krew

  Jak przebiega procedura i pobranie?

  Czy to normalne?

  Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.

  Spośród wszystkich zabrudzeń na tkaninach, plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Szczególnie, kiedy nie mamy możliwości uprania zabrudzenia w pralce, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku materaca.

  To już 17. edycja wydarzenia "Oddaj krew z kablówką" orgaznizowana z inicjatywy telewizji Proart.

  Kiedy możemy się go spodziewać?

  Bogna Sworowska dochodziła do siebie przez wiele miesięcy.

  Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.

  Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?

  Przejmujący artystyczny protest przeciwko wojnie.

  Sprawę rozstrzygnął sąd.

  Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  "Byłam przekonana, że coś dzieje się z moimi oczami".

  Kiedy spóźnia nam się okres, w głowie przeważnie zapala się czerwona lampka, która wysyła sygnał do mózgu - „coś jest nie tak”. Większość z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że brak miesiączki może nie tylko informować o ciąży, lecz także być objawem różnego rodzaju chorób. Czy wiesz jednak, że o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu daje nam znać też odcień krwi menstruacyjnej? Zapytaliśmy ginekologa, jaki odcień wydzieliny może nas martwić.

  Cieczka u suczki trwa średnio ok. 3–4 tygodni. Typowe jej objawy to: krwawienie, częstsze oddawanie moczu, niepokój. Ruję u psa można podzielić na 4 etapy, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi symptomami. Sposobem na plamienie u pupila są np. specjalne majtki na cieczkę.

  Krioterapia to metoda leczenia zimnem, która sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, obrzęków. Może być stosowana miejscowo lub odbywać się w specjalnej kriokomorze. Krioterapia wykorzystuje reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur.

  W różnych miastach w Polsce protestujący ratownicy medyczni wyszli na ulice. Domagają się m.in. lepszych zarobków. Swoje wsparcie przekazała im Katarzyna Grochola, która ujawniła, że to właśnie oni uratowali jej życie. Opublikowana przez pisarkę fotografia jest dramatyczna.

  14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie niosą innym pomoc i dają szansę na życie i powrót do zdrowia. Dawcy krwi w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiadają o swoich doświadczeniach i wyliczają powody, dla których warto oddawać krew.

  Oddawanie krwi czasem organizowane jest podczas dużych imprez sportowych i kulturalnych. Zespoły, kibice, samorządy i inne organizacje społeczne starają się wspomóc centra krwiodawstwa w promocji oddawania krwi. Bez krwi niemożliwa jest transfuzja, która w wielu przypadkach jest jedyną nadzieją na ocalenie czyjegoś życia. Warto zdecydować się na oddawanie krwi regularnie, nie częściej jednak niż co 2 miesiące.

  Wraz z pojawieniem się szczepionki przeciwko COVID-19, narodziło się mnóstwo wątpliwości związanych z bezpieczeństwem stosowania preparatów. Wśród jednych z powikłań poszczepiennych wymieniano zakrzepicę. O tym, jak można sprawdzić gęstość krwi powiedział Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. COVID-19.

  Aspirant sztabowy Leszek Guza rok temu zachorował na koronawirusa. Od tamtej pory już kilkanaście razy oddał swoje osocze. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedział, jak dokładnie wygląda ten proces.

  Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

  W tym trudnym dla wszystkich czasie, ważna jest solidarność. Osoby, które przeszły już COVID-19 mogą pomóc tym, którzy walczą z chorobą. O oddawanie osocza apelują zarówno lekarze, jak i ośrodki krwiodawstwa. Czy istnieją przeciwskazania? O tym opowiedziały nam dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz Klaudia El Dursi, prezenterka.

  Krew - sennik. Odczytanie symboliki takiego snu nie należy do najłatwiejszych. Krew ma wiele możliwych interpretacji, dużo zależy od kontekstu, w jakim się pojawia, a także od tego, czy jest to krew osoby śniącej czy kogoś innego oraz skąd wypływa. Krew widziana we śnie może być zapowiedzią czegoś pozytywnego lub negatywnego, dlatego tak ważne jest prawidłowe odczytanie jej symboliki. Sennik - śni mi się krew. Co zrobić?

  W Stanach Zjednoczonych otworzono klinikę, w której oferuje się starszym pacjentom przetaczanie krwi pobranej od młodszych osób. Zabieg ma przywrócić wigor seniorom. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN prof. Elżbieta Lachert z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i dermatolog dr Łukasz Preibisz? Czy istnieją badania kliniczne, które potwierdzałyby, że przetaczanie krwi odmładza? Jakie choroby możemy wyleczyć krwią?

  81-letni Australijczyk James Harrison, nazywany "człowiekiem ze złotym ramieniem", przez ponad 60 lat, tydzień w tydzień oddawał swoją krew. Dzięki jej unikalnym właściwościom uratowano życie ok. 2,5 miliona maluchów. Co takiego zawiera w sobie krew Jamesa? Ilu ludzi z tak wyjątkową krwią znaleziono w Australii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarkę medyczną Margit Kossobudzką i dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

  O tym, jak interpretować wyniki badań krwi rozmawialiśmy z Pauliną Ihnatowicz i Emilią Ptak, autorkami książki "Rozszyfruj swoją krew".

  W Polsce mamy ponad 600 tys. honorowych dawców krwi. Jakie warunki trzeba spełniać, aby oddać krew? Jakie są przeciwwskazania do tego? Ile razy w roku można oddawać krew? Zapytaliśmy o to dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Obok niej usiedli: st. chor. sztab. Jacek Schmidt z Żandarmerii Wojskowej, który do tej pory oddał 158 litrów krwi oraz wokalista i producent muzyczny Mateusz Krautwurst, któremu krew uratowała życie. Dlaczego lekarze musieli podać Mateuszowi krew? Dlaczego Pan Jacek został honorowym dawcą?

  Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?

  Kły, blada twarz i czarne ubrania w gotyckim stylu - to znak rozpoznawczy Łukasza Wąpierz, którego fascynują wampiry i, który sam kreuje się na jednego z nich. Czy sypia w trumnie i pije ludzką krew? Jak jest odbierany przez innych ludzi? Skąd wzięły się wampiry? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN antropologa Maurycego Stanaszka.