowych wcale nie musi być powodem do niepokoju. – Jeśli hormony są w normie – nie wprowadza się żadnego leczenia i zaleca jedynie obserwację – dodała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Frank and Helena/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości