Badacze z Wielkiej Brytanii wyodrębnili nową grupę krwi i nazwali ją MAL. Co o niej wiadomo i jak odkrycie wpłynie na dotychczasową wiedzę medyczną? Czy zmianie ulegną obowiązujące obecnie zasady przetaczania krwi?
Sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie.
Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia.
Oddawanie krwi czasem organizowane jest podczas dużych imprez sportowych i kulturalnych. Zespoły, kibice, samorządy i inne organizacje społeczne starają się wspomóc centra krwiodawstwa w promocji oddawania krwi. Bez krwi niemożliwa jest transfuzja, która w wielu przypadkach jest jedyną nadzieją na ocalenie czyjegoś życia. Warto zdecydować się na oddawanie krwi regularnie, nie częściej jednak niż co 2 miesiące. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa przypominamy, jak się do tego przygotować.
Wiele osób sądzi, że tatuaż dyskwalifikuje daną osobę jako dawcę krwi. Czasem wierzy się nawet, że wykluczenie to jest dożywotnie. Na szczęście nie jest to do końca prawdą. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi może być niemal wyłącznie świeży tatuaż.
Wynik morfologii może bardzo dużo powiedzieć o naszym zdrowi. Co dokładanie?
Ciężarna 32-letnia Marta zmarła z powodu zakrzepicy. Zdaniem rodziny, kobieta mogłaby żyć, gdyby lekarze w porę rozpoznali chorobę. Jej historię opowiedzieli reporterzy programu Uwaga! TVN. A czym jest zakrzepica?
Skąd pomysł na taką akcję?
Katarzyna Bonda zawitała do Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o swojej nowej książce "Krew w piach". Pozycja ukaże się w księgarniach już 13 marca i zawiera opartą na faktach historię seryjnego mordercy, który rozkochiwał w sobie kobiety, a następnie przejmował ich majątki. Dlaczego pisarka zdecydowała się poruszyć ten temat?
Podstawowe warunki to skończone 18 lat, wypełnienie ankiety, oddanie próbek do badań i kwalifikacja od lekarza. Dawcy krwi ratują życie i zdrowie tych, którzy potrzebują pomocy. Andrzej Lis został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy polskiego krwiodawstwa.
Krew to lek, którego nie da się wyprodukować i nie da się go zastąpić niczym innym. Kim są osoby, które oddają krew? Jak wygląda cała procedura i kto może zostać krwiodawcą?
Czy kobieta może sama ocenić, czy krwawi zbyt intensywnie?
Komary potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Badania pokazują, że niektórzy z nas mogą być bardziej narażeni na ich atak. Kluczowe znaczenie ma m.in. grupa krwi. Która najbardziej przyciąga te owady?
Kierowca jednego z warszawskich autobusów pomógł pasażerce, które zaczęła krwawić. Miejskie Zakłady Autobusowe pochwaliły postawę swojego pracownika i opublikowały w internecie nagranie ze zdarzenia.
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają do oddawania krwi. W sezonie wakacyjnym zaczyna szczególnie jej brakować. Warto pamiętać, że krótka wizyta w punkcie krwiodawstwa może ocalić ludzkie życie.
Doświadczona pielęgniarka pokazała trik z czerwonym ręczniczkiem, który pozwala zapanować nad dziecięcymi lękami. Warto znać ten sposób, szczególnie kiedy maluch wpada w histerię na widok krwi.
Od zarania dziejów ludzie przypisują sobie cechy, które pozwalają im wyróżnić się w społeczeństwie.
Honorowymi dawcami krwi mogą zostać nie tylko ludzie ale i psy. Zdarza się bowiem, że transfuzji potrzebuje nie człowiek a czworonóg. Jak wówczas wygląda procedura?
Pewna panna młoda z Australii odkryła podczas wesela, że jej suknia ślubna pokryta jest krwią.
"Czuję się zobowiązany informować, jak jest ze względu na waszą pomoc"
Krwawienie z narządów rodnych u małych dziewczynek w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli jednak rodzice zauważą na bieliźnie dziecka ślady krwi, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Jak przebiega procedura i pobranie?
Czy to normalne?
Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.
Spośród wszystkich zabrudzeń na tkaninach, plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Szczególnie, kiedy nie mamy możliwości uprania zabrudzenia w pralce, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku materaca.
To już 17. edycja wydarzenia "Oddaj krew z kablówką" orgaznizowana z inicjatywy telewizji Proart.
Kiedy możemy się go spodziewać?
Bogna Sworowska dochodziła do siebie przez wiele miesięcy.
Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?