Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają do oddawania krwi. W sezonie wakacyjnym zaczyna szczególnie jej brakować. Warto pamiętać, że krótka wizyta w punkcie krwiodawstwa może ocalić ludzkie życie.
Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi
Okres wakacyjny jest wyjątkowo wymagającym momentem dla centrów krwiodawstwa. Regularni dawcy udają się na wakacje, a zapasy krwi maleją w alarmującym tempie. W Poznaniu szczególnie potrzebna jest krew o ujemnych grupach, ale warto mieć zapasy każdej, bez względu na grupę krwi. Najbardziej deficytową grupą krwi jest obecnie 0 RH-, której brakuje w 18 z 21 miast. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na grupę AB Rh+ oraz B Rh+.
- Zachęcamy, by przed wyjazdem na urlop oddać jednostkę, ponieważ kolejne oddanie będzie miało miejsce za dwa miesiące, czyli na początku września - podkreślił dr Roman Klupieć, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Podkreślił również, że "jedna jednostka krwi może pomóc trzem osobom, a krew to najlepsze lekarstwo dla ciała".
- W wakacje wielu dawców udaje się na wypoczynek, a jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na krew. To okres zwiększonej liczby wypadków poprzez brawurę kierowców czy nieostrożność na drodze, a przecież krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale i chorzy przebywający w szpitalach, którzy chorują na choroby przewlekłe krwi m.in. białaczkę czy inne choroby krwi. Krew potrzebna jest do zabiegów operacyjnych, przy przeszczepach - powiedziała PAP Joanna Szymczak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.
Gdzie oddać krew?
Krew, w zależności od miejsca zamieszkania, można oddać w kilku różnych miejscach:
- Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) - miejsca te są dostępne w wielu miastach w Polsce. Oferują możliwość oddawania krwi na miejscu, a także organizują okresowe zbiórki krwi.
- Szpitale - niektóre szpitale mają własne banki krwi, gdzie można ją oddać.
- Mobilne punkty krwiodawstwa - niektóre organizacje, takie jak Czerwony Krzyż, organizują regularne zbiórki krwi w różnych lokalizacjach, takich jak centra handlowe, uczelnie wyższe, rynki miast, itd.
- Prywatne kliniki - niektóre prywatne kliniki medyczne również przyjmują krew.
- Wojskowe centra krwiodawstwa - w niektórych krajach, takich jak USA, wojsko ma swoje własne centra krwiodawstwa.
Przed wizytą w wybranym punkcie sprawdź dokładnie jego wymagania, ponieważ te mogą być inne w zależności od miejsca. Na stronie krew.info/zapasy/ można sprawdzić aktualne zapotrzebowanie na daną grupę krwi w poszczególnych miastach.
O tym kto i na jakich zasadach może oddawać krew przeczytasz tutaj.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oddawanie krwi – jak się do niego przygotować?
- Co mówi o tobie grupa krwi? Czy ma wpływ na odporność?
- Krew dla Ukrainy. Gdzie można oddać krew w Polsce? Lista miast
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: rmf24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF