Komary potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Badania pokazują, że niektórzy z nas mogą być bardziej narażeni na ich atak. Kluczowe znaczenie ma m.in. grupa krwi. Która najbardziej przyciąga te owady?
Kierowca jednego z warszawskich autobusów pomógł pasażerce, które zaczęła krwawić. Miejskie Zakłady Autobusowe pochwaliły postawę swojego pracownika i opublikowały w internecie nagranie ze zdarzenia.
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają do oddawania krwi. W sezonie wakacyjnym zaczyna szczególnie jej brakować. Warto pamiętać, że krótka wizyta w punkcie krwiodawstwa może ocalić ludzkie życie.
Doświadczona pielęgniarka pokazała trik z czerwonym ręczniczkiem, który pozwala zapanować nad dziecięcymi lękami. Warto znać ten sposób, szczególnie kiedy maluch wpada w histerię na widok krwi.
Honorowymi dawcami krwi mogą zostać nie tylko ludzie ale i psy. Zdarza się bowiem, że transfuzji potrzebuje nie człowiek a czworonóg. Jak wówczas wygląda procedura?
Krwawienie z narządów rodnych u małych dziewczynek w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli jednak rodzice zauważą na bieliźnie dziecka ślady krwi, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.
Spośród wszystkich zabrudzeń na tkaninach, plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Szczególnie, kiedy nie mamy możliwości uprania zabrudzenia w pralce, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku materaca.
Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Kiedy spóźnia nam się okres, w głowie przeważnie zapala się czerwona lampka, która wysyła sygnał do mózgu - „coś jest nie tak”. Większość z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że brak miesiączki może nie tylko informować o ciąży, lecz także być objawem różnego rodzaju chorób. Czy wiesz jednak, że o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu daje nam znać też odcień krwi menstruacyjnej? Zapytaliśmy ginekologa, jaki odcień wydzieliny może nas martwić.
Krioterapia to metoda leczenia zimnem, która sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, obrzęków. Może być stosowana miejscowo lub odbywać się w specjalnej kriokomorze. Krioterapia wykorzystuje reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur.
W różnych miastach w Polsce protestujący ratownicy medyczni wyszli na ulice. Domagają się m.in. lepszych zarobków. Swoje wsparcie przekazała im Katarzyna Grochola, która ujawniła, że to właśnie oni uratowali jej życie. Opublikowana przez pisarkę fotografia jest dramatyczna.
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie niosą innym pomoc i dają szansę na życie i powrót do zdrowia. Dawcy krwi w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiadają o swoich doświadczeniach i wyliczają powody, dla których warto oddawać krew.
Oddawanie krwi czasem organizowane jest podczas dużych imprez sportowych i kulturalnych. Zespoły, kibice, samorządy i inne organizacje społeczne starają się wspomóc centra krwiodawstwa w promocji oddawania krwi. Bez krwi niemożliwa jest transfuzja, która w wielu przypadkach jest jedyną nadzieją na ocalenie czyjegoś życia. Warto zdecydować się na oddawanie krwi regularnie, nie częściej jednak niż co 2 miesiące. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa przypominamy, jak się do tego przygotować.
Wraz z pojawieniem się szczepionki przeciwko COVID-19, narodziło się mnóstwo wątpliwości związanych z bezpieczeństwem stosowania preparatów. Wśród jednych z powikłań poszczepiennych wymieniano zakrzepicę. O tym, jak można sprawdzić gęstość krwi powiedział Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. COVID-19.