oddawanie krwi

  Jak przebiega procedura i pobranie?

  To już 17. edycja wydarzenia "Oddaj krew z kablówką" orgaznizowana z inicjatywy telewizji Proart.

  Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Oddawanie krwi czasem organizowane jest podczas dużych imprez sportowych i kulturalnych. Zespoły, kibice, samorządy i inne organizacje społeczne starają się wspomóc centra krwiodawstwa w promocji oddawania krwi. Bez krwi niemożliwa jest transfuzja, która w wielu przypadkach jest jedyną nadzieją na ocalenie czyjegoś życia. Warto zdecydować się na oddawanie krwi regularnie, nie częściej jednak niż co 2 miesiące.

  Aspirant sztabowy Leszek Guza rok temu zachorował na koronawirusa. Od tamtej pory już kilkanaście razy oddał swoje osocze. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedział, jak dokładnie wygląda ten proces.

  Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

  Dwa dni pełnopłatnego urlopu oraz zniżka na przewozy komunikacją zbiorową. W ten sposób rząd chce zachęcić do oddawania krwi lub osocza po przejściu COVID-19. W ten sposób zachęca również do pomagania chorym, którym taki gest może uratować życie.

  19-letnia Martyna Kaczmarek organizuje w Szczecinie akcje oddawania krwi i zachęca do zarejestrowania się w banku szpiku kostnego, a także namawia do podpisywania oświadczeń woli. Poznajcie kolejną finalistkę akcji "Zwykły Bohater", nominowaną w kategorii "Inicjatywa".